Mutfak

ChatGPT’ye Yeni Rakip: Google Bard

Google Bard Nedir?

ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin üstünden 1 haftadan az zaman geçmesine rağmen 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşarak tüm zamanların en hızlı büyüyen uygulaması ünvanına sahip olmuştu. Google’ın da arasında olduğu birçok teknoloji şirketi bu başarıdan cesaret alarak harekete geçmek istedi. Bunun üstüne Şubat 2023’te Bard AI tanıtımı Google tarafından yapıldı. Peki Google Bard nedir? Hala deneysel olarak hizmet verebilen bu sohbet robotu OpenAI’nin ChatGPT’sine ve Microsoft’un Bing sohbet robotuna rakip olabilecek mi?

Bard, Google arama motorunu tamamlamak amacıyla Google tarafından geliştirilmiş bir sohbet robotudur. Google’ın LamDA dil modeli ile tasarlanan Bard, ChatGPT’nin GPT-3.5 dil modeline benzeyen bir yapıdadır. Bu sebeple, çeşitli konulardaki sorulara cevaplar verebilir, verdiği bu cevaplarla daha önce hiçbir yerde bulunmayan yeni metinler oluşturabilir. Arıca, diğer yapay zeka sohbet robotlarında olduğu gibi kodlamada ve matematik alanlarında kullanılabilir.

Google Bard Feature - ChatGPT'ye Yeni Rakip: Google Bard

Google Bard Ne Zaman Duyuruldu?

6 Şubat tarihinde Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafından duyuruldu. İlk duyurulduğu zaman Google tarafından piyasaya sürülen Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) tarafından destekleniyordu. Şuan ise Google’ın en gelişmiş Büyük Dil Modeli (LLM) olan PaLM 2 tarafından desteklenmektedir. Bu sebeple ilk sürüme kıyasla daha yüksek seviyede performans göstermekte.

Google Bard’a Kimlerin Erişimi Var?

21 Mart 2023 tarihinde bekleme listesi açıldıktan sonra ilk olarak ABD ve Birleşik Krallıkta sınırlı sayıdaki kullanıcının erişime sunuldu. Bir süre sonra ise bekleme listesi kaldırıldı ve Bard herkesin kullanımına açıldı.

Google Bard’ta Hangi Dil Seçenekleri Mevcut?

Şuan için yalnızca İngilizce, Japonca ve Korece dil seçenekleriyle 180’den fazla ülke ve bölgede kullanılmakta olan Bard, yakında 40’tan fazla dil seçeneği ile daha fazla ülke ve bölgede kullanıma sunulacak.

Google Bard’a Getirilen Güncellemeler Nelerdir?

  • Deneme güncellemeleri sayfası eklendi, böylece Bard’ın deney sürümündeki en son özellikleri, üzerinde yapılan iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri kullanıcıyla paylaşılıyor.
  • “Google it” butonu eklenmesi sayesinde kullanıcılar bu butona tıklayarak önerilen ek arama konularını görebiliyor ve daha alakalı konularla daha geniş bilgilere ulaşabiliyor.
  • Matematik ve kodlama alanlarında yapılan güncellemeler sayesinde Bard, kullanıcılara matematik konusunda daha çok yardım edebiliyor ve kullanıcının 20’den fazla programlama dilinde kod yazmasına yardımcı oluyor.
  • Yapılan son güncellemeler ile Google Workspace kullanıcılarının, hesaplarını kullanarak Bard’a erişim sağlamasına olanak sunuyor.
  • Artan dil seçenekleri ve ülke sayısı ile artık daha fazla kullanıcıya ulaşılıyor.
  • Bard yardımıyla oluşturulan içeriklerin doğrudan Google Dokümanlar ve Gmail’e aktarılması ve bu Google Workspace uygulamalarında düzenleme yapılması sağlandı. Bu güncellemeler ile Bard, iş akışının hızlandırılmasına yardımcı oluyor.
  • Kullanıcıların cihaz konumlarını paylaşması durumunda Bard kullanıcılara daha alakalı cevaplar vererek daha çok yardım edebiliyor.
  • Bard, kullanıcılara verdiği yanıtlarda artık görsellerden yararlanabiliyor. Kullanıcıların Bard’tan doğrudan görsel istediği durumda ise her görsel için kaynak gösterebiliyor. (Şuanda yalnızca İngilizce dil seçeneğinde kullanıma uygun)
Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı