Girişimcilik

Pivot Türleri Nelerdir?

Girişiminizi daha kârlı yapabilecek seçenekler

Pivot etmenin ne olduğuna dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiki inceleme konumuz ise pivot türleri…

The Lean Startup kitabının yazarı Eric Ries pivot türleri olarak aşağıdakilere dikkat çekmektedir:

Zoom in Pivot

Bu pivot türünde üründeki tek bir özellik ürünün tamamı haline gelir. Yani gereksiz, başarısız unsurları atarsınız. Örneğin bir e-ticaret sitesinde sadece bir ürüne yönelik bir talep bulunuyorsa, girişimci diğer ürünleri satışını durdurarak sadece talep olan ürünün satışına yoğunlaşabilir.

Zoom out Pivot

Bazı durumlarda ise tek bir özellik müşterinin ihtiyaçlarını karşılamaz. Bu pivot türünde daha önce tüm ürün olarak düşünülen şey daha büyük bir ürünün parçası haline gelir. Yani girişime yeni unsurlar eklenir. Örneğin bir sosyal medya girişiminin özelliklerine video paylaşım eklemesi durumunda zoom out pivottan bahsetmek mümkün olacaktır.

 

Müşteri Kitlesi Pivotu

Başta düşündüğünüz tüketici kitlesinin ilgisini çekmeyen ürününüzü başka ve ürününüzü daha kolay pazarlayabileceğiniz bir tüketici kitlesine yöneltilmesidir. Örneğin tüketici kitlesini gençlerden orta yaşlı insanlara çevirmek müşteri kitlesi pivotudur.

Müşteri İhtiyacı Pivotu

Müşteri ürünle buluştuğunda yeterince iştah göstermez veya ürününüz/hizmetiniz müşteri için biraz pahalı gelmiş olabilir. Bu durumda yeniden konumlandırma yaparsınız veya tamamen yeni bir ürüne geçersiniz.

 

Platform Pivotu

Bu pivot türünde uygulamadan platforma veya platformdan uygulamaya geçilmesi söz konusudur. Web sitesi yeterince müşteri çekmeyen bir girişimcinin application üzerinden pazarlamaya devam etmesi bu pivot türüne örnek olarak verilebilir.

Gelir Yaratma Pivotu

Girişiminizdeki gelir modeliniz işe yaramıyorsa gelir modelinizi değiştirerek gelirinizi arttırmayı deneyebilirsiniz. Örneğin bir web sitesine üyelik ücretli değil ise ve sadece reklamdan gelir elde ediyorsa siteyi ücretli yapmak bu pivot türüne örnek olacaktır.

Kanal Pivotu

Dağıtım veya satış kanalınızı pivot edebilirsiniz. Yani ürününüzün müşterilerinize nasıl ulaştığı üzerine, fiyatlandırma ve konumlandırma üzerine düşünürsünüz. Örneğin e-ticaret sitenizin yanı sıra Instagram üzerinden de satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı