Girişimci DestekleriGirişimcilik

Litvanya Girişimcilere Kapılarını Açıyor

Litvanya Startup Vizesi

Litvanya Avrupa Birliği ülkeleri arasında girişimcilere verdiği desteklerle son yıllarda en dikkat çekici ülke oldu. 2016 nisan ayında Litvanya Meclisinden geçen kanunla Avrupa Birliği dışından ülkelerden de şirket kurmak isteyen girişimcilere oturma izni ve vize kolaylığı sağlanmaya başlandı. Biz de bu fırsattan dolayı bu yazımızda Litvanya’yı ve Litvanya Startup Vizesini detaylı olarak ele alacağız.

Litvanya Hakkında Genel Bilgiler

2.8 milyonluk nüfusuyla 2004 yılından beri Avrupa Birliği’ne üye olan Litvanya, Dünya genelinde şirket kurmanın en kolay olduğu 16. ülke olarak dikkat çekmekte. Kredi Derecelendirme kuruluşlarının A- ile pozitif görünüm olarak ekonomisini değerlendirdiği Litvanya, 16.680 dolarlık kişi başı milli gelir ile 2000 yılından beri Avrupa Birliğinde en çok büyüyen ülke konumunda.

Litvanya’nın Avrupa ülkeleri arasındaki konumu da bu güçlü ekonomisini destekler nitelikte; kuzeyinde 180 milyonluk, doğusunda 290 milyonluk ve batısında 340 milyon nüfus bulunan Litvanya, bu açıdan lojistik bir üs konumunda.

Litvanya’nın bu güçlü ekonomisi birçok nedene dayanmaktadır; Litvanya 2004 yılından beri yatırımcıların gözbebeği ülke konumunda olması, güçlü bir eğitim sistemine, demokrasiye ve insan haklarına verdiği değere, güçlü altyapı ve internet hizmetlerine borçlu. Ayrıca Vilnius, Litvanya’nın başkenti, Avrupa’nın yaşanması en ucuz şehirler arasında ve Edinburgh ve Zurich’den sonra geleceğin şehri seçilmiştir. Bu trendini kaybetmek istemeyen Litvanya, ekonomisini girişimci ruhlu insanlarla katlanarak artacağının farkında ve bu sebeple startup vize uygulamasını başlatarak yalnızca Avrupa Birliğinden değil bütün dünyadan da girişimcileri ülkesine davet ediyor.

Litvanya Girişimcilere Neler Vaat Ediyor?

Avrupa Birliği vatandaşları uzun süredir Litvanya’yı Startup kurmak için seçiyor. Bunların çeşitli nedenleri var. Genc nüfusun %84’ü İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşması ve her iki kişiden birinin en az iki farklı dil bilmesi, başka ülkelerden Litvanya’ya gelecekler için önemli bir avantaj. Yüksek Teknoloji ile ilgili startuplar için de Litvanya cazibe merkezi, üniversitelerin Ar-Ge merkezi olarak iş dünyasına en çok katkı sağlayan Orta ve Dogu Avrupa ülkeleri arasında 3. sirada.  Gerek ilk 6 yıl kurumlar vergisinin %0 olması gerekse şirket kurmanın ortalama 3 gün gibi kısa bir süre alması ekonomik olarak büyük bir fırsat, ayrıca güçlü telekomünikasyon ve WIFI altyapısı da Litvanya’yı cazibe merkezleri arasına alıyor.

Startup Vize Uygulaması

2016 yılında çıkardığı startup vize uygulamasıyla da artık Litvanya, dünyadaki bütün girişimcileri ülkesine çekmeye çalışıyor. Startup vize uygulamasının amacı, belirli bir sermaye ve istihdam gerektirmeden, Litvanya’da startup kurup oturma izni alınmasıdır.

Eger Startup’ınız; biyoteknoloji, mekatronik, elektronik, lazer teknolojileri, bilgi teknolojileri ve nano teknolojileri gibi yüksek teknoloji alanındaysa Litvanya kapılarını sizlere açıyor. Startup için belirli bir sermaye şartı bulunmuyor fakat başlangıç için ilk bir yıl içindeki hedeflerinizi yerine getirecek bir sermaye olması gerek, bu da her startup için farklılık gösterebilir.

Startup Vize Uygulamasının Başvuru Aşamaları

  1. İlk olarak https://www.startuplithuania.com/ adresine başvuru yapılması gerekmekte.
  2. Sonrasında aynı siteden online mülakata davet edileceksiniz.
  3. Değerlendirme komitesinden geçmelisiniz.
  4. Eğer bu kriterlerden geçerseniz göçmenlik bürosuna geçici oturma izni için başvurabilirsiniz.
  5. Son olarak şirketinizi kurabilirsiniz.

Bu komite başvurunuzu aşağıdaki kriterlere göre inceleyecek, 1-5 arasında puanlandıracak.

  • Ne kadar yenilikçi bir fikriniz veya iş modeliniz var?
  • İş modeliniz ne kadar gelişmeye elverişli?
  • Takımınız iş modelinizi başlatmaya ve büyütmeye elverişli mi?
  • Bir yıllık hedefleriniz ve iki yıllık stratejiniz ne kadar gerçekçi ve yönetilebilir?

Startup vize uygulaması Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye gibi ülkeler için önemli bir fırsat. Litvanya’nın sunduğu olanaklarla şirketinizi kısa zamanda küresel piyasalarla rekabet edecek düzeye getirebilirsiniz

Daha detaylı bilgi için https://www.startuplithuania.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı