GenelGirişimcilik

Fintech Nedir?

İngilizce financial technologies’in kısaltması olan fintech, bankacılık ve finans hizmetlerinin sunulması konusunda geliştirilen teknolojileri ifade etmektedir. Özünde, fintech, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılan özel yazılım ve algoritmaları kullanarak özel ve tüzel kişilere yaşamlarını daha iyi yönetmelerinde yardımcı olmak için kullanılır. Fintech ayrıca bitcoin gibi kripto para birimlerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını teknolojisini de içerir. Internet ve akilli telefonlarin yaygınlaşması ilk başta sadece muhasebe alaninda kullanılan fintechlerin de kullanimini yayginlastirdi. Şimdi ise Fintech; para transferi, akıllı telefonunuzla çek yatırma, bir işe başlama için para toplama veya bir kişinin yardımı olmadan yatırımlarınızı yönetme gibi çeşitli finansal faaliyetleri sağliyor.

fintech - Fintech Nedir?Finansal hayatin dijitalleşip daha etkin ve hızlı hale gelmesini amaçlayan Fintechler hem kullanıcılar hem de finansal servis hizmeti verenler bakımından avantajlar sağlıyor. Güvenli ve hızlı hizmet sunumunu dijital platformlardan gerçekleştirmek hizmet sağlayıcıların iş gücü ihtiyaçlarını ve hata riskini azaltıyor. Bu da operasyonel masrafların azalması anlamına geliyor.

Türkiye’de ise ‘Türkiye FinTech Ekosistemi’ raporuna göre Türkiye’deki FinTech ekosistemi hızla büyümektedir.  Türkiye’de FinTech pazarı, 200’ün üzerinde şirket ile hâlihazırda yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahiptir ve yılda ortalama %14 oranında büyümektedir. Iyzico, Paraşüt, Monitise, Ödeal İş yerim, Birleşik Ödeme gibi Fintechler hızlı büyümleri ve aldıkları yatırımlarla ilgi çekiyor.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı