GenelMutfakPazarlama

Doğru Müşteri Hedeflemek

Hedef müşteri belirlemek

Bir şirket için her müşteri iyi müşteri değildir. Hatta birçoğu şirket için tam anlamıyla yanlış müşterilerdir. Siz de kurduğunuz start-up’ınızda bulduğunuz her müşteriyi avantaj olarak görüp zarar etmemeye dikkat etmeli, hedef müşterilerinizi iyi belirlemelisiniz.

Birçok şirkette karın %80’nini oluşturan müşteriler, müşterilerin %20’sinden fazla değildir. Başarılı olan ya da olacak şirketler ideal müşterilerinin kimler olduğunu bilir ve enerjilerinin büyük bir kısmını sadece onları memnun etmek için harcarlar. Aksi takdirde şirket yanlış müşterileri kovalamakla meşgulken, en karlı müşterileri kendine yabancılaştırabilir.

Hedef Müşterilerinizi Bulmak

Şirketinizin hedef müşterileri zaman içinde sadık kalacak insanlar olmalıdır. İyi tanımlanmış bir hedef,müşterini kuruluşun takip edeceği bir fener gibidir. Bu müşteri kitlesini bulmak için, madalyonun diğer yüzüne bakmaya deneyebilirsiniz. Yani, kimler ile çalışmaması gerektiğini sorgulayarak. Bütün müşteri kitlesini memnun edecek hiçbir şirket bulunmaz bundan dolayı da bazı müşterileri elde etmeye değmez.

Bu noktada akılda kalması gereken bir durum vardır; bir müşteriyi bulmak aylar, hatta yıllar alabilir. Fakat kaybetmek ise sadece saniyeler.. Elde etmeye değmeyecek müşterileriniz için, doğru müşteri portföyünüzü kaybetmek kesinlikle stratejik bir hatadır.

Hedef Müşterilerin Beklentilerini Karşılamak

Hedef müşterilerin dahi beklentileri zamanda içinde değişip evrilir. Bu durumda hizmetiniz de aynı şekilde değişmelidir. Çünkü sunulan hizmet, sizin tarafından değil müşteri tarafından belirlenir. Bu beklenti de müşteriden müşteriye göre değişir. Kısacası, mükemmel hizmet kalitesi verebilmeniz için, ürününüzü ve hizmetinizi değişen müşteri beklentilerine göre uyarlayabilmeniz gerekir.musteri beklentisi 300x225 - Doğru Müşteri Hedeflemek

Örneğin, yüksek bağlılık oranına sahip bir araba firması zamanla müşteri kaybetmeye başladığını görünce, müşterilerine anket sunar ve neden ayrıldıklarını sorar. Müşteriler ise kullandıkları araçların kalitesinden memnun olduklarını fakat aile kurduktan sonra boyutunun yetersiz kaldığını ve daha yüksek araçları olan başka bir firma aracı tercih ettiklerini belirtir. Firma daha geniş otomobiller tasarlayarak elindeki müşteri kitlesini tutabilir ve müşterilerinin beklentilerini karşılayabilir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı