GenelGirişimcilikMutfakYazılım

Beyaz Şapka SEO ve Siyah Şapka SEO Nedir?

White Hat SEO ve Black Hat SEO

SEO ile uğraşan herkesin bildiği, ilk öğrenilen şeylerden biri bu iki kavramdır. SEO nedir diye başlayalım önce, sözlük tanımı olarak SEO: Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe olarak arama motoru optimizasyonu diyebiliriz.

Siyah Şapka SEO

Siyah şapka SEO ile beyaz şapka SEO arasındaki fark, bir web sitesinin arama motoru sıralamasını iyileştirmeye çalışırken kullanılan tekniklerle ilgilidir. Siyah şapka SEO, daha yüksek arama sıralaması elde etmek ve arama motoru kurallarını ihlal etmek için kullanılan teknikleri ve stratejileri ifade eder. Siyah şapka SEO, yalnızca arama motorlarına odaklanır ve çok fazla insan kitlesine odaklanmaz. Siyah şapka SEO, genellikle sitelerine uzun vadeli bir yatırım yapmak yerine, sitelerinde hızlı bir geri dönüş arayanlar tarafından kullanılır. Siyah şapka SEO’da kullanılan bazı teknikler şunları içerir: anahtar kelime doldurma, bağlantı çiftliği, gizli metinler ve bağlantılar ve blog içeriği spamlama (keyword stuffing, link farming, hidden texts and links, and blog content spamming) Siyah şapka SEO’nun sonuçları, muhtemelen sitenizin bir arama motorundan yasaklanmasına ve etik olmayan tekniklerin kullanılması nedeniyle bir ceza olarak dizininin kaldırılmasına neden olabilir.

beyazsapka - Beyaz Şapka SEO ve Siyah Şapka SEO Nedir?

Beyaz Şapka SEO

Beyaz şapka SEO, bir arama motorunun aksine bir insan kitlesini hedefleyen tekniklerin ve stratejilerin kullanımını ifade eder. Genelde beyaz şapka SEO’da kullanılan teknikler arasında anahtar kelimeler kullanmak ve anahtar kelime analizi yapmak, araştırma yapmak, daha alakalı olmaları için meta etiketleri yeniden yazmak, geri bağlantı kurmak ve okuyucular için içerik yazmak yer alır. Beyaz şapka SEO kullananlar, sonuçlar uzun sürdüğü için web sitelerine uzun vadeli bir yatırım yapmayı planlayanlardır. Kaliteli içerik oluşturmak önemlidir çünkü arama motorlarına sitenizin benzersiz ve görüntülenmeye uygun olduğunu gösterir. Hem kısa hem de uzun kuyruklu ve sitenizle alakalı anahtar kelimeleri araştırmak da gereklidir. Anahtar kelimeleri başlıklara, bağlantı metinlerine ve sayfa başlıklarına doğal olarak eklediğinizden emin olun. Ayrıca, düzenli olarak yeni alakalı içerik eklemek önemlidir. Siteniz içerik açısından ne kadar zengin olursa, sitenize bağlanma olasılığı en yüksek olan arama motorları, ziyaretçiler ve web yöneticileri için daha değerli görüneceği için o kadar iyidir. Kaliteli içerik oluşturmak zaman alıcı olsa da uzun vadede buna değecektir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

  1. Beyaz veya siyah ile başarılı olmak çok zor şahsi görüşüm, gri hat seo ile istenen sonuçlar alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı