GenelGirişimcilik

RegTech Nedir?

İngilizce açılımı ‘Regulatory Technology’ olan regtech, bazıları tarafından fintechlerin (fintech nedir yazımız için tıklayınız) yeni bir türü olarak tanımlanmaktadır.

Peki RegTech Tam Olarak Ne Anlama Gelmektedir?

Regtechi regülasyonlarla teknolojiyi birleştiren platformlar olarak açıklayabiliriz. Regülasyonlara uyum sürecini kolaylaştırmak ve süreç takibi konusunda kullanıcılara hizmet vermek amaçlı oluşturulan teknolojiler olarak da ifade edebiliriz. Regtechler sağladıkları anlık bilgi ve data akışı ve bu bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda regülasyonlarla uyumayan noktaların tespiti ve bu noktaların uyumlu hale getirilmesi konusuna yoğunlaşmaktadır.

regtech - RegTech Nedir?

Uyumluluk yükünü hafifletmeyi ve yeni gelir fırsatlarını mümkün kılmayı vaat eden regtech, operasyonel masrafları ve riski azaltmayı hedefliyor. Bu özelliklerinin yanında regtechler, devletler için de önem arz ediyor. Çok taraflı uluslararası alış verişler ve bir çok düzenlemenin olması  düzenlemeyi yapan devletler için de içinden çıkılması zor olan bilgi yığınını ifade ediyor. Daha çok bilginin ve datanın kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle vergilendirme konusunda online işlemlerin artması ve devletlerin anlık vergi alabilmesi, vergi kaçakçılığının önlenmesi gibi konularda devletin de işini kolaylaştıracak teknolojileri ifade ediyor.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı