Girişimci DestekleriGirişimcilik

Genç Girişimciye Bağ-Kur Desteği

Konuya ilişkin SGK Genelgesini için tıklayınız.

Ülkemizdeki ağır ve karışık vergi yükümlülükleri nedeniyle ticari hayata girmekte çoğu girişimcinin zorlandığı bir gerçek. İşsizliğin azalması, genç girişimcilerin ticari hayata girdiklerinde zorlanmaması ve ekonomik hayatta etkinliklerinin arttırılması amacıyla yapılan düzenlemeler ile belirli şartlar dâhilinde genç girişimcilere kolaylıklar sağlanmaktadır.

Bu kapsamda 30.04.2018 tarihinde yaklaşık 24 milyar TL’lik ekonomi destek paketi açıklandı ve ülkemizdeki her kesimi yakından ilgilendiren teşvikleri içeren torba yasa Meclis’e sunulmuştu. İçerisinde kamu borçlarında yeniden yapılandırma, emeklilere ikramiye, stok affı, imar barışı, yaşlılık aylığının artırılması, Bağ-Kur desteği ve öğrenci affı gibi konular içeren ve tüm kesimleri ilgilendiren torba yasa, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Torba yasa içerisinde yer alan konulardan birisi de genç girişimcilere Bağ-Kur desteği konusu.

Ticarete atılmak isteyen ya da Bağ-Kur kaydı bulunan şahısların en büyük gider kalemlerinden biri aylık sigorta primi ödemeleridir. Hatta ticarete atılırken çoğu girişimcinin göz ardı ettiği bir konudur. 2018 yılı için en düşük Bağ-Kur prim ödemesinin 700,17-TL olduğu düşünülürse 12 aylık bir prim desteğinin önemli bir destek olduğunu söylemek gerekir.

genç - Genç Girişimciye Bağ-Kur Desteği18-29 yaş arasında bulunan ve iş yeri açmak isteyen gençlerin, 1 yıl süreyle Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından karşılanacak olması girişimcinin önünü açacak bir yaklaşım olmuştur. Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz 3 yıla kadar gelir vergisi kolaylığı sağlanan genç girişimcilerin sunulan yeni destekle ekonomiye daha çok katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.

sgk - Genç Girişimciye Bağ-Kur Desteği

Genç girişimciler için prim istisnası ile ilgili madde aşağıdaki şekildedir:

“ 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81. maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir:
k) 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, bu Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinin 1 numaralı alt bendi kapsamında, 01/06/2018 tarihinden itibaren, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri 1 yıl süreyle 82. madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden yararlandırılır.”

Madde hükmünü daha anlaşılır olması için açıklamak gerekirse; ekonomik büyüme ve kalkınmanın itici gücü, yenilik ve yaratıcılığın en önemli kaynaklarından biri olan genç girişimcilere prim istisnası getirilmiştir. Şöyle ki;

 • Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, Bağ-Kur kapsamında 01/06/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanacaktır.
 • Ticari kazanç veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adınıza ilk defa işletme kurmuş olmanız gerekiyor.  Yani mevcut işletmenizi kapatıp yeniden bir işletme açmanız halinde bu destekten yararlanma imkanınız bulunmuyor.
 • Destekten yararlanmak için, 01.06.2018 tarihinden itibaren ticari veya mesleki faaliyetiniz nedeniyle adınıza ilk defa vergi mükellefiyeti tesis edilmiş olması gerekir. Yani 01.06.2018 tarihinden önce işe başlayan mükelleflerin bu istisnadan faydalanması mümkün değil.
 • Yaş itibarıyla 29 yaşını doldurmamış olmalısınız. Yani 30 yaşına girdiğiniz ilk günden itibaren kurduğunuz hiçbir işletme için bu istisna geçerli değildir.
 • Kendi işinizin başında bulunmalı, başka bir deyişle işinizde ve bu işin gerektirdiği konularda fikri ve bedeni bir mesai sarf etmeli veya işi bizzat sevk ve idare ediyor olmalısınız.
 • Anonim veya limited şirket gibi tüzel kişilik olarak değil, bizzat kendiniz gerçek kişi olarak vergi mükellefi olmalısınız; adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle bu istisnadan yararlanabilirsiniz.
 • Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu teşvikten faydalanacaktır.
 • Buna göre ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olan genç girişimcilerin her ay elde edeceği avantaj 700,18 TL’dir. Bu teşvik 1 yıl geçerli olacağı için bir yıllık teşvik avantajı ise 8.402 TL olacaktır.

Konuya ilişkin SGK Genelgesini için tıklayınız.

Not:
Önceki tarihli “Genç Girişimciler için 29 Yaş Altı Vergi İstisnası” başlıklı yazımızda adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75.000 TL’sine kadar olan kısmının belirli şartlarla gelir vergisinden müstesna olduğunu yazmıştık. Bu istisnanın detaylarını ve şartları kapsamlı bir şekilde “Genç Girişimciler için 29 Yaş Altı Vergi İstisnası” başlıklı yazımızda anlattığımız için bu başlığa göz atmanızda fayda var.

Etiketler

Benzer Makaleler

235 Yorum

  1. Normal şartlarda bir tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesi en az 3-4 ay sürmektedir. Ancak söz konusu değişikliğin bir seçim vaadi olduğu da göz önünde bulundurulacak olursa, tasarının seçime kadar yürürlüğe girmesini tahmin ediyoruz.

   1. Hocam ben 02.03.2020 tarafında şahış şirketi kurdum 26 yaşındayım ,ben bu indirimden faydalanacağımı biliyordum ama o zamn sorduğumda 12.ayda düşecek demişlerdi bende biryere başvurmadm ve 3 ay geçti bugğün e devlete baktığımad 4 b borcu gözküyor.dilekçe yazıp işi lehime çevirebliyormuyum ?çünkü şirketi kurduktan 10 gün içinde başvurmak gerekiyo yazmıssınız

   1. Hocam resmi gazetenin o kararına bakarsın bağkur ve genç girişimciler prim vs. geçmiyor.. Başka konular var… Bir yanlışın olmasın? Senden başka resmi gazetede çıktığını söyleyen bir yer ya da haber sitesi de yok? O resmi gazeteyi gerçekten okudun mu?

    1. Ahmet Bey, 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 Sayılı Resmî Gazete’de yer alan “7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” isimli Kanunu inceleyebilirsiniz. Kanunun 22. maddesi ise yukarıda zaten yer alıyor. Kolay gelsin.

    1. Mahir bey merhaba,

     Şahıs şirketinizi yani gerçek kişi mükellefiyetinizi 01/06/2018 tarihinden sonra açmış iseniz ve 18-29 yaş aralığında iseniz iş yeri adresinizin bağlı bulunduğu SGK müdürlüğüne başvurmanız yeterli olacaktır.

     Mali Müşavir Abdullah Kaya

     1. Abdullah bey 23/01/2018tariginde bagkurlu oldum ancak bu gelir vergisi istisnasindan benim haberim yoktu muhasebeciler de şimdi söyledim o vergi dairesine bu gelir verdi istisnasindan faydalanmam için gerekli yazıyı yazacak bundna faydalanabilir miyim yoksa başvuru için geç mi kaldim

   2. Merhabalar ,

    28 yaşımı doldurmama 3 ay var bu 3 ay içerisinde şirket açarsam 3 yıl boyunca bu şartlardan faydalanabilirmiyim

 1. “Ticarete atılmak isteyen ya da Bağ-Kur kaydı bulunan şahısların en büyük gider kalemlerinden biri aylık Bağ-Kur ödemeleridir.” burda belirttiğiniz ‘bağ kur kaydı bulunan’ ibaresi yani daha önceden bağkur lu olmak mı gerekiyor. Örneğin ben şuan memurum sigortalıyım.

  1. Kadir Bey, henüz meclisten geçmediği için düzenlemenin ne şekilde çıkacağını bilmiyoruz ama tahminimiz ileriye dönük olarak uygulanacağı. Daha önceden bağ-kur’lu olmanız gerekmediği kanaatindeyiz. Takipte kalınız, yürürlüğe girdiğinde yazıyı güncelleyeceğiz.

 2. Merhaba, ben 4 yıldır bir limited şirketine ortaktım ancak daha sonra hissemi devrettim ve adıma bir gelir vergisi kesilmiyordu. Bağkur prim borcu her ay yatırılıyordu. Şimdi ben kendi adıma şahıs şirketi açtığımda Bağkur desteğinden faydalanabilir miyim sizce ?

  1. Eda Hanım, şu anda henüz Resmi Gazete’de yayınlanmadığı için bu konuda bir netlik yok. Yayınlanınca ve yasalaşınca yazımızı güncelleyeceğiz. Lütfen takipte kalın.

  1. Hatalı bilgi vermemek için hala Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklemekteyiz. Ancak yüksek ihtimalle yazıda yer alan madde aynen korunacaktır. Tahminimiz ise; 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılacak şekilde işyeri açmanız halinde 1 yıl süreyle prime esas kazanç alt sınırı üzerinden ödemeniz gereken Bağ-Kur primi Hazine tarafından karşılanacak.

 3. Genç girişimciyim. Bağkur borcum var gözüküyor. Bu durumda devlet tarafından ödenecek ise borç gözükmemesi gerekmiyor mu?

  1. Yasa gereği istisnadan yararlanmak için 01.06.2018 tarihinden itibaren ticari veya mesleki faaliyetiniz nedeniyle adınıza ilk defa vergi mükellefiyeti tesis edilmiş olması gerekiyor. Yani yasa gereği geçmişe dönük borçlarınız Hazine tarafından karşılanmayacaktır.

     1. fakat bunun mantığı nedir bende bu tarihten 1ay önce şahış şirketi kurdum ilk defa vergi mükellefiyim ve 27 yaşındayım ben neden 8400tl ödüyorum benden 1 ay sonra kurmuş olan girişimcinin farkı nedir?
      ben neden teşvik edilmiyorum… devlete dava mı açmak lazım?

   1. İlk defa iş yeti açıyorum vergi girişim ilk olucak ama eskıden çalıştığım yerlerden SSK girişim oldu o sıkıntı olurmu

     1. Ben Suan ıcınde sıgortalıyım başka bir işte ancak çıkıp kendı ısımı kurdum baslayacam bana en az 6 ay felan sıgortasız olmanız gerekıyo dedıler doğrumu acaba

 4. Merhabalar.
  “…01/06/2018 tarihinden itibaren, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin…”
  Burada bahsedilen sigorta 4B icin mi? Ben yillardir 4A dan sigortaliyim. Daha once hic 4Bden sigortali olmadim. 1 hazirandan sonra sahis firmasi kurarsam bagkur desteginden faydalanabilir miyim?

  1. Kürşat Bey süper bir soru. Yasadaki madde hükmüne baktığımızda “…5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinin 1 numaralı alt bendi kapsamında…” denildiği için ilgili Kanun maddesine bakmak gerekli. 5510/m.4-1(b)-1 bendi: “Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar.” hükmünü ihtiva etmektedir. Dolayısıyla 1 hazirandan sonra şahıs firması kurarsanız bu destekten yararlanabilirsiniz. Farklı bir deyişle, getirilen destekte ilk defa 4B’li olmanız aranıyor.

   1. İlk defa 4B li olunmasından emin misiniz acaba ? Tam mükellef olmadan tüzel kişilik olanlar daha sonra şahıs şirketi açtığında faydalanamıyor mu. Bildiğim kadarıyla vergi istisnasında şirket faaliyet kodu değiştirildiğinde bile istisnadan faydalanabiliyor bunda neden olmasın

    1. Gelir Vergisi Kanunu mükerrer 20. madde gereğince dediğiniz gibi “tam mükellef gerçek kişi” olma şartı aranıyor. Yukarıdaki soru 4/A – 4/B olarak sorulduğu için o şekilde cevaplandırılmıştı.

 5. merhabalar,

  ben 31 mayıs 1988 doğumluyum ve işyeri açmak için bu yasayı bekliyordum. şimdi bu yasa “01.06.2018 tarihinden itibaren..” dediğine göre;
  eğer 1 hazirandan sonra açarsam 30 yaşında olduğum için yararlanamıyorum
  eğer 1 hazirandan önce açarsam yasada 1 haziran dediği için yararlanamıyorum
  bu durumda yapmam gereken en mantıklı şey nedir? ya da bi çözüm yolunuz var mı yani 31 mayıstan önce başlatıp şunu yaparsanız vs gibi yararlanabilmem için bir çözüm yolunuz? 1 günden dolayı 8400 lira ödemem gerekecek bir çözümü yoksa..cevabınızı takipte olacağım, kolay gelsin

 6. 28 ağustos 1988 doğumluyum.ağustos ayından önce işletme açarsam bu durumdan 1 yıl boyunca faydalanabiliyor muyum? Yoksa 30 a girince primimi kendim ödemeye mi başlarım?

  1. İstisnadan faydalanabilmek için, mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış, diğer bir ifade ile 30 yaşından gün alınmamış olmanız gerekmektedir. Doğum gününüz dikkate alındığında 28.08.2017 tarihinde 29 yaşınızı doldurup 30’dan gün almaya başladığınızdan istisnadan yararlanmanız mümkün görülmüyor.

 7. İlgili yasa maddesi ile 01.06.2018 tarihinden önce ilk defa kendi iş yerlerini açmış olan gençler hiç düşünülmemiş ve mağdur edilmiştir. Yasanın Resmi Gazetede yayımlanmasından önce iş yerini açmış ve henüz bir senesini tamamlamamış olanların da aynı imkandan yararlanması sağlanmalıydı. Yasanın Resmi Gazetede yayımlanmasından örneğin yaklaşık 2 ay önce kendi iş yerini açmış ve yasanın gerektirdiği diğer şartları taşıyan gençler nasıl bir yol izlemelidir?

  1. Yasanın diğer gereklilikleri sağlanıyorsa 75bin TL’ye kadar gelir vergisi desteği hala söz konusudur. Ancak Bağ-Kur desteği konusunda kanun maddesi açık olduğundan 01.06.2018 öncesi iş yerlerini açmış kişiler ne yazık ki bu destekten yararlanamayacaklar.

 8. 06.04.2018 tarihinde işimi kurmuş bulunmaktayım. hangi yasadan yararlanabilirim . bağkur desteğinden veya 3 yıl vergi desteğinden faydalanabiliyor muyum.

  1. Bağ-Kur desteğinden yararlanamazsınız. Ancak üç vergilendirme dönemi boyunca 75.000 TL’lik avantajın diğer şartlarını sağlıyorsanız o destekten yararlanabilirsiniz.

 9. 3 yıl vergi desteği konusunu biraz daha açabilir misiniz ? Nedir, hangi şartlar sağlanıyorsa faydalanabiliyoruz ?

  1. Nurdeniz hanım sitemizde yer alan “genç girişimciler için 29 yaş altı vergi istisnası” başlıklı yazıdan konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  2. Nurdeniz hanım,
   Kısaca özetleyecek olursak 18-29 yaş arası bir girişimci iseniz ve işletmenizi 2018 yılının başında açtığınızı var sayarsak 2018 yılı karınızı 75.000,00 tl yi geçmez ise gelir vergisi ödemiyorsunuz, 2019 yılı karınız 75.000,00 tl yi geçmez ise gelir vergisi ödemiyorsunuz, 2020 yılı karınız 75.000,00 tl yi geçmez ise vergi ödemiyorsunuz. Ama KDV, STOPAJ ve SGK ödemelerini yapmanız gerekiyor.

   Ayrıca destekten yaralanmak için gereken 3 şart bulunuyor ;
   1) 18-29 Yaş aralığında olmak (30 yaşından gün alanlar faydalanamıyor)
   2) İlk defa ticarete giriyor olmak
   3) Şahıs şirketi sahibi olmak yani mükellefiyet şeklinin gerçek kişi mükellefiyeti olması gerekiyor.

   Muhasebe, vergi ve SGK ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa bana sorabilirsiniz.

   Mali Müşavir ABDULLAH KAYA

    1. Gümüş hanım,
     Önce vergi mükellefi olacaksınız ve buna takiben bağkura kayıt olacaksınız ondan sonra vergi dairesinden alacağınız genç girişimci yazısı ile muafiyet ve istisnalardan yararlanabileceksiniz.

     Mali Müşavir Abdullah Kaya
     0536 569 70 97

   1. Merhaba Abdullah bey,
    Adi ortaklık işletmesi açtık %50-%50 pay ile maliye genç girimciden ikimizin yararlanabildiğimizi fakat bagkurda 1 kişinin yararlandığı söylenmekte bunun esası nedir?
    Teşekkürler
    Mimar Gökhan Sız

 10. Merhaba 29 yaşındayım bir işyeri açacağım fakat 2013 senesinde basit usul vergi kaydım var 9ay kadar üzerinden 5yıl geçti uygulamadan yararlanabilecekmiyim cevaplarsanız çok sevinirim

 11. Merhabalar sorular çok ışık tutucu makaleleriniz ve cevaplarınızda harika öncelikle çok teşekkürler alakanız için.

  1996 doğumluyum yaş itibariyle şart sağlıyorum.
  Daha önceden çalıştıgım için normal sigortam yattı.
  Şimdi ilk defa kendi işletmemi kurma düşüncesinde oldugum için ilk defa kendi adıma bağkurum olacak. Sanırım bağkur yasasındanda. 1 hazirandan sonra yararlanmaya geçebilirim.

  İşletmemi ben e ticaret üzerine açacağım.
  Yani vergi levhamı alıp bir ofiste ticari faaliyetimi sürdüreceğim.

  Sizlere sorum bütün bağkur ve 75.000tl olan vergi muafiyetinden yararlanabiliryim bir sorun teşkili varmıdır teşekkürler alakanız için saygılar sevgiler.

  1. Yorumunuz için teşekkürler. Yararlanmanızın önünde bir engel görünmüyor. Ancak işletmenizi açtığınızda yazıları tekrar okumanızı öneririz. Örneğin, işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Son olarak bu konularda bir mali müşavirle anlaşmanızda fayda var.

  2. Yasin Bey, yorumunuz için teşekkürler. 1 hazirandan sonra ilk defa bağkurlu olacağınız için dediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Ancak işletmenizi açtıktan sonra tekrar yazılarımızı okumanızda fayda var. Örneğin; 29 yaş altı gelir vergisi istisnasında işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Bağkur desteği ile ilgili henüz uygulama başlamadığı için uygulamada ne gibi yükümlülükler öngörülecek tam olarak bilmiyoruz ama mali müşavirler bu konuda yardımcı olacaktır.

 12. Ekim 1988 doğumluyum yani 29 yaşını doldurmus olmuyorum. Ağustos doğumlu bir arkadasa da faydalanamaz demişsiniz. Bu konuyu nasil netlestirebiliriz?

  1. Yasin bey değerli sorunuz için teşekkürler. Aynı soruyu biz de mali müşavir arkadaşlarımızla tartıştık ve araştırdık, sorunun cevabını özelgelerde bulduk.
   Özelge, mükelleflerin ve vergi sorumlularının vergi durumları ve vergi uygulamaları bakımından kendilerine açık olmayan ve duraksama yaratan konular hakkında yetkili makamlardan yazılı olarak açıklama isteminde bulunmaları üzerine, bu makamlarca konuyla ilgili olarak verilen yazılı açıklamalardır. Kanunda da mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığından veya Gelir İdaresi Başkanlığının bu hususta yetkili kıldığı makamlardan vergi durumları ve vergi uygulanması bakımından müphem ve tereddüt duydukları hususlar hakkında izahat isteyebilecekleri hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla mali müşavir arkadaşlarımız bu özelgeleri inceledi ve bu yaş sorununun tespitine dair çok fazla sorulduğunu tespit ettiler.

   Öncelikle özelgelerde belirtildiği üzere 30 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor. Sizden önceki yorumda bu şekilde cevaplanmıştı. İlgili özelgelerde 1988 doğumluların 2017 yılında 29 yaşını doldurmuş, 30 yaşından gün almış olduğu belirtiyor. 30 yaşından gün alınca da istisnadan yararlanmak mümkün olmuyor. Gelir İdaresi Başkanlığından daha detaylı araştırma yapabilirsiniz.

   1. MERHABA HERYERDE 29 YAS ALTİ DENİYOR. 29 YASİNDAKİLER BASVURAMİYOR DENİYOR .PEKİ KANUNUN BU ORNEGİ NEDEN 29 YASİNDAKİNE YASTAN KAYBEDİYOR DEMİYORDA 32 YASİNDAKİNE 29 YAS KURALİNİ İHLAL EDİYOR DİYOR? Örnek 1: Bay (A), Bay (B) ve Bay (C), 17/2/2016 tarihinde adi ortaklık şeklinde lokanta işletmeciliği faaliyetine başlamış olup faaliyete başlanıldığı tarihte Bay (A) 27, Bay (B) 29, Bay (C) ise 32 yaşındadır. Buna göre; Bay (C), 29 yaş şartını ihlal ettiğinden ortakların hiçbiri istisnadan faydalanamayacaktır.Örnek 1: Bay (A), Bay (B) ve Bay (C), 17/2/2016 tarihinde adi ortaklık şeklinde lokanta işletmeciliği faaliyetine başlamış olup faaliyete başlanıldığı tarihte Bay (A) 27, Bay (B) 29, Bay (C) ise 32 yaşındadır. Buna göre; Bay (C), 29 yaş şartını ihlal ettiğinden ortakların hiçbiri istisnadan faydalanamayacaktır.

    1. 29 yaşını doldurmamış olmak ne demektir ? lütfen yardımcı olurmusunuz? 30 ‘undan gün almamış kişi, zaten 28 yaşında oluyor. Fakat yukarıda kanunun belirtilen örnekte ise 29 yaşındaki kişi’e uygun denilmiş .Yaş tamamlandıgında söylenen birşey oldugu için 29 yaşında olan bir kişi zaten 30 undan gün almaya başlamıştır. Eskişehirde kurdugum firmamda genç girişimci istisnasından faydalanmak istiyorum fakat vergi dairesi bu konuyla ilgili olarak Muğlada verilmiş bir özelgeyi örnek gösteriyor fakat bu özelge yanlış olamazmı denildiginde birşey diyemiyorlar. Çünkü özelgenin altında (**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir. diyor .Bu konuyu nasıl netleştirebilirz? Yasal olarak haklı isek hakkımızı nasıl savunmalıyız?

     1. Serdar bey,
      İddianızı delilleri ile birlikte detaylı br şekilde açıklayarak bağlı olduğunuz vergi dairesinden yeniden bir özelge talep etmelisiniz çünkü özelgeler sadece ve sadece verildiği kişiyi bağlar.

      Mali Müşavir Abdullah Kaya

 13. Merhaba,
  Genç girişimcisi desteği altında sunulmuş olan bir destek. Neden sadece 1 haziran sonrasını kapsıyor ki. Benim gibi bazı arkadaşlar bu destekler var diye belki de şirketi açtı. Genç girişimci desteğini alalı daha 1 yıl olmamışların en azından Bağkur desteği karşılanması mantıklı olabilecek diye düşünüyorum. Sonuçta bize de bir yüktür bu. Bununla ilgili başvurabileceğimiz bir kurum vs. Bir yer var mıdır?

 14. Şaka gibi ilk defa şirket kurcam vergi istisnasi, 30’uma girmeye 5 ay var bağkur istisnası, bubamın dükkânı var kira istisnası. Genç girisimciyim malzemeyi KOSGEB ödeyecek. . bana ne kaldı ? admin kardeşim sanada çok teşekkürler. Gayet sabırlı bi şekilde sorularimizi cevapların.

 15. ⁉️⁉️⁉️Düzenleme de “girişimci” “ticari ve mesleki faaliyet” diye geçiyor. Genç Avukatların ofis açması durumunda da düzenleme kapsamına giriyor mu ?⁉️⁉️⁉️

  1. Yasadaki madde hükmüne baktığımızda “…5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinin 1 numaralı alt bendi kapsamında…” denildiği için ilgili Kanun maddesine bakmak gerekli. 5510/m.4-1(b)-1 bendi: “Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar.” hükmünü ihtiva etmektedir. Avukatlık mesleği serbest meslek kazancı olarak nitelendirildiği için bu düzenlemeden yararlanacağını düşünüyoruz.

 16. Merhabalar,
  İlgili kanun resmi olarak yürürlüğe girmiş durumda mıdır ?
  SGK’yı arayıp sordum fakat bağkur desteği hakkında herhangi bir yazı gelmediği belirtiyorlar.
  Konu ile ilgili bağkur desteği alan girişimci arkadaşlar var mıdır ?

  1. Merhaba, torba yasa yürürlükte. Konu ile ilgili olarak destekten yararlanan henüz duymadık ancak SGK’dan konu ile ilgili bir ‘genelge’ bekleniyor.

 17. 1 haziran 2019 a kadar mı geçerli yoksa ne zaman başlarsak o tarihten sonra 1 yılmı. Basit usul vergiye taabi olarak açılacak iş yeri içinde bağkur desteğinden faydalınılabikecekmi. Teşekkürler

  1. Henüz SGK genelgesi yayınlanmadığı için basit usul ayrımı hakkında yanıltıcı bilgi vermek istemeyiz ancak Kanun maddesinde basit usul ayrımı söz konusu değil o sebeple yararlanabileceğiniz kaanatindeyiz. 01 Haziran 2018’den sonra açacağınız işletmeniz için geçerli, yani açtıktan sonra 1 yıl yararlanılabiliyor. Genelge çıktığında konu detaylanacaktır.

 18. Merhaba,

  25 yaşındayım bir yerde halen sigortalı olarak çalışıyorum. Şahıs Şirketi kurarak e-ticaret yapmak için hazırda bekleyen projem var. Hali hazırda sigorta pirimim yatıyor. Adıma kayıtlı Şahıs Şirketi için bağkur ödemem gerekiyor mu?

 19. Üniversitede Staj sigortası yapıldı daha önce para almadım hiç destekten yararlanılır mı konuyu takip ediyorum genelge yayınlanınca güncellerseniz sevinirim

  1. Genelgeyi takip ediyoruz henüz bir değişiklik yok ama destekten yararlanmak için ticari veya serbest meslek faaliyeti sebebiyle adına ilk defa bir mükellefiyet açılmış olması şartı arandığından staj sigortanız sorun teşkil etmeyecektir.

 20. Meraba ben 26 yaşındayım ilkez kendi adıma işyeri açacağım ilkokul 5 ci sınıfa kadar okudum yararlana biliyormuyum genc girişimci tevşikinde eğitim şartı varmı

 21. Selamlar, daha önce bir ltd ye ortaktim ama müdür vs değildim. Sadece resmi ortaklığım ve bağkurum vardı. 2018 7. Ayinda sahis isletmemi kurdum yararlanabilir miyim? Yararlanabiliyorsam ödediğim vergi ve bagkurlari geri alabiliyor muyum?

  Teşekkürler,

 22. Bugun sgk ya gittim. 1 yil Bagkur destegini sordum. Bize gelen bilgi yok dediler. Ne zaman baslayacagi belli degilmis.

 23. Merhaba Ocak 1991 doğumluyum, 2009 Yilinda basit usulde vergiye tabi oldum ve 2014 yilinda vergi kaydimi sonlandirdim. Simdi yeniden basit usulde vergiye tabi olmak istiyorum. 1 yillik bagkurum odenir mi daha once vergi kaydim oldugu icin yararlanamaz miyim?

 24. Bir arkadaşımın mali müşaviri ile görüştüğümde ısrarla avukatların bu düzenlemeden yararlanamayacağını söyledi. Daha önce yorumlarda sorulmuş ama bu düzenlemeden avukatların yararlanıp yararlanamayacağı konusunda güncel bir gelişme var mıdır ?

  Teşekkür ederim.

 25. Ben bu teşvikten yararlanıyorum 3 yıl gelir vergisi ödemeyeceğim vergi dairesi tarafından onaylandı fakat 1 yıl bağkur prim borcu ödemesiyle ilgili kuruma bi yazı gitmemiş sistemimizde bunu tanımlayacağımız bi yer yok diyolar muhasebecim takip ediyo bekliyoruz şimdilik gelişme olursa bilgi veririm.

  1. Osman bey bu 3 yıl gelir vergisinden muaf olmak için sistem otomatik olarak mı muaf ediyor yoksa maliyeye herhangi bir başvuru yapmam mı gerekiyor?

   1. Ferhat bey merhaba,

    Gelir vergisi muafiyeti ile ilgili gerekli şartları taşıyor iseniz mali müşaviriniz ilgili beyannamelerinizi doldururken bu konuyu dikkate alarak doldurursa başka herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.

    Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

    Mali Müşavir Abdullah KAYA

    1. Merhabalar ben tüm şartları taşıyorum iş açılış zamanı 31/10/2019 04/11/2019 işe başlama bildirimi yeni haberim oldu yaralanabilir miyim ? Yaş 28 ve ilk defa şahıs şirketi açtım

 26. Admin suan tüm prösedürleri uygularak vergi mükellefi oldum ancak bagkur prim borcum odenmıyor bı bılgınız varmıdır 04 06 2018 acılıs tarıhı 1991 dogumlugum ve daha once vergı mukellefı olmamıştım

  1. Barış bey,
   İş adresinizin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne başvuru yaptınız mı?

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 27. Bu bağkur teşvikinden yararlanmak için daha öncesinde Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanmak mı gerekiyor? Ben daha önce hiçbir teşvikten yararlanmadım şimdi bu bağkur teşvikinden yararlanmam mümkün değil mi?

  1. 1 Ağustos 2018 tarihi itibari ile SGK müdürlükleri başvuruları kabul ediyor.

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

 28. 03.08.1989 doğumluyum 01.07.2018 tarihinde işyeri açtım.bağkur 2 ay sonra 30 yaşa geldiğimde bağkur ne olacak.

  1. Ben de aynı konudan müzdaribim. 02.01.1989 doğumluyum. İşyerimi ocak 2019 dan önce açmayı planlıyorum. 30 yaşıma geldiğinde bu destek kesilecek mi?

 29. Ben bugün SGK ya gittim ve bize henüz öyle bir yazının gelmediğini beyan ettiler. Ben yasadan yasadan yararlanmak istiyorum ve 1 hafta içerisinde de vergi levhasını çıkaracam. Bu yazı gelmediği için ve ben dükkanı açtığımda bu yasadan yararlanamayacak mıyım? Ya da beklemem mi gerekiyor.

  1. Ferhat Bey Yasa çıktığı için bu destekten faydalanmanız gerekiyor ancak ne yazık ki konu hakkında bir tebliğ hazırlanmadığı için ne şekilde uygulanacak kimse bilemiyor. Geçmişe dönük bir uygulamaya çıkarabilir zira Kanun maddesi açık.

   1. Şu an e devlete baktığımda bana borç bilgisi çıkıyor. Ben şirketi 16.07.2018 tarihinde açtım. Kurumu arıyorum dilekçe ver diyor bana. Nasıl bi yol izlemem gerekiyor acaba?

     1. Merhabalar babada yardımcı olur musunuz ben tüm şartlara uyuyorum 31/10/2019 iş açılışı olarak görünüyor işe başlama bildirimi 04/11/2018 olarak görünüyor ben yararlanabilir miyim ? Yaşım 28 ve ilk defa şahıs şirketi açtım

 30. Merhaba arkadaşlar,
  4 Temmuz itibari ile şahıs firmamı kurmuş bulunuyorum.
  Bağkur genel müdür yardımcısı ile görüştüm, şuan kendilerine bağkur desteğini onaylayabilecekleri yazılım ulaşmadığı için işlem yapamadıklarını söylediler.Geçici olarak üzerimize bağkur borcu çıkacakmış fakat bağkur destek kararı resmi gazetede yayımlandığı için yazılım bağkur’a ulaştığı zaman bu borcumuz silinecekmiş.
  3 yıl 75.000 TL gelir vergisi istisnasından yararlanabilmeniz için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok ama siz yine de vergi dairenize gidip vergi istisnasından yararlanmak istediğinizi söylediğinizde; yaşınız tutuyorsa ben buradan onaylayacağım yani yararlanacaksınız diyorlar.

  1. Teşekkürler bilgi için kendi adıma işyeri açtım şimdi bag kur desteğinden yararlanmak için ne yapmamız gerekli

 31. Merhaba
  Yaşim 26 21.05.18 de ilk defa adima kayitli vergi levhasi çikarttim.Anladigim kadari ile 1 yil bagkur desteginden yararlanamayacağım devletin sundugu sizin önere bileceginiz başka bir destek varmi acaba.Şimdiden teşekkürler

 32. Umraniye sgk ya gittim. Kimsenin biseyden haberi yok. Dilekce yazdim, tesvikten faydalanmak istesigimi yazdim. Memurlar konuyu bile bilmiyor, napacagini bilmiyor

 33. 19.07.2018 de bende şahış şirketi kurdum yaşım 28. E-devletten 4b borç sorğulama yapınca şuan borç gözüküyor… ama ilerde düzelecek diye biliyorum. Hala bir destek için yapılan bir açıklama varmı nereye başvuru yapacagız yada yapmalımıyız bilmiyorum. Bağkur destegi için başvuru yapacakmıyız bilgisi olan varmıdır? Teşekkürler

  1. Gökhan bey,

   Bağkur desteği için işyeri adresinizin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezi müdürülüğünde ki 4/b Bağkur servisine başvuracaksınız.

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

 34. 01/08/2018 tarihinde şahıs işyeri açtı yaş kriteri tutuyor.
  Bağkur teşvik için başvuru yapıp onayda aldık varsayalım. Mesela Bu şahıs 5 ay sonra yaninda işçi çalıştırmaya başladığında mevcut Bağkur teşviki herhangi bir zarar görür mü? Bu konuda bilginiz var mi acaba?

  1. Mehmet Akif Bey merhaba,
   Şahıs şirketi sahibi gerekli nitelikleri taşıyor ise yanında işçi çalıştırması teşviklerden yararlanmasını engellemediği gibi istihdama sağladığı katkıdan ötürü daha farklı teşviklerden de yararlanma olanağı sağlar.

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

 35. Bag kur desteğinden faydalanmak için ne yapmamız gerekiyor bir evrak yada dosya hazırlamaya gerek varmı sistem otomatik katılım yapıyor mu
  Nasıl bir işlem yol izlemek gerekli

  1. Velican bey,
   18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış
   Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20. maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnası kapsamında olmak.
   Bağ-Kur kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olmuş iseniz
   Ticari veya Serbest meslek faaliyeti sebebiyle adına ilk defa bir mükellefiyet açılmış ise ya da adi ortaklık veya şahıs şirketi sahibi iseniz
   Bu kapsamda yukarıdaki şartları sağlayan genç girişimcilere 12 ay boyunca Bağ-Kur prim desteği sağlanacaktır. Bu teşvikten yararlanabilmek için iş adresinizin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne başvurmanız yeterli.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 36. Ferhat bey merhaba,

  Gelir vergisi muafiyeti ile ilgili gerekli şartları taşıyor iseniz mali müşaviriniz ilgili beyannamelerinizi doldururken bu konuyu dikkate alarak doldurursa başka herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.

  Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

  Mali Müşavir Abdullah KAYA

  1. Merhabalar. Ben 1996 doğumluyum. Bir iş yerinde sigortalı çalışmaktayım. İş yerinden arta kalan zamanlarımda 2. bi iş yapmaya karar verdim. Ürünlerim el emeğidir. Bunun için trendyola girmek istiyorum. Orada satış yapabilmem için şahıs şirketi açmam gerekiyor. Öğrenmek istediğim konu sigortalıyım 29 yaşına kadar devletin sağladığı vergi muafiyetinden yararlanabiliyor muyum

 37. Abdullah Kaya bey merhaba
  Ben de 2 temmuzda işyeri açtım 12 temmuzda 29 dan gün almis oluyorum şimdi bu bağkur 10 günlükmü olacak yoksa bende bu kapsama giriyormuyum ve e devletten baktim 2 aylık bağkur borcu görünüyor 2 temmuz da başlamış bağkurum bilgilendirirseniz memnun kalırım malesef sgk daki 10 kişiye sordum hepsi dünyadan bir haber böyle bir kanun yok diyorlar bağkur müdürü bile bilmiyor.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hakan bey,
   Yapmanız gerekenler öncelikle bir dilekçe ile vergi dairesine başvurup genç girişimci istisnası kapsamında olduğunuzu gösterir yazıyı alıyorsunuz yazıyı almak için yazmanız gereken dilekçe örneği şu şekilde;

   / / 2018

   ……………… VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

   Dairenizin …………………. vergi numaralı mükellefiyim.18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına Dair Kanunun 22.maddesinde yer alan ve 2018/28 Sayılı SGK genelgesinde bulunan Genç Girişimci Teşvik Uygulamasının şartlarını sağlamış bulunmaktayım. SGK Müdürlüğü’ne verilmek üzere ,genç girişimci istisnası kapsamında olduğuma dair yazı talep etmekteyim.

   Gereğinin yapılmasını arz ederim.

   Saygılarımla,

   (T.C.NO: …………………)

   AD SOYAD

   Adres:

   Tlf :

   Alacağınız yazı ile sgk ya başvurduğunuz zaman işleminiz yapılacaktır.

 38. Merhaba,

  Bağkur desteği uygulamaya geçti mi? Son durumda SGK tarafında gerekli sistem olmadığı için destekten faydalanılamıyordu.

  Teşekkürler,

  1. Onur bey uygulama devam ediyor. Yapmanız gerekenler öncelikle bir dilekçe ile vergi dairesine başvurup genç girişimci istisnası kapsamında olduğunuzu gösterir yazıyı alıyorsunuz yazıyı almak için yazmanız gereken dilekçe örneği şu şekilde;

   / / 2018

   ……………… VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

   Dairenizin …………………. vergi numaralı mükellefiyim.18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına Dair Kanunun 22.maddesinde yer alan ve 2018/28 Sayılı SGK genelgesinde bulunan Genç Girişimci Teşvik Uygulamasının şartlarını sağlamış bulunmaktayım. SGK Müdürlüğü’ne verilmek üzere ,genç girişimci istisnası kapsamında olduğuma dair yazı talep etmekteyim.

   Gereğinin yapılmasını arz ederim.

   Saygılarımla,

   (T.C.NO: …………………)

   AD SOYAD

   Adres:

   Tlf :

   Alacağınız yazı ile sgk ya başvurduğunuz zaman işleminiz yapılacaktır.

 39. 1991 dogumluyum babam bir yer isletiyo isletmeyi ben devralacagim vergi levhasinida ilk defa kendi adima alacagim bagkur girisim yok ben bu uygulamadan yararlanabiliyor muyum

 40. 1991 dogumluyum babam bir yer isletiyo isletmeyi devralacagim vergi levhasinida ilk defa kendi adima alacagim bagkur girisim yok bu tesvikten yararlanabiliyor muyum

 41. 12.ay 2016 da vergi mukellefiyetimiz var di 2017 yılında kapattık… 7143 yapılandırma ile bağkur borçlarını sildirdik… 11. Ay itibariyle tekrar vergi mükellefiyeti açtık… sorum bağkur indiriminden yararlanabiliyormuşum…

 42. Merhabalar
  Daha önce hiç şirket kurmadım. 29 yaşın altındayım. Şartları sağlamaktayım. Ancak şu anda da 4a sigortalıyım. Bu işimden yakın zamanda ayrılacağım. Şirketi, işten ayrılmadan kurarsam verilen Bağkur ve vergi istisnası teşviklerinden yararlanabilir miyim ? Yoksa 4a’lı işimden ayrıldıktan sonra mı şirket kurmalıyım ?

  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Özkan bey,
   Burda dikkat etmeniz gereken nokta şu daha ne kadar sgk li çalışacaksınız 1,2 ay ise işletmenizi işten ayrildiktan sonra kurmanızı öneririm.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 43. İyi günler bende 23.01.1989 doğumluyum iş yeri açtım Sgk il müdürlüğüne başvurdum önce borcumu sildiler sonra arayıp yanlış hesaplama yapmışız dediler yararlanamazsınız dediler konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim

  1. Elvan,
   23.01.2018 tarihi itibari ile 30 yaşınızdan gün aldığınız için teşvikten yararlanamazsınız. İşyeri açılış tarihiniz bu tarihten önce ise gelir vergisi teşvikinden faydalanabilirsiniz ama bağkur desteğinden yararlanamazsınız çünkü bağkur desteği 01/06/2018 tarihinden sonra işe başlayanlar için geçerli.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 44. Admin merhaba
  ben bu bagkur desteğinden yararladım. 22.06.2018 de mukellef oldum. 6 aydır da mükellefim.Bu yıl sonu kapanıs vericem. Devletin 6 aydır yatırdıgı desteği geri isteme gibi bir durumu var mı ?

  1. onur bey işyerinizi kapattınız mı ? destekten dolayı bir sıkıntı yaşadınız mı acaba

 45. Merhaba,
  01.01.1989 doğumluyum SGK ve vergi daire 18-29 yaş arasında olmayan kişi teşvikten yararlanamaz diyor.destekten yararlanma şansım Yok mu?Şirketi açılış tarihi 07.12.2018

 46. MERHABA BEN 01/12/2018 DE İLK DEFA MÜKELLEF OLDUM. DAHA ÖNCE İŞÇİ OLARAK SİGORGA GİRİŞLERİM VAR . BU YASADAN FAYDALANABİLİR MİYİM ?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYOR İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM.

  1. Mehmet bey,
   Bağkurlu olmadığınız sürece sıkıntı olmaz gerekli şartları taşıyor iseniz teşvikten faydalanabilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 47. Abdullah bey merhabaa ben 25 yasindayim 12 gün once islerini actim bagkurluyum nereye basvurmam lazim destekten yararlanmal icin

  1. Oğuzhan bey,
   Vergi dairesine başvurup genç girişimci istisnasına tabi olduğunuz gösterir bir belge alacaksınız. Aldığınız bu belgeyi bağlı olduğunuz sgm ye götürüp bağkur servisine kayıt ettireceksiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97
   analiz1sm@gmail.com

 48. Merhaba, 03/12/2018 tarihinde bir bilişim firması kurdum firma anonim şirketi ve 29 yaşını doldurmama 2 ay var.. başvurursam destekten yararlanabilirmiyim?

 49. Merhabalar,
  Nasılsınız?
  Genç girişimciden faydalanmak adına yaşım tutuyor. Ancak, 7 sene önce babamın benim üzerime bir servis plakası alma isteğinden ötürü 1 günlük bir şirket açıp aynı gün de kapama oldu. Yani bir iş günlük bir olay. Bugün şirket açma talebinde bulunduğumuzda karşımıza çıktı. Özelge formu doldurup durumu izah ettik. Sizce kabul ederler mi? Şehire göre değişir mi? Bir umut var mıdır? Teşekkür ederim.

 50. merhaba
  benim ilk iş yerimi 13.06.2018 yılında açtım ve 1996 doğumluyum otomatik olarak bağkur a baglandım ve şuana kadar ödeme yapmadim 9 aylık bir prim görünüyor yaklaşık 7 bin lira bunu yatırmalimiyin yoksa bu destekten faydalanambilirmiyim

  1. Can bey,
   Vergi dairesinden adınıza Genç Girişimci istisnası tanımlanmış ise bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin sicil servisine bir dilekçe ile genç girişimci olduğunuzu gösterir bir adet yazı talep ediniz alacağınız vergi dairesi onaylı yazıyı bağlı bulunduğunuz bağkur müdürlüğüne götürdüğünüzde borcunuz silinecektir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

   1. Merhaba Abdullah bey benim durumumda benzer ama benim daha oncesinde baska bi firma tarafindan sigorta girisim var. Bu bir sorun olur mu bagkur muafiyeti icin ? (Vergi dairesinden istisna yazisini aldim)

 51. 29 yaş sınırı konusunda sıkıntım yok. Genç girişimiyim bundada bir sıkıntı yok. Bir kaç ay önce %100 u bana ait bir limited şirket kurdum. Bağkur primi konusunda destekten faydalanamıyor muyum? Benim için uygun bir bağkur destegi var mı? Yoksa ben her ay bu primi yatırmak zorunda mıyım?

  1. Fatih bey,
   Genç girişimci istisnası ve Bağkur primi desteği sadece şahıs şirketi sahiplerine veriliyor. Limited Şirketi sahibi olarak bu desteklerden yararlanamazsınız.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 52. Merhaba, şuan teşvikten yararlanıyorum. 2. Şahıs firmasını açacağım teşviğime zarar verir mi

 53. herkeze merhaba
  1–diyelimki bütün şartlar uydu ve siz ilk defa bir iş yeri kurdunuz … devletimiz sadece bağkur mu ödüyor
  ssk diye bir seçenek yokmu .
  2—ikinci ve en önemli sorum .. bu sgk destek ödemesi 1 yıl mı?
  diğer yıllar kendimiz mı ödeyeceğiz
  3– yani vergi desteği 3 yıl sgk desteği 1 yıl mı?
  4— devletimizden burs parası alıyorum bu burs kesilirmi ?

  1. Erhan bey,
   Sorularınızın sırası ile cevapları şu şekilde;
   1-Vergi mükellefi olduğunuzda eğer başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyorsanız mutlaka bağkurlu olmak zorundasınız bu nedenle devlet sgk nızı ödemez.
   2-Evet bağkur desteği 1 yıl diğer yılları kendiniz ödeyeceksiniz.
   3-Bursunuz büyük ihtimalle kesilir çünkü artık ek bir geliriniz olmuş olacak.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 54. Merhaba;
  Ben ilk defa şirket açacağım. Teşvik konusunda aklıma takılan şu; yanımda eleman çalıştıracağım. Çalışan elemanın primine bir destek konusu söz konusu mu yoksa sadece ben mi yararlanabilirim?

  1. Tuncay bey ,
   Bu teşvik de yanınızda çalışan elemanlar ile ilgili bir durum yok ama elemanın kendi durumuna göre yararlanabileceği farklı sgk teşvikleri mevcut.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 55. Selamlar,

  Bir işletme sahibiyim ve 4b ‘li iken bir yerde başlayarak 4a yatırmaya başlandı. Tekrar 4b dönmem durumunda bu teşvikten yararlanabilir miyim ?

  Saygılarımla

  1. Hamid bey,
   Kanunda yararlanma şartları arasında Türk vatandaşı olmak gibi zorunluluk görünmüyor ama vergi dairesinden yazılı görüş almak en doğrusudur.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 56. Merhaba,

  Avukat bir mükellefim var kendisi üniversitelerde seminer vermektedir. Bu nedenle de saatlik olarak bordrolu gösteriliyor. Bu durumda da bu bağkur teşvikinden yararlanabiliyor mu

 57. İyi günler ben genç girişimci bağkur dan yararlanıyorum şuan bağkurumu devlet ödüyor hamileyim sizce devletten doğum parası yani o 3 aylık süre içinde alacağım rapor parasından bahsediyorum alabilirmiyim?

  1. Havva hanım,
   E devletten raporunuzu girerek başvuru yapın ödeme yapabilirler daha önce hiç karşılaşmadığım bir konu açıkcası.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 58. İyi günler ben devletin genç girimşimci bağkur desteğinden yararlaniyorum yani bağkurum u devlet ödüyor ve şuan hamileyim sizce doğum öncesi 3 aylık toplu rapor parası alabilirmiyim çalışan annelerin aldığı gibi?

  1. Havva hanıom bu uygulama çok yeni bir uygulama bu nedenle en doğru bilgiyi bağlı olduğunuz sgk müdürlüğünün bağkur servisinden alabilirsiniz.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 59. Merhaba! 9 aylık genç bayan girişimciyim konfeksiyon mağazası devraldım 20 yaşındayım bu maddeden yaralnabilirmyim acaba

  1. Bayram bey,
   01/08/2018 tarihi itibari ile 30 yaşından gün aldığınız için teşvikten yararlanamazsınız gibi görünüyor ama net cevap almak istiyorsanız bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurmanız gerekir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 60. Merhaba 18.05.2019 tarihinde ilk sahis sirketimi kurdum. Ve yeni vergi dairesinden 75.000 TL’lik muafiyet istisnasi yazimi da aldim. Ancak aklima takilan konu bagkur muafiyeti konusu. Ben suan bu istisna yazisiyla sgk’ya basvurup bagkur muafiyetinden de yararlanabilir miyim ?

  Not: Sgk girisim daha onceden baska bir firma tarafindan yapildi ve belli bi prim odemesi var. Bu herhangi bir sikinti yaratir mi ?

  1. Arzu hanım,
   e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapıp 4b bağkur borç sorgulama kısmından sorgulama yapınız borç görünüyor ise bağkur kaydınız yapılmıştır. 1 yıl bağkur prim muafiyetinden yararlanabilmeniz için elinizde ki yazıyı sgk ya götürmeniz gerekir

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97.

 61. Gerçekten şaka mı bu? Kanundan 2 ay önce işi kurduğum için ne halim varsa göreyim mi yani?
  Devletimiz 29 yaş altı gençlere yardım ediyor 8.400 TL ödeyerek ama maaaaalesef “O tarihten sonra” kurmadığımız için” o parayı eşek gibi vermek zorunda. Böyle saçma bir şey mi olur? Bari yılın başı deseniz veya önümüzdeki ocaktan itibaren yürürlüğe girecek deseniz!!!! Koşullu yardıma yardım denmez.

 62. Tek ortaklı limited şirket kurdum ve 27 yaşındayım. Bu teşviklerden yararlanamamak çok üzücü gerçekten. Neden gelir vergisine tabi olunması gibi saçma bir kural ile bu teşvik sınırlandırılıyor anlamış değilim. Eğer marka değeri yaratmak istiyor ve ihraç edilebilir ürün/teknoloji desteği sağlıyoruz diyorsanız hatta genç girişimciye destek diye ballandırılıyorsa neden yok arkadaşım limited veya a.ş. şirketlere bu destek. Asıl kurumsallaşacak ve projeleri olan firmalar bunlar! Bu tutarsızlıklar, mantıksızlıklar çok anlamsız, üzülüyor insan kendi ülkesinin hazinesine, değerine bu şekilde doğru kullanılmamasına.

 63. Merhablar biz eşimle birlikte kres isletiyoruz ve eşim bana devredecek işletmeyi.1991 doğumluyum sanırım gider vergi indiriminden yararlanamıyorum ama bağkur desteğinden de mi yararlanamıyorum merak ettim teşekkür ederim

 64. merhaba,
  75 bin lira istisnasından sadece şahıs şirketleri değil basit usul mükellefler de yararlanıyor. bağkur desteği de var mı acaba basit usul mükellefler için? bir de hali hazırda sigortalı part time çalışan olmam basit usul mükellef olmama engel mi acaba?

 65. Merhabalar ben daha 5 aylık bir esnafım yeni başvuru yaptım ama kabul edilmedi açılıştan itibaren 10 gun icerisinde yapilan basvurular kabul ediliyor denildi bu doğrumu?

  1. Hasan bey ,
   Açılıştan itibaren 10 gün içinde yapılan başvurular değil. Açılış işlemleri açılış tarihi itibari ile 10 gün içinde tamamlanmayan gerçek kişi vergi mükellefleri bu uygulamadan yararlanamaz.

   Mali Müşavir
   Abdullah KAYA
   0536 569 70 97

   1. Abdullah bey bir ay önce bir işletme açtık bütün şartlarımız uymasına rağmen açılış işlemleri tarihi itibari ile 10 gün içerisinde olması şartı konusunda bilgilendirme yapılmadığı için bu gün gitmem durumunda başvurum yapılamadı herhangi bir telafisi mümkün mü diğer tüm şartları sağlamaktayım.

    1. Gül hanım
     Bağkur desteğinden yararlanmak için başvuru süresi yok on günlük süre işe başlama bildiriminin vergi dairesine verilmesi ile ilgili.

     Abdullah Kaya
     0536 569 70 97

 66. Merhaba genç girişimciyim 19.07.2019 tarihinde açılış yaptım fakat bağkur borcum gözüküyor ne yapmam gerek?

  1. Buse hanım,
   Vergi dairenizden genç girişimci olduğunuzu gösterir yazıyı alıp bağlı olduğunu sgk müdürlüğünün bağkur servisine işlettirmeniz gerekiyor.

 67. Merhabalar
  Ben 1990 doğumluyum, Adıma daha önce hiç iş yeri açılmadı,ancak daha önce sigortalı bir yerde çalıştım çok kısa bir süre sigorta giriş ve çıkışım var ben bu bağ kur teşviğinden faydalanabilirmiyim.
  Çünkü yukarıda okuduklarımdan şu cümleye takıldım ; “01/06/2018 tarihinden itibaren, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin”

  1. Mehmet bey merhaba,
   “01/06/2018 tarihinden itibaren, ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin” bu ifade vergi mükellefiyetinin açılıp bağkura kayıt olmakla ilgilidir. Gerekli şartları taşıyor iseniz bağkur desteğinden de gelir vergisi istisnasından da yararlanabilirsiniz.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 68. Merhaba, 1994 doğumluyum ilk kez şahıs şirketi kuracağım fakat geçmiş yıllardan farklı iş yerlerinden 193 gün 4A hizmet kapsamında sigortam bulunmakta. Bu durumda genç girişimciye bağkur desteğinden faydalanabilir miyim?

 69. merhabalar genç girişimciyim askere gideceğim için vekaletimi babama vericem bu durum devletin bana verdiği bu hak üzerinde olumsuz etkisi olurmu

 70. 10.04.1991 doğumluyum daha önce bağkura dayalı bi girişim yok Kendi adıma işyeri açacağım.28.5 yaşındayım bağkur desteğinden 1 senemi yoksa nisan ayında 29 yaşına gireceğim için 6 aymı yararlanırım.

  1. Ersel merhaba,
   İstisnadan yararlanabilmek için gerekli olan en önemli şart 18 yaşından gün almış ama 30 yaşından gün almamış olmak. Verdiğin bilgilere göre sen bu şartlara uyuyorsun teşvik süresine gelince 1 yıl değil 3 yıl yararlanabilirsin.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 71. merhaba,
  öncelikle yazılarınızı yakınen takip ediyorum ve verdiğiniz kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ederim,
  1997 doğumlu oğlum kendine iş yeri açmak istiyor 2020 ocak itibari ile,bu kanundan yararlana bilir mi?
  yanına 1 arkadaşını da almak istiyor ssklı olarak,,
  nasıl bir yol izlemelidir?
  teşekkür ederim,iyi çalışmalar

 72. Selamlar firmam 11 ocak 2018 de açıldığı için genç girişimci olarak bağkurdan yararlanamıyormuşum. 6. ay olması gerekiyormuş doğrumudur. bağkur’daki temsilci öyle dedi.

 73. ünv öğrencisiyim son sınıf..bu yıl haziran mezun inşallah…ben bu imkandan faydalanabilir miyim *nasıl *

 74. S.a genç girişimci bağkur yasasına bağlı olduğum sgkdan başvurdum 3 aylık geçmiş borcum vardı ve 4 ayda borç eklenmiş başvurum gecen aydan geçer aldı ama bu ayda borç eklenmiş, neden borc eklenmiş teşekkürler?

  1. Mustafa bey,
   Vergi dairenizden bağkur’a verilmek üzere gnç girişimci istisnasına tabi olduğunuzu gösterir yazınızı alıp bağkura başvurdunuz mu?

   Abdullah Kaya

 75. Merhaba benim böyle bir yasadan yeni haberim oldu iş yerimi açalı 1 yıl oldu şuan yararlanabilirmiyim bu yasadan. Şartlarım uyuyor

   1. Merhabalar banada yardımcı olabilir misiniz? İş açılış zamanı 31/10/2019 işe başlama bildirimi 04/11/2019 yeni haberim oldu yaşım 28 ve ilk defa şahıs şirketi açtım bende yararlanabilir miyim?

 76. 1 ay sonra eczane devir alacağım. A…. adresindeki Ke… eczanesini ismini değiştirmeden devir alacağım. Adıma bağkur kaydım ilk kez olacak. Bu adresteki eczaneyi aynı ilçe vergi müdürlüğü sınırları içinde B…. adresine yeni ismi (Mer….ismi) ile değiştirerek taşıyacağım. Nakil esnasında 1 hafta kadar faaliyete resmi işlerden dolayı ara vermek zorunda olacağım.
  3 sorum olacak:
  1-Bağkur kaydımı açtırırken Ke … eczanesi olarak işyerimi açtım. Nakil esnasında başka bir isim koyarsam 2. kez işyeri açmış gibi olur muyum. Hakkım yanar mı?
  2-Eczanemi daha sonra başka bir adrese taşımam (Nakil yapmam) problem olur mu? Hakkım yanar mı?
  3- Taşınma esnasında 1 hafta ara vermem problem olur mu? Hakkım yanar mı?
  Teşekkür ederim.

  1. İsmail bey merhaba,
   Vergi mükellefi olurken …. eczanesi olarak değil İsmail Gövercin olarak vergi mükellefi olacaksınız bu nedenle isim değişikliği sorun yaratmaz. Bağkur sizin şahsınıza ait olarak açılacağı için adres değişikliği sırasında eczanenin fiilen kapalı olması sorun teşkil etmez. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bana 0536 569 70 97 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.
   Abdullah Kaya

 77. merhaba bütün cevapları okudum ama aradığım soruya net cevabı bulamadım. İzninizle şunu sormak istiyorum. 15 temmuz 2020 de 29 yaşımı dolduracağım ve haziran ayı içerisinde şahıs firması kurmak istiyorum. Bağkur desteğinden yararlanmak için 29 yaşını doldurmadan önce şirketi kurmak yeterli mi? Yani ben şirketi kurduktan 15 gün sonra 30 umdan gün alsam dahi şirketi kurarken 29 yaş sınırına uyduğum için 1 yıl boyunca bağkur desteğinden yararlanabilir miyim? yoksa 15 temmuzdan sonrası için tarafıma bağkur borcu çıkar mı? teşekkür ederim

 78. yeni işyeri açılışlarında 29 yaş altı bağkur desteğinden faydalanabiliyor muyuz

  birde 29 yaş altında olup işyeri çalıştıran genç girişimçiler bu destekten geriye döük dilekçe verip faydalanabiliyor mu,,acill yardımınızı bekliyoruz teşekkürler

 79. Merhaba 24 yaşındayım ve şahıs şirketi açacağım fakat şirket açıldıktan sonrada 4/a lı sigortalı olarak şu anki işime devam edeceğim sigortam aktif olacağı için bağ-kura geçişim olmayacak, 1 yıl sonra sigortalı çalıştığım yerden ayrılırsam bağ-kur desteğinden yararlanabilir miyim?

  1. Hilal hanım merhaba,
   Maalesef Genç girişimci gelir vergisi istisnasından yararlanarak bağkur indirimi sadece ilk yıl yapılabiliyor.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 80. 18 yasima tam agustos ayinda giriyorum su an 17 yasindayim yeni yila girmem yeterli mi yoksa agustosttan sonra mi basvurabilirim????

 81. Merhaba , 12 ekim 2020 itibari ile 28 yaşımı doldurmuş bulunmaktayım . Çalıştığım muhasebeciye bunu şahıs şirketimi kurarken bildirdim. Genç girişimci bağkur ve 3 yıllık gelir vergisi desteğinden yararlanacağımı düşünüyordum. Bugün yapılan e tebligatta kanuni süre içerisinde bildirim yapmadığım için genç girişimcilikten yararlanamadığım tebliğ edildi. Muhasebeci muhtemelen salladı ve bildirim yapmadı. Konuyla alakalı nasıl bir yol izleyebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 82. merhaba efendim bu gün vergi levhamı aldım genç girişimci belgesını almaya gittim 29 yaşıma 35 gün oldu girdim şimdi bu indirme yaralanmıyorum değilmi efendim

 83. Merhaba ben bütün sartları karşılıyorum açmayıda düşünüyorum ilk defa fakat 3aydır işsizlik maaşı alıyorum bu kesilirmi veya bagkuru filan etkilermi başladıktan snra

 84. 18 yaşındayım 36 günlük sigorta başlangıcım var bagkura geçsem genç girişimciye desdekten yararlanırmıyım

 85. 18 yaşındayım 36 günlük sigorta başlangıcım var ve bagkura geçsem startup dan yararlanırmıyım

 86. Merhaba,
  Hali hazırda bir şirkette çalışmaktayım ve sigortam ödeniyor. Kendi şahıs firmamı açacağım ancak sigorta konusunda kafam karıştı.
  Bağkur teşviğinden faydalanmak için şirketimi açtığımda hemen Bağkur’a geçmem mi gerekiyor? Yoksa çalıştığım yerden yatan SSK’yı devam ettirip Bağkur primi teşviğini sonradan kullanabilir miyim? (29 yaş dolmadan elbette.)

  İş başlangıcından itibaren hemen ilk 1 yıl mı geçerli yoksa mevcut şartlar sağlanmaya devam ettikçe geçerliliğini koruyan bir hak mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 87. merhaba iyi günler bu devlet desteğinden 5 aydır yararlanıyorum ama kurduğumuz adi ortaklık için şirkette işker yokunda gitmediği için daha fazla devam edemeyeceğim . Sorum şu: acaba devletin bana yatırmış olduğu bağkuru geri benden talepp ederler mi
  Ücret öder miyim

 88. merhabalar,
  1995 doğumluyum şu anda sigortalı olarak çalışıyorum. Şahıs firması açmak istiyorum. Nisan ayında olduğumuzu göz önüne alırsak 2021’in sonuna kadar bağkur priminden muafım anladığım kadarıyla. Fakat ben zaten sigortalı çalıştığım için de muafım. Sorum şu; diyelim ki şahıs şirketini açtım 2 ay sonra çalıştığım işyerinden ayrıldım ve artık sigortalı bir çalışan değilim. Yine de bu genç girişimci desteğinden yararlanabilirim değil mi sonraki süreçte?

 89. Genç girişimci oldum, bağkur desteğinden yararlanmaya başladım. Ancak artık şahıs şirketini kapatma kararı aldım. Bu durumda bağkur desteğim düşer mi acaba?

 90. MErhaba 18 yaşında ki oğlum öğrenci iken kendi iş yerini kuracak. Annesi olarak ben de onun şirketinde sigortalı çalışacağım. Bu durumda 2 sorum var.
  1-) Genç girişimci desteğinden yararlanır ise işler iyi gitmezde kapatırsak, oğlum öğrenci olduğu için tekrar babasının sigortasından yararlanabilir mi? Yoksa bir kere bağkurlu olduğu için haklarını kaybedermi?
  2-) Oğlumun , Annesini sigortalı çalıştırması mümkün mü?
  Geri dönüşünüzü bekliyorum.Teşekkürler.

 91. Merhabalar. Şahıs şirketimi 2021 yılında kurdum ve daha önce bir vergi mükellefiyetim yok. Bagkur sigortamın 11. Ayındayım ve E-devlet’te 4B Bagkur kısmında 11 aylık bagkur primi borcum gözüküyor. Ekstra ödenmediği için 2000 liraya yakın ceza ödemesi vermişler. Birincisi neden borç gözüküyor, ödenmiş olması gerekmiyor mu, yoksa 12. Ay dolduğunda silinecek mi? İkincisi madem devlet karşılıyor bunu o zaman neden odenmedigi için 2000 liraya yakın ceza ödemesi vermişler? Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz acaba?

 92. Merhaba ben 2022 nin Mayıs ayında açtım şirketi e ticaret için şimdi işi yapamadığımız için kapatmak istedim ve bir baktımki 16000 TL Bağkur borcum gözüküyor ben muhasebeciye genç girişimci olarak açmasını söylemiştim şimdi ne olacak bu borç silinecekmi yoksa ödemek zorundamıyım yoksa muhasebeye dava açacağım

 93. Normal şartlarda bir tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesi en az 3-4 ay sürmektedir demişsiniz güncel mi bu bilgi?

 94. Merhaba basit usul açılışı yapılan isletmeler bagkur prim desteğinden faydalanabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı