Girişimci DestekleriGirişimcilikVergi Hukuku

Genç Girişimciler için 29 Yaş Altı Vergi İstisnası

-29 yaş altı vergi muafiyeti-

Startup projelerinde genel olarak göz ardı edilen ve/veya bilinmeyen hususlardan biri vergi konusudur. Çoğu girişimci vergiye dair bilgi sahibi olmayıp işe başladıktan sonra karşılaştığı vergilerden şikâyet etmektedir. Vergi konusuyla ilgili olarak sitemizde yer alan “Yeni Başlayanlar için Vergilendirme”  başlıklı yazıyı inceleyip en azından başlangıç seviyesinde bilmeniz gereken bazı terimleri öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda ise genç girişimcileri ilgilendiren ve girişimciler için önemli bir fırsat olan 29 yaş altı vergi muafiyetini inceleyeceğiz.

Ülkemizdeki ağır ve karışık vergi yükümlülükleri nedeniyle ticari hayata girmekte çoğu girişimcinin zorlandığı bir gerçek. İşsizliğin azalması, genç girişimcilerin ticari hayata girdiklerinde zorlanmaması ve ekonomik hayatta etkinliklerinin arttırılması amacıyla Gelir Vergisi Kanununda yapılan düzenleme ile belirli şartlar dâhilinde genç girişimcilere kolaylıklar sağlanmakta.

Yapılan düzenlemeye göre Kanun maddesi şöyle diyor:

“Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır”. Özetle; 29 yaş altındaki girişimciler, üç vergilendirme dönemi boyunca kazandıkları paranın 75.000 TL’si için vergi ödemeyecek; bu miktarı aşan kazançlar için vergi ödeyecektir. Bu istisnadan faydalanma süreniz toplamında 3 yıldır. İlk defa şirket kurmuş olmanız ve 29 yaş altında olmanız gerekmektedir. Tek tek şartlarına bakmakta fayda var:

vergiiiii 300x188 - Genç Girişimciler için 29 Yaş Altı Vergi İstisnasıGenç Girişimciler için 75.000 TL Kazanç İstisnasından Faydalanma Şartları Nelerdir ?

– Öncelikle sizin; ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adınızı daha ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti olarak tesis ettirmiş olmalısınız. Yani kendi adınıza ilk defa işletme kurmuş olmanız gerekiyor. Ben mevcut işletmemi kapatayım sonra yeniden açarım derseniz de bundan faydalanamazsınız.

– Kazanç istisnası için, 10.02.2016 tarihinden itibaren ticari, zirai ve mesleki faaliyeti nedeniyle adına ilk defa vergi mükellefiyeti tesis edilmiş olması gerekir. Yani 10.02.2016 tarihinden önce işe başlayan mükelleflerin bu istisnadan faydalanması mümkün bulunmamaktadır.

– Buna ek olarak kaydınızın tam mükellefiyet olarak yapılması gerekmektedir. Türk Vergi Hukuku vergilendirmede yerleşmeyi esas alarak tam veya dar mükellefiyet esasını düzenlemektedir. Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler dar mükellef olarak tanımlanmakta ve bunların sadece Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratlar vergiye tabi olmaktadır. Yerleşim yerleri Türkiye olan kişiler ise tam mükellef olarak adlandırılmakta ve bu kişiler hem Türkiye’de hem de yurt dışında elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendirilmektedir.

– Aynı zamanda yaş itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmalısınız. Yani 30 yaşına girdiğiniz ilk günden itibaren kurduğunuz hiçbir işletme için bu istisna geçerli değildir.

– Bununla birlikte, işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Bu süreyi kaçıran geçirenler istisnadan faydalanamazlar.

– Kendi işinizin başında bulunmalı, başka bir deyişle işinizde ve bu işin gerektirdiği konularda fikri ve bedeni bir mesai sarf etmeli veya işi bizzat sevk ve idare ediyor olmalısınız.

– Anonim veya limited şirket gibi tüzel kişilik olarak değil, bizzat kendiniz gerçek kişi olarak vergi mükellefi olmalısınız; adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle vergi mükellefiyeti olarak bu istisnadan yararlanabilirsiniz.

– Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması gerekmektedir. Yani iki arkadaş adi ortaklık şeklinde bir şirket kurup bu indirimden yararlanmanız için her ikinizin de genç girişimci şartlarını taşıması gerekir (her ikisinin de 29 yaşını doldurmamış olması, işin başında bulunması, işe başlamanın ikisi tarafından zamanında bildirilmiş olması gibi).

– Eğer bir işletme veya mesleki faaliyeti devralmak suretiyle bu muafiyetten yararlanmak istiyorsanız, o halde devraldığınız işletme veya mesleki faaliyetinin sahibinin yakınınız (eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımları) olmaması gerekmektedir; ancak eğer ölüm dolayısıyla devir gerçekleşmişse, o halde bu muafiyetten yararlanabilirsiniz. Yani ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devam ettirilmesi hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması halinde istisnadan yararlanabilir.

Örneğin; istisna şartlarını taşıyan bir genç girişimci 10/02/2016 tarihinden sonra babasına ait bir iş yerini devralıyorsa babası 1.derece akrabası olması nedeniyle genç girişimci devir aldığı iş yeri için istisnadan faydalanamayacaktır.  

Örneğin; 25 yaşında biri yasal düzenlemeden önce mükellef iken, genç girişimci vergi indiriminden faydalanmak için iş yerini yasal düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten sonra iş yerini eşine devretmek istemiştir. Devretse bile diğer şartları mevcut olsa da indirimden yararlanamayacaktır. Çünkü genç girişimci vergi indirim desteğinden faydalanmadan yararlanabilmek için iş yerinin 3.derece dahil akrabalardan alınmamış olması gerekir.

Peki, siz şartları sağlayan istisnadan yararlanabilecek bir kişisiniz; 1 yıl boyunca toplam 150.000 TL fatura kestiniz. Aynı yıl içerisinde 50.000 TL işletme gideriniz var. Vergi muafiyeti kapsamında ödemeniz gereken vergiyi nasıl hesaplayacaksınız?

Öncelikle normal şartlarda, 150.000 – 50.000 = 100.000 TL işletmenizin gelir vergisi matrahı oluşturacağı miktardır. Vergi muafiyetinden yararlanmayan biri olarak bu matrah üzerinden ödeyeceğiniz gelir vergisi tutarı yaklaşık 26.000 TL tutarında.

Ancak muafiyetten yararlanan biri için, 75.000 TL tutarındaki muafiyetinizi işletme gideri olarak göstererek matrahı öyle hesaplayacaksınız. Yani, 150.000 – 50.000 – 75.000 = 25.000 TL işletmenizin gelir vergisi matrahı oluşturacağı miktardır. Dolayısıyla ödeyeceğiniz gelir vergisi tutarı da yaklaşık 4.500 TL tutarında olacaktır.

Kanundan faydalanmayan ve aynı fatura ve giderleri olan iki farklı şirket olarak düşünürsek faydalanmayan şirket 26.000,00 TL vergi öderken, istisnadan faydalanan şirket 4.500 TL vergi ödeyecektir.

Son olarak bu istisnanın ticari, zirai ve mesleki faaliyet içermesi gerekmektedir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, Bay A, istisna kapsamında 2016 yılında 60.000 Türk lirası serbest meslek kazancı ile 20.000 TL kira geliri elde etmiştir. Bay A bu gelirleri nedeniyle verdiği yıllık gelir vergisi beyannamesinde sadece serbest meslek kazancına isabet eden 60.000 TL geliri için istisnadan yararlanabilecek olup 20.000 TL kira geliri nedeniyle istisnadan yararlanması söz konusu olmayacaktır.

İlgili yazılar:

Etiketler

Benzer Makaleler

330 Yorum

 1. Merhabalar 26 yaşındayım 18 yaşında iş yeri açıp 21 de kapatmıştım şu an tekrar iş yeri açmak istiyorum bu yasadan yararlanabilirmiyim ?

  1. Merhaba, bu avantajdan faydalanabilmeniz için gereken şartlardan birisi de sizin; ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adınızı ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti olarak tesis ettirmiş olmanız. Yani kendi adınıza ilk defa işletme kurmuş olmanız gerekiyor. Önceki işletme yine kendi adınıza açılmışsa, yararlanamazsınız.

   1. Merhaba ben kendi adıma işletme açmayacağım. Var olan bir adi ortaklıkta çalışmaya başlayacağım ancak kendi vergi levham olacak, gelir vergisi mükellefi olacağım. Bu şekilde bu muafiyetten faydalanıyor muyum? Bir yol sonra bu iş yerinden ayrılırsam devamında yine iki yıllık muafiyetten faydalanabilir miyim yoksa hak kaybım olur mu? Çok teşekkürler.

   2. Merhabalar,ben babamın işlettiği iş yeri için kendi adıma marka patenti aldım,ve özel şirkette çalışıyorum bir kaç aya işimi bırakıp babamın işyerine geçmek istiyorum,2020 yılına doğru işyerini babam kapatsa ben yeniden açsam aynı noktayı faydalanabiliyor muyum,yada hali hazırda adil ortaklık yapsam oluyormu? Şimdiden teşekkürler

    1. Yüksel bey merhaba,
     Gerekli şartları taşıyorsanız sizin üzerinize vergi kaydı açarak bu teşvikten yararlanmanız sizin açınızdan daha faydalı olur.

     Mali Müşavir Abdullah Kaya
     0536 569 70 97

 2. Merhaba,
  27 yasindayim, baska bir yerde sigortali olarak calismaktayim. Ilk defa sirket kuracagim. Calistigim yerde calismaya devam ederken kendi sahis sirketimi kurdugumda bu muafiyetten yararlanabiliyor muyum?

   1. merhabalar, bende aynı şekilde bi yerde sigortalı olarak çalışmaktayım . Adi ortaklık olarak arkadaşımla firma açacağız. Zaten sigortamız var sigorta çıkışı yapmayacağız. Bağkur muafiyeti olamayacak ozaman değil mi ?

    1. Ayşe hanım,
     Anlattığınız şekilde bağkur muafiyeti olamayacak.

     Mali Müşavir Abdullah Kaya
     0536 569 70 97

   2. Yukarıdaki yazıyı okunduğunda vergi muaffiyeti 3yıl değilde 3ay diye yaziyor doğrusu nedir ?

     1. Merhaba okumadığım yer kalmadi.
      25 yasindayim. 2 yildir sahis firmasiyim. Bu yasa ve suana kadar cikmis yasalardan faydalanabiliyormuyum. Bagkur vs ?

   3. 1yıldan sonra bağkur primi ödemesi zorunlumu başka yerde çalışan sgklı şirket sahibi?

 3. Merebalar 20 .03.2018 de 19 yaşındaki kızım şahıs firma açılışı yaptık faydalana biliyormu

   1. Bununla birlikte, işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Bu süreyi kaçıran geçirenler istisnadan faydalanamazlar. Bu süreyi kaçırmış olmuyor mu?

  1. Hayır çünkü anonim veya limited şirket gibi tüzel kişilik olarak değil, bizzat kendiniz gerçek kişi olarak vergi mükellefi olmalısınız; adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle vergi mükellefiyeti olarak bu istisnadan yararlanabilirsiniz.

  2. kurduk derken 2 ortakmı 2 ortagın yasıda kurtarıyorsa tekrar arastırın.

   Birde Bu teşfikten yararlanan arkadaşlar. Vergi dairesinden alınan genc girişimci yazısının sgk verilmesi gerekiyor. Bu yapılmadıgı taktirde borc tahakkuk ediyor. Bu tarihler arasında acıp kapatmanızında önemi yok her türlü yararlanabiliyorsunuz.

 4. Bu yasada istisna tutarı olan 75.000 tl her yıl yenileniyormu yoksa 3 yıl için toplam istisna tutarımı yani ben hersene 70 bin kar bildirsem 3 yıl boyunca muafiyetten yararlanabiliyor muyum? Teşekkürler

  1. Her vergilendirme döneminde yıllık 75bin-TL olarak uygulanacaktır. Yani 3 sene boyunca yararlanabilirsiniz

 5. Merhabalar

  2016 nısan ayında ılk defa kafe actım ve bu tesvıkten yenı haberım oldu .

  Kıra stopajı ve bagkur borcumuz bırıktı odeyemedık ( bombaların patlaması ve darbe tuzunden )halen kafeyı ıslerıyorum .

  1- bu muafıyetten faydalanabılırmıyım

  2-gerıye donuk borclar sılınır mı

  2-kıra stopajı ve bagkur bu muafıyet kapsamında mı

  Cevaplarsanız cok sevınırım

  1. Yaşar Bey, yazıda bahsedilen istinasna yalnızca gelir vergisine yönelik olup, kira stopajı, bağ-kur primi, kdv vb. ödemeleri kapsamamaktadır. Aynı zamanda geriye dönük borçlara da bir etkisi bulunmamaktadır.

  1. 30 yaşından gün almadıysanız yararlanabiliyorsunuz. Ancak yukarıdaki şartların hepsini sağlıyor olmak zorundasınız.

  1. Herhangi özel bir başvuru aranmıyor ancak işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Bu süreyi kaçıran geçirenler istisnadan faydalanamazlar.

   1. Hızlı cevabını için teşekkür ederim. Yanlış bilmiyorsam işe başlama bildirimi interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabiliyor. Vergi dairesine gidilmesine gerek var mı ?

    1. İnteraktif olarak çoğu işlem yapılabiliyor ancak soruyu bir SMMM’ye danışmanızda da fayda var Onur Bey.

    2. Onur bey merhaba,
     Sizin vergi dairesine gitmenize gerek yok anlaşacağınız bir mali müşavir bütün bu işlemleri vekaleten sizin için takip edip sonuçlandırabilir. Daha detaylı bilgi ve yardıma ihtiyacınız olur ise bana 0536 569 70 97 den ulaşabilirsiniz.
     Mali Müşavir Abdullah KAYA

    3. Evet işe başlamayı interaktif üzerinden verebiliyorsunuz. Birde interaktif üzerinden İŞLEMLERİM-DİLEKÇELERİM/BİLDİRİM/İŞLEM BAŞLAT bölümünden acılan menüde en sondaki diger bölümünü secerek

     ilgili vergi dairesine dilekce yazarak bagkura verilmek üzere genc girişimci yazısı istenebilir.

   2. Yok bu konuda hata var.

    Belirtilen teşfikten yararlanma konulları tuttugu sürece hangi tarihte basvuru yapmanız önemli degil.

    Ama muhasebe bölümünde sorun olusabılıyor. Yani muhasebeci beyan verirken verilen beyannamenin indirimli verilmesi önemli

 6. Merhaba,
  Yukarıda verilen rakamların altında bir sonuç çıkarsa ne şekilde bir muhafiyet olur. Örneğin 100.000 TL Fatura kestim. 50.000 TL işletme giderim var. 50.000 TL gelirim var. Bundan 75.000 TL çıkardığımızda eksi ramaklara düşüyor. Bu da vergi vermiyeceğimiz anlamına mı geliyor ?

  1. Evet Doğan Bey böyle bir örneklendirmede gelir vergisi vermeyeceğiniz sonucu çıkıyor. Ancak bu istisnanın yalnızca gelir vergisi için olduğunu unutmayın. Stopaj, kdv vb vergileri kapsamamakta.

 7. Merhaba;
  Bende bu şartları taşıyorum ve iş yeri kuracağım.Yalnız bu desteklerin haricinde bağkur prim desteklerini de merak ediyorum.Makine mühendisim ve odamızın belirlediği asgari brüt maaş 3750 TL dir. Yeni torba yasanın bize sunduğu sigorta prim desteği nasıldır ?
  Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Muafiyetten yararlanmak için yalnızca işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurup işe başlama bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Başka bir başvuru şartı yok. Defterlerinizi tutan muhasebecini/mali müşavirinize danışabilirsiniz.
   Bu istisnadan faydalanan mükellefler tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesinin gelir bildirimi tablolarına istisna düşüldükten sonra kalan tutar yazılacaktır. Söz konusu kazanç sahipleri, her durumda yine geçici ve yıllık beyannamelerini verecekler, istisnadan beyanname üzerinde yararlanacaklardır.

  2. İstisnadan yararlanacağınız vergilendirme dönemi bir yıl içinde 3 tür bunu atlamayın. yani 4 vergilendirme döneminin sadece üçünde bu istisnadan yararlanıyorsunuz buda geçici vergi beyannamesi verilirken bu istisnayı belirte bileceğiniz anlamına geliyor. Yıl sonunda beyannamede belirtmiyorsunuz sadece.
   SMMM ALİ YILMAZ
   0535 986 79 19

   1. Ali bey merhaba,
    Genç girişimci istisnası 3 yıl boyunca tüm geçici dönemlerinde ve tüm gelir vergisi beyannamelerinde 75.000 tl tutarında kullanılabilir. Sanırım biraz kafanız karışmış.

 8. Yıllık 100binlira fatura kestik ama isletmemisin senelik giderı 35bin veya 40bin bu durumdan yinemi faydalanamiyoruz

 9. İlk şirketimi kurdum yaşım 26 Geçen sene 15 mayısta başladım vergi dairesine işe başlıyorum dediğim tarihle ile başladığım tarih aynı.1 senedir bağkur ödüyorum ve fatura kesmedim. Şuan yüklü bi fatura keseceğim bana gelir vergisi çıkarmı.

  1. Ayberk bey merhaba,

   Keseceğiniz faturanın kdv hariç tutarından kdv hariç mal alış ve giderlerinizi düştüğünüz zaman ortaya çıkan tutar kar ise 75.000,00 tl lik istisna tutarını aşan kısmı için ;

   14.800 TL’ye kadar % 15
   34.000 TL’nin 14.800 TL’si için 2.220 TL, fazlası % 20
   80.000 TL’nin 34.000 TL’si için 6.060 TL, (ücret gelirlerinde 120.000 TL’nin
   34.000 TL’si için 6.060 TL), fazlası % 27
   80.000 TL’den fazlasının 80.000 TL’si için 18.480 TL, (ücret gelirlerinde
   120.000 TL’den fazlasının 120.000 TL’si için 29.280 TL), fazlası % 35

   Daha detaylı bilgi için muhasebeciniz ile görüşebilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 10. Merhaba. Her şartı taşıyorum ancak bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorum. İş yerimden istifa etmeden, çalışmaya ve sigortalı olmaya devam ederek kendi şahıs şirketimi kurabilir miyim? Eğer kurabiliyorsam ne kadar süre başka bir kurumda devam edebilirim?

  1. Zafer bey,

   İstifa etmeden şahıs şirketinizi kurabilirsiniz. Bu şekilde çalışmaya devam ettiğiniz sürece de bağkur primi ödemek zorunda değilsiniz.

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sorularınız için;
   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 11. Eniştemin iş yerini devir alabilir miyim. (ablamın kocası.) Bu devir işlemini gerçekleştirdiğimde vergi indiriminden yararlanabilir miyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Cemal bey,
   Eniştenizin iş yeri şirket mi şahıs işletmesi mi şirket ise yararlanamazsınız. Şahıs şirketi ise devir olmaz onun mükellefiyetinin kapatılıp sizinkinin açılması şartı ve diğer şartları taşıyor iseniz gelir vergisi indiriminden faydalanabilirsiniz.
   Yardıma ihtiyacınız olur ise ;
   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 12. Merhabalar;
  Muafiyetten yararlanmak için yalnızca işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurup işe başlama bildiriminde bulunmanız gerekiyor seklinde Paylaştığını bilgiye dair sunu sormak istiyorum burada ise başladığımız tarih nereden belli oluyor ki o tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğumuz vergi dairesine başvurup işe başlama bildiriminde bulunmamız gerekiyor? Bu kismi anlayamadim cevaplarsaniz sevinirim.
  Ayrıca eylul 8 itibariyle 30 a girmis olacagim bu sureye kadar basvurursam hak kazanmış oluyorum oylemi ?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Memet bey,

   İşletmenizi resmi olarak açtığınız ve vergi dairesine bildirdiğiniz tarih işe başlama tarihinizdir.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 13. Merhaba eşimin yaşı 23 ve ilk defa firma kurduk şahıs olarak 24.06.2018 tarihinde . Biz vergi ve bağkyr indirimden şu anda başvuru yapıp yararlanabiliyor muyuz. BaşvurumuZu nereye yapmalıyız . İlgili makamlar nerelerdir

  1. Ali bey merhaba,

   Eşiniz adına kurmuş olduğunuz firma şu 4 şartı taşıyor ise Bağkur desteğinden de Gelir Vergisi desteğinden de yaralanabilirsiniz;

   1) 18-29 yaş aralığında olmak
   2) Şahıs şirketi sahibi olmak
   3) İlk defa vergi mükellefi olmak
   4) 01/06/2018 tarihinden sonra işe başlamış olmak

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

   1. Abdullah bey adi ortaklı şahıs firmaları gelir vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor mu

     1. Abdullah bey , Merhabalar,
      Adi ortaklıkta arkadaşım 1 sene sonra 30 dan gün alacak. ama benim daha 2 senem daha var . Yararlanmaya başladığımızda arkadaşım 30 dan gün aldığında bu muafiyet işi yarım kalır mı ?. Birde ikimizde başka şirketlerde zaten sigortalı olarak çalışmaktayız. Bağkur ile bir işimiz yok. 2 kişiden birisi bağkurlu olmak zorunda mı ?

   2. Abdullah bey 26 yaşındayım.
    Şahıs işletmem var
    İlk işyerim
    17.09.2017 işe başla tarihim. Yararlanabilirmiyim?

   3. Merhaba Abdullah bey bende 10.02.18 tarihinde açılışı yaptım diğer bütün şartlara uygunum yararlanamıyormuyum acaba

 14. Merhaba.
  Dedem 2 ay önce is yerini kapattı.
  Şimdi ben bu is yeri boş olduğundan kiralayıp ilk defa vergi mükellef olarak bu is yerini tekrar adıma açmak istiyorum.dedemin kapattigi is yeri tamammen boş olup dedemin yapmış olduğu hali yıkama işini yapmak istiyorum.
  Bu durumda bu olay devir sayılır mı ben hiç bir şekilde devir almadım.bu is yerine yeni sifir faturali makinalar alacam. dedem o is yerini bosaltinca sahsim kiralamak istiyorum.bu durumda bu yasadan faydalanabilirmiyim.
  Saygilarimla.

 15. Merhaba.
  Dedem 2 ay önce is yerini kapattı.
  Şimdi ben bu is yeri boş olduğundan kiralayıp ilk defa vergi mükellef olarak bu is yerini tekrar adıma açmak istiyorum.dedemin kapattigi is yeri tamammen boş olup dedemin yapmış olduğu hali yıkama işini yapmak istiyorum.
  Bu durumda bu olay devir sayılır mı ben hiç bir şekilde devir almadım.bu is yerine yeni sifir faturali makinalar alacam. dedem o is yerini bosaltinca sahsim kiralamak istiyorum.bu durumda bu yasadan faydalanabilirmiyim.
  Saygilarimla.

 16. Ali bey,

  -Bağkur desteği için iş adresinizin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezine,
  -Gelir vergisi teşviki için ise mali müşavirinizi bilgilendirmeniz yeterli olacaktır.

  Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

  Mali Müşavir Abdullah KAYA

  1. Abdullah bey peki

   1 senelik istanbul sahış açılışım var yaş 27 bu sene izmirde şube açacağım her iki yer içinde yararlanabiliyormuyum ?

  2. Abdullah Bey merhaba, genç girişimci istisna belgesi almak için dilekçemizi şahıs şirketini kurmadan önce versek oluyor mu vergi dairesine? yoksa bu başvuruyu şirketi kurduktan sonra mı yapmak gerekiyor bilgi rica ederim.

 17. merhabalar, makine mühendisiyim ve mühendislik şahıs şirketi açmış bulunmaktayım. 1 ocak 1990 doğumluyum.
  bu muafiyetten faydalanmak üzere başvurumuzu nereye yapıyoruz acaba

  1. Gizem hanım merhaba,
   Öncelikle şahıs şirketiniz hayırlı olsun. 75.000,00 TL tutarındaki Gelir vergisi istisnasından faydalanmak için bir yere başvurmanıza gerek yok muhasebecinize bilgi verin geçici vergi ve gelir vergisi beyannamelerinizi yaparken istisna tutarını dikkate almayı unutmasın. Bağkur teşvikinden yararlanabilmeniz için ise şahıs şirketiniz 01/06/2018 tarihinden sonra açmış ve ilk kez bağkura kayıt olmanız gerekiyor.

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

 18. 14.05.2018 tarihinde büfe açtım yaşım 26 Gelir vergisi istisnasından ve bağkurdan yararlanabilirmiyim teşekkürler.

  1. Gelir vergisi istisnasından yaralanabilirsiniz ama maalesef bağkur teşviğinden faydalanamazsınız. Bağkurdan faydalanabilmeniz için işyerinizi 01/06/2018 tarihinden sonra açmış olmanız gerekiyor.

    1. Oğuz bey merhaba,
     Gelir vergisi istisnası için vergi dairesine, bağkur için ise bağlı bulunduğunuz sgm’ye başvurmanız gerekir.

     Mali Müşavir Abdullah Kaya
     0536 569 70 97

 19. merhabalar 28 yasindayim terzi dukkani açmak istiyorum ama vergiler gozumu korkuttu acikcasi . nasil bir yol izlemeliyim genç girişimci projesinden faydalanma biliyor muyum ilk kez bir yer acicam. Vergi ve muhasebe ücreti nasil hesaplicam bilmiyorum.iyi calismalar

  1. Işıl hanım merhaba,
   Öncelikle umarım istediğiniz gibi bir dükkan açar ve hayalleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Vergi konusuna gelince iyi bir mali müşavir ve onun doğru yönlendirmeleri sonucu uygulanacak muhasebe politikaları ile vergi konusunda hiçbir sıkıntı çekmeden işiniz yapabilirsiniz. Vergi ve muhasebe konularında yardıma ihtiyacınız olursa bana analiz1sm@gmail.com ya da 0536 569 70 97 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 20. Merhaba,
  02.01.1989 doğumluyum. İlk defa firma kuracağım. Ocak 2019 dan önce 29 yaşının içerisinde oluyorum ama 29 yaşımı doldurmamış oluyorum. Sorum şu ben işletmemi Aralık 2018 de kurarsam, 3 yıl boyunca 75.000 TL lik istisnadan faydalanabilir miyim? Yoksa 30 yaşım dolduğu için sadece 2018 yılı gelir beyannamesinde mi faydalanabilirim?
  Bununla beraber bağkur prim desteğinden faydalanabilir miyim?

  1. Tufan bey,
   Sadece 2018 yılı için 75.000,00.-tl tutarındaki indirimden faydalanabilirsiniz.

   1. Merhaba Abdullah Hocam, Bu gelir vergisi istisnasından yaralanmak için yararlanmak için 26 yaşında olmak mı gerekiyor. 3 yıl yararlanmak istiyorsak ? Yoksa yaşım 29 da başvursam 3 yıl yararlanabilir miyim ? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

 21. Merhaba,

  18 yaşımda basit usül bir bakkaliye açtım ve 21 yaşında kapattım. Şimdi 25 yaşındayım. Bu durumda faydalanabiliyor muyum?

  Basit usül işletme de şahıs şirketi sayılıyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 22. meraba 89 doğumluyum 30dan gün almadım 5 6yıl öncesi işyeri açmadım sadece girdi cıktı yaptım vergiye seyyar olarak bu yasadan bende yararlanabilirmiyim

  1. Ahmet bey merhaba,

   30 yaşından gün almadıysanız ve daha önce vergi mükellefi olmadıysanız yararlanabilir misiniz.

   1. merhaba,
    1990 doğumluyum, haliyle muafiyetten fayladanabiliyorum fakat seneye 30dan gün almış olacağım, o zamanda faydalanabilecek miyim muafiyetten? önemli olan o yaştayken açmak. sonra yaşımız sınırı geçsede muafiyetten faydalanabilir miyiz? teşekkürler.

 23. Merhaba, 2018 başında şahıs firmamı kurdum ve vergi mükellefi oldum. Yalnız “Genç Girişimciler için 75.000 TL Kazanç İstisnasından Faydalanma Şartları Nelerdir ” başlıklı gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak için herhangi bir yere başvurmadım. Başvurulması gerekiyor mu? Bununla ilgili yazı göremedim, vergi dairesinde zaten bir çok şey için bildirim yaptık firmayı kurarken. Cevap için teşekkürler.

  1. Özgür bey,
   Konuyu Mali Müşavir’iniz ile görüşün mali müşaviriniz gerekli işlemleri sizin adınıza yapmış olabilir. Eğer her hangi bir bildirim yapmadı ise bile henüz geç kalmış sayılmazsınız. Bağlı olduğunuz vergi dairesine bir dilekçe ile genç girişimci istisnasından faydalanmak istediğinizi bildirmeniz yeterli olacaktır.

 24. Bu bu desteği almak için nereye başvurmamız gerekiyor? Ve şahıs şirketini açtıktan sonra mı önce mi başvurmak gerekiyor?

  1. Ekrem bey merhaba,
   Gelir vergisi kazanç istisnası için erekli şartların hepsini taşıyor iseniz vergi dairesine şahıs şirketi açılışı başvurusu yapılırken gelir vergisi kazanç istisnasından faydalanmak istediğiniz belirtiyorsunuz işin hesaplama kısmını mali müşavir’iniz yapıyor.

   Bağkur desteği için ise vergi dairenizden gelir vergisi kazanç istisnasından yararlandığınızı gösteren resmi bir yazı alıyorsunuz o yazıyı bağlı olduğunuz sgk müdürlüğüne veriyorsunuz ve 12 yıl boyunca bağkur primi ödemiyorsunuz.

   Daha detaylı bilgi almak isterseniz 0536 569 70 97 ya da analiz1sm@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz.

 25. Ben homeofis tarzi bir yer açmak istiyorum yaşım tutuyor daha önce hiç şirket kurmadim bu yasadan yararlanabiliyor muyum

 26. Merhaba,
  Şuanda sigortalı olarak çalışmaktayım. 27 yaşındayım. Çalışırken aynı zamanda şahıs firması kurabilirmiyim ?
  destekten yararlanabilir miyim ?

 27. İlk defa Serbest Meslek Makbuzu alacağım.23 yasındayım…Genc girisimci bağkur prim desteği başvurusu yaptim.75.000 tl genç girisimci vergi istisnasından yararlanabilir miyim?

 28. Abdullah Bey merhaba,
  2018 ocak ayında mesleki faaliyet yürütmek amacıyla iş yeri açtım. Vergi dairesine 10 gün içinde bildirimde bulundum ve 16.01.2018 tarihi işe başlama tarihim olarak kaydedildi. 25 yaşındayım ve ilk defa vergi açılışım bulunuyor. Kanun maddesinde yer alan tüm şartları taşıyorum ancak kestiğim bütün faturalarda vergi ödedim. Toplam kazancım da 75.000-TL’nin altında. Buna ilişkin ne yapabilirim. Vergi dairesine ayrıca vergi muafiyetine ilişkin bir bildirimde ya da talepte bulunmak gerekir mi? Ödediğim vergileri geri almam mümkün müdür? yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler..

  1. Merve hanım,

   Kestiğiniz faturaların KDV’lerini, aylık ödediğiniz kira işyeri kirasının stopajı gibi vergiler ile ilgili her hangi bir istisna bulunmamakta olup 75.000,00 TL istisna sadece geçici vergi ve gelir vergisi ile ilgilidir. Eğer geçici vergi olarak bir ödeme yaptıysanız tabi ki bu ödemeyi geri alabilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah KAYA
   0536 569 70 97

 29. Merhaba

  22 yaşındayım. Ekim 2018 de bir şahıs firması kurmayı düşünüyorum. 75000 lik muafiyetten faydalanma 3 yıl için olduğuna göre yıllar nasıl hesaplanıyor? Yani 2019 a girdigimiz anda 1.yil bitmiş olur mu? Yoksa 1.yil = kuruluş tarihi + 12 ay mıdır ?

  Alper

 30. Merhaba şuan tarih 5.10.1989 ve ben 29.10.1989 doğumluyum yani 29 yaşına geçmeme 24 gün var. Her koşulu sağlıyorum fakat bu 1 yıllık bağkur desteği 29 yaşına geçince bitecek mi? Yani 1 aylık mı olacak?
  3 yıllık 75bin tl vergi vermeme sadece bu dönem olup diğer dönemler bitecek mi?
  Teşekkürler.

  1. Mehmet bey,
   Kanunda çok net olmamakla beraber bağkur prim desteğinden 1 yıl, 75.000,00 gelir vergisi istisnasından da 1 yıl yararlanabilirsiniz gibi görünüyor ama daha net bilgiyi vergi dairesinden özelge talep ederek öğrenebilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah KAYA
   0536 569 70 97
   analiz1sm@gmail.com

   1. Tekrardan merhaba , sgk online iletişim hattından durumumu anlattım oradaki temsilci şuan şirketi açarsam 1 ay faydalanabileceğimi diğer aylar 29 yaş üzerime çıkacağım için faydalanamayacağını belirtti. Belki merak eden arkadaşlar da olur diye yazıyorum, yine de kendileri de teyit etsinler sonuçta 5 dakikalarını almıyor.

 31. Merhaba Abdullah bey ,
  Bugun şartlara uygunum ve bugun şirketi kurup 75.000 tl yararlanmak istediğimi düşünürsek 3 yılda toplam 75.000 mi yoksa 75.000 x 3 olarak mı indirim sağlanıyor ? Eğer her yıl 75.000 tl oluyorsa şirketi açtığım günden itibaren mi 1 yıl geçerli oluyor yoksa bu yıl sonu ilk 75.000 hakkım kullanmasamda bitiyormu ?
  Teşekkürler.

  1. Kerem bey merhaba,
   -Her yıl için 75.000,00.-TL faydalanabilirsiniz.
   -Şirketi yılın hangi ayı içinde açtığınız önemli değil 1.ayda da açsanız 12.ayda da açsanız içinde bulunduğunuz yıl için 75.000.00

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97
   analiz1sm@gmail.com

 32. Merhaba efendim öncelikle kolay gelsin 26.02.1989 tarihinde doğdum bugün itibariyle genç girisimci bağkur prim desteğinden yararlanabiliyormuyum? Daha önce vergi mukellefi olmadim devir olmadı akraba vs. Teşekkkür ederim

   1. 2017 yılında limited şirket ortaklığı olmuş ve 2017 yılı sonunda ortaklığı son bulmuş kişi yaş şartını taşısa dahi bu indirimden faydalanır mı

 33. 2017 YILINDA LİMİTED ŞİRKET ORTAĞI OLUP 2017 YILI SONUNDA ORTAKLIKTAN AYRILAN BİR KİŞİ MEVCUT ŞARTLARI TAŞIYORSA BU İNDİRİMDEN FAYDALANIR MI.

 34. merhaba, 2016 yılı başı itibariyle resen terk olan tek ortaklı bir limited şirketim var, bu tarihten beri estonya üzerinden faaliyet gösteriyordum. şahıs şirketi kurarsam ilgili yasa çıktığı tarihte vergi mükellefi olmadığım için ben de bu durumdan yararlanma hakkına sahip olur muyum? 27 yaşımdayım.

 35. merhabalar 29 yaşimi doldurmadan 1 gün önce sirket basvurumu yaptım bu kanundan yararlanabilirmiyim?

 36. Başvurular nereye ve nasıl ne şartlarda yapılıyor acaba restorant icon devir almayı düşünüyorum yararlanabilirim değil mi yüz yüze bilgiyi nereden alabiliriz

  1. Muhammed bey merhaba,

   Gelir vergisi istisnası için vergi dairesine, bağkur desteği içinde vergi dairesinden alınan yazı ile sgk müdürlüğü bağkur servisine başvuru yapılıyor daha detaylı bilgi almak isterseniz bana 0536 569 70 97 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 37. Peki bununla beraber Kosgeb’in Girişimcilik Destek Programı’ndan beraber yararlanabilir miyiz?

 38. Merhaba. Ben inşaat mühendisiyim ve yeni iş kurup hem proje çizip hemde o projeyi uygulayacağım. Sadece çizdiğim projeden olan kazancım mı muaf olucak yoksa inşaattan elde ettiğim kârda muafiyet içerisinde olucak mı? Teşekkürler.

  1. Ümit bey,
   Gerekli şartları taşıyorsanız tüm kazançlarınızdan elde edeceğiniz karın yıllık 75.000,00 tl ye kadar olan kısmı muaf olacak.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 39. Ekim kasım 2016 tarihinde restorant açtık ama 2 yıl sonunda kapatmak zorunda kaldım, üzerimde stopajla birlikte yüklü bir vergi borcu oluştu 60 bin TL gibi yapılandırma affıyla yapılandırdık ama maddi durumumuz kötü olduğundan baya bi zorlanıyoruz bu yasadan haberimiz yokdu şartlar uygunmuş da benim için geçmişe yönelik bu borcu bu yasadan faydalanıp indirme imkanımız var mı acaba?

 40. Ben 29 yasıma gırmedim ve ilk defa iş yeri acıcam sigortalı çalışıyordum işi bıraktım ne gibi haktan faydalanabılırım…

 41. Merhaba benim net iki sorum olacak,
  02-01-2018 de şirketimi açtığımda 01-03-1989 doğumluyum bu yıl 75.000 tl limitimi doldurdum
  1-)2019 yılı için ayrı 75.000,2010 yılı için ayrı 75.000 limit daha varmı?
  2-) 01-03-2019 yılı itibariyle 30 yaşında olacağım bu problem olur mu ?

  1. Damla hanım,
   Henüz 29 yaşınızı doldurmadığınız için 75.000 tl lik limitten önümüzdeki iki yıl daha faydalanmaya devam edebilirsiniz ama işinizi sağlama almak için bağlı olduğunuz vergi dairesinden konu ile ilgili özelge talep etmeniz en doğrusu olacaktır.

 42. merhaba ben 19.09.2017 yılında vergi mükellefiyetimi açtırmış bulunmaktayım.sorun sizlere şudur;
  1=) 75.000 tl lik istisnadan faydalanabilir miyim.(geçici vergi taah. yapılmış olup, vergiyi ödemedim).Ödemediğimden dolayı vergi dairesine gidip bu gg vergileri genç girişimliği adı altında sildirebilir miyim.
  Saygılar…

 43. merhabalar vergi levhamda mart ayının 1 inde işe başlama tarihi olarak görülüyor. 1 mart tan sonra mı 10 gün içinde işe başlama bildirimi vermem gerekli?

  1. Dilek hanım,

   işe başlama bildirimi işe başladığınız tarih olan 01.03.2018 tarihi itibari ile 10 gün içinde vergi dairesine bildirilmelidir. 10 gün içinde işe başlama bildirimi verilmiş ise yasal süresi içerisinde vergi dairesi açılışınız yapılmış demektir. Diğer tüm şartları da taşıyorsanız genç girişimcilere tanınan tüm istisnalardan faydalanabilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 44. Merhaba,

  Genç girişimci paketi vergi karşılaması durumunda kira stopaj vergisi kapsam içinde mi oluyor ?

 45. Merhaba kolay gelsin
  24 yaşındayım ilk defa şahıs şirketi kurmak için adım atacağım rahmetli babamdan kalma malulen 4a emeklilik var, ailece aylık maaş alıyoruz ve üniversite öğrencisiyim.1 yıl bağkur muafiyetinden yararlandıktan sonra tekrar bağkurlu olmam gerekirmi yoksa üstüne bulunduğum 4a yeterlimidir?
  İyi günler.

  1. Murat bey,

   Şahıs şirketi açılışı yaptıktan sonra rahmetli babanızdan almakta olduğunuz maaş (sadece size ödenen) kesilir. Açılış yaptığınız tarih itibari ile de bağkurlu olursunuz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 46. İYİ GÜNLER
  GENÇ GİRİŞİMCİ İÇİN SORUM ŞU; MÜKELLEF 28 YAŞINDA İŞ YERİ AÇTI ŞARTLARI SAĞLIYOR MÜKELLEF 29 YAŞINI DOLDURDUĞU DÖNEM BU İSTİSNA DIŞINDA MI KALACAK YOKSA 3 VERGİ DÖNEMİNDEN KALAN SÜRELERDEN DE FAYDALANABİLİR Mİ?

 47. Merhaba,

  Tam 29 yaşındayken gelir vergisi muafiyetine başvuracak olanlar 29,30,31 yaşlarında yani 3 yıl (3 vergi dönemi boyunca) mı yararlanabiliyor?

  Yoksa sadece 29 yaşındaki 1 vergi dönemini mi kapsamaktadır?

  Teşekkürler

 48. merabalar benim sigortam yok yasım 22 simdiye kadar hic is yeri acmadik lise mezunuyum genç girisimcilige faydalanabilirmiyim

 49. Merhaba,
  07.11.1989 doğumluyum 29 yaşındayım. Şubat 2019’da şirketimi kurarsam 2019,2020 ve 2021 ‘de vergi muafiyetinden faydalanabilir miyim.

  Zeynep

 50. merhaba,aralık 2011 doğumlu birisi şahıs şirketi kurarsa bağ kur ve vergi teşviğinden faydalanır mı ?

  1. Olga merhaba,

   Aralık 2011 yazmışsınız ama herhalde Aralık 2001 demek istediniz eğer 2001 doğumlu ise faydalanabilir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 51. merhaba. ben tüm şartlara uyuyorum. vergi dairemle görüştüm onlar da sorun olmadığını bana geçerli olduğunu söyledilr.

  ben reklam işi yapıyorum ve aylık 4500 tl fatura kesiyorum. 75000 tl yi geçmediği için ise gelir vergisi ödemiyorum. 4500 tl faturama ek alıdğım 810 tl kdv var bide. aylık 5310 tllik giderim olsa gelir vergisi ve kdv ödemiyorum. benim şuan 4500 tl giderim var gelir bu kdv ye mi sayılıyor yoksa gelir vergisine.

  biraz karışık yazdım ama kısaca ben gelir vergisinden muafım gemç girişimc işartlarını taşıdığım ve gelirimin yıl içinde 75000 tl yi geçediği için. ben 810 tl giderim olsa kldv de ödemiyorum gibi mi yoksa gelir vergisinden yine muafım ama 5310 tl giderim olsa mı kdv ödemiyorum tam olarak çözemedim.

  1. Enes bey,
   Anlattığınız veriler biraz karışık geldi bana bu yüzden bir mali müşavir ile yüz yüze görüşüp bilgi almanız bence daha sağlıklı olur. Yüz yüze görüşmede farklı detaylar ortaya çıkabiliyor.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 52. Merhabalar,
  Çok faydalı bilgilendirme yapmışsınız öncelikle teşekkür ederim. Arkadaşımla beraber adi ortaklık şirketi kurduk ve 29 yaş altındayız özetle tüm şartları sağlıyoruz.
  Benim sorum size şu olacak; 1 yıl boyunca bağkurdan ikimizde faydalanabilecek miyiz yoksa tek kişi mi yararlanıcak ve 75biner TL değil sadece 75bin TL mi vergiden muaf sayılacağız ?

 53. Merhabalar. Bütün şartlar bana uyuyor. Basit usul vergi olarak açılması farkeder mi? Mani midir?

 54. merhabalar ben 1991 doğumluyum veteriner klinigimi 07.09.2018 de actik tesvikden yararlanabiliyorum fakat ise basladigim tarihden itibaren mi 1 yil yoksa basvuru yaptigimiz tarihden itibaren mi 1 yil ? bir de 9 aydan itibaren bagkur u odemedim onlari da devlet odeyecek mi yoksa basvurdugum tarihden sonra mi odeyecek ? buna basvurdugum zaman bagkur borcumu once yatirmam gerekiyor mu saygilar simdiden tesekkur ederim

  1. Muhammed bey merhaba,
   Bağkurunuz işe başlama tarihinizden itibaren bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacaktır. Bağkur’a gerekli evraklar ile başvurduysanız borcunuz silinecektir. Ayrıca 3 yıl süre ile faydalanabileceğiniz 75.000 tl tutarındaki gelir vergisi genç girişimci istisnasından yararlanabileceğinizi unutmayınız.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97
   analiz1sm@gmail.com

 55. Merhaba şimdi ben genç girişimci oldum 2 ay bi yerde sigortalı calişip çıktığımda devam eder mi

 56. Merhaba eşim 28 yaşında ve yeni bir işletme kuruluşu yapacağız. Yapılacak olan işletmede ben sigortalı olacağım. işin icrası benim tarafımdan olacak. Bu şekilde yararlanmamız mümkün mü?

  1. Bayram bey merhaba,

   Eşiniz genç girişimci gelir vergisi istisnasından yaralanmak için gerekli tüm şartları taşıyor ise sizin sigortalı olarak aynı işletmede çalışmanızda bir sakınca bulunmamaktadır. Daha detaylı bilgi almak isterseniz 0536 569 70 97 den bana ulaşabilirsiniz.

   Mali Müşavir ABDULLAH KAYA

 57. 01.01.2017 TARİHİNDEN BERİ BASIT USULDEN VERGİ MÜKELLEFİYİM.01.01.2018 YILINDA GERÇEK USULDE VERGİ MÜKELLEFİYETİNE GEÇİŞ YAPTIM.YAŞ OLARAK 25 YASINDAYIM.BEN BU 75000 TL İSTİSNASINDAN YARARLANABİLİRMİYİM.TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILAR

  1. Ramazan bey,

   Genç girişimci gelir vergisi istisnasından yararlanıp yararlanamayacağınızı bir dilekçe ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin sicil servisine başvurarak öğrenebilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 58. su an 24 yasindayim iki yıl önce gercek kişi olarak bir isletme açtım geçen sene şubat ayında faaliyet kodu ve adres değişikliği yapıldı ama hiç istisnadan yararlanmadim muhasebecime sordugumda bugün bilgim yok dedi ben bu hakkimi nasıl alabilirim… muhasebecim benim için gerekli şartları olusturmazsa ona dava mi açmam gerekie

  1. Onurcan bey merhaba,

   İşletme açılışı yapılırken genç girişimci olarak kaydınız yapıldı ise geriye dönük olarak gelir vergisi ve geçici vergi beyannamelerinize düzeltme vererek bu teşvikten faydalanma şansınızı var ama bu işlemin sonunda vergi dairesi 2 yıllık defterlerinizi incelemek isteyebilir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 59. 03.01.2019 tarihli limited şirketi kurduk. Ortağımın bağ-kur ödemesi hakkında bilgi alabilir miyim devlet desteği alabiliyor muyuz ?
  Ben işimden ayrılmadım sigortam oradan yatıyor. Vergi muafiyeti konusunda da bilgi alabilir miyim? yaşlarımız 27 .

 60. Merhaba
  29 yaş altı verdi muafiyet kanunundan faydalanmak için koskeb girişimci belgesi gerekiyor mu?Bilgi verir misiniz?
  İyi çalışmalar.

 61. Fatih bey,

  18-29 Yaş arası gençlerin genç girişimci gelir vergisi istisnasından yararlanabilmeleri için kosgeb girişimci belgesi gerekmiyor.

  Mali Müşavir Abdullah Kaya
  0536 569 70 97

 62. Öerhabalar kendim iş yeri kurcam bayan kuaförü olarak ama kuaförlük kalfalık belgem var ama ustalık belgem yok bu teşvik den yararlanabiliyormuyum

 63. Merhaba, bu maddelere ek olarak; yillik 10 bin tl civarinda destek amaçlı ödeme yapildigini duydum. Böyle bir ödeme varmi? Doğruluk payı nedir?

  1. Berk bey,
   Maliye bakanlığı ya da sgk’nın bahsettiğiniz şekilde bir maddi desteği yok. Bağlı bulun ulan sektörle ilgili bir bakanlık desteği olabilir bahsettiğiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

  1. Umurcan bey,
   30 Yaşınıza girmeden mükellef olup destekten yararlanmaya başlamış iseniz 30 yaşını geçseniz de destekten yararlanmaya devam ediliyor.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 64. Üretim yapacak bir atölye açmak istiyorum ve 91 doğumluyum. Bu genç girişimci desteğinden yararlanırken ayni zamanda Kosgeb’ teşvik programından yararlanabiliyor muyum?

 65. 25 yaşındayım işe başlama tarihim haziran 2018 dilekçe verdim bağkurdan 1 sene muaf oldum. Yıllık vergiden muaf olcam şimdi ben muhasebecim 2019 muaf olacaksın dedi

  1. İşe başlama tarihi itibari ile 2018 yılı içinde muaf olmanız gerekir ama zamanında vergi dairesine gerekli bildirimler yapıldı mı, yapıldı ise geçici vergi ve yıllık gelir vergisi beyanlarınız beyan edilirken istisna hakkınız kullanıldı möı bunların kontrol edilmesi gerekir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 66. Merhabalar,
  Ben de bu teşvikten yararlandım. fakat e devlette 4b hizmet kaydım 0 gün görünüyor. 4b tescil kısmında ise terk nedeni işi bırakma diye geçiyor. Ben bir fabrikaya denetim işi için gideceğim ama sigortam gözükmediği için çalışamıyorum. Bu nasıl bir teşvik ?

 67. Merhaba 9 ocak 2019 tarihinde işe başlama tarihi olarak ilk kez vergi mükellefi oldum.Yaşım 23 ve bu düzenlemelerden henüz yeni haberim oldu 10 günlük bilgilendirme süresinde birşey yapmamıştım gelir vergisi ististası ve 1 yıllık bağkur priminden yararlanabilirmiyim ? Teşekkürler

  1. Kaan bey,
   10 günlük bilgilendirme süresi diye bir süre yok 10 günlük süre işe başlama bildiriminin vergi dairesine işe başlama tarihinden itibaren bildirilmesi gereken süredir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 68. MERHABALAR BİR FRANCİHİSE BAYİLİK ALARAK BU İŞLEMİ YAPABILİYORMUYUZ YOKSA NORMAL BİR ŞAHIS SİRKETİ Mİ AÇMAK GEREKİYOR

 69. Merhabalar genç girişimciden faydalandım fakat benim aklıma şöyle bir soru takıldı yanımda kaç kişi çalıştırabilirim yada stajyer alırsam yanıma vergi muafiyeti kalkıyor mu? Lütfen bilgisi olan varsa yanıtlayabilir mi ?

 70. Merhaba benim kendi adıma şirket var bu kanunla ilgili herşey uyuyor ama vergi dairesinden bana genç girişimci belgesi verilmiyor ne yapmam lazım?

  1. Soner bey,
   Şirketiniz şahıs şirketi mi yoksa limited ya da a.ş. mi? Şahıs şirketi değil ise b istisnadan yararlanamazsınız.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 71. Merhabalar,

  Özel bir şirkette çalışıyorum. Aynı zamanda babamdan miras kalan bir limited şirkette hissedarım. Kendime yeni bir şirket kurmak istiyorum. 29 yaşındayım. Bu teşvikten yararlanabiliyor muyum?

 72. 2017 Yılında İlk defa vergi mükellefi olan ve bütün şartları taşıyan kişi 2017 ve 2018 yıllarında genç girişimci teşviğinden yararlanmamış son yıl olan 2019 yılından yararlanırmı. teşekkürler

  1. Mehmet bey,
   Bağlı bulunduğunuz vergi dairesinin sicil servisine başvurup yapın gerekli şartları taşıyorsanız tanımlama yapılır ve faydalanırsınız.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 73. Şuan 29 yaşındayım (henüz doldurmadım yaşımı) ve şahıs şirketimi kuracağım. Bu iştirakten sadece 1 sene mi yararlanabilirm yoksa şirketi kurduktan sonra 30 yaşımı aşsam da devam edecek mi bu 3 yıllık süre?

  1. Meltem hanım,
   30 yaşınızdan gün almadan gerekli başvuruları yaparsanız 3 yıl boyunca gelir vergisi istisnasından yararlanabilirsiniz.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 74. Babam işletmeyi üzerine aldı fakat işletme çalışmaya başlamadan üzerine aldığı süreden 3 gün sonra tüm ilişiğini kesti ve işletmeyi kapattı. Ben ardına işletmeyi üzerime aldığım zaman bu muafiyetten yararlanabiliyor muyum? Mevcut kontrat değil farklı kontrat yapacağız konut sahibi ile. yani devir değil her şeyi yeniden yapacağım. bu şartlar altında yararlanabiliyor muyum bu muafiyetten? Herhangi bir iş yapmadı ve açılış da olmadı. Cevap için teşekkürler.

 75. Merhabalar. Ben başka bir avukat yanında sgk’lı olarak çalışan bir avukatım. 29 Yaşımı doldurmadım. Bir yandan da kendi işimi kurmak istiyorum. Şuan için Çalıştığım yerde sigortam devam ederken aynı zamanda vergi açılışı da yapabilir miyim? Vergi muafiyetinden yararlanabilir miyim?

 76. Eczane devir almada da bu geçerli mi 25 yaşındayım eczane yaklaşık yılda sgk ya 750.000 fatura kesiyor yararlanabilir miyim

 77. Merhaba,

  01.10.2018 tarihinde açılış yapılmıştır, yaşım 25. Daha önceden mükellefiyetim yoktur. Bugun itibariyle vergi ve prim teşviğinden faydalana bilirmiyiz. Başvuru süresi varmıdır?

  1. Şafak bey,
   Açılış bildiriminiz yasal süresi içerisinde yapıldı ise bağlı olduğunuz vergi dairenize başvurmanız gerekiyor.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 78. MERHABA ;
  YAŞIM 27 10.12.2019 DA İLK DEFA MÜKELLEFİYET AÇTIRDIM. 10 GÜN İÇİNDE BAŞLAMAMI VERGİ DAİRESİNE BİLDİRDİM.AMA GELİR VERGİSİ İSTİSNASI İÇİN BAŞVURMADIM. ŞİMDİ BAŞVURUP VERGİ İSTİSNASINDAN YARARLANABİLİR MİYİM ?

 79. 24 YAŞINDAYIM EMLAK OFİSİ AÇMAK İSTİYORUM BU HAKTAN YARARLANA BİLİR MİYİM :??
  İLK İŞ YERİM OLACAK..

  1. Muhammet bey,
   Elbette yararlanabilirsiniz. Mükellefiyet tesisi ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa yardımcı olabilirim.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 80. Merhaba , 20 yaşındayım ve ilk defa kendi üzerime işletme devralıcam. Halen çalısmakta olan işletmeyi devraldığım için genç girişimci desteği , hibe i vergi muafiyeti alabilir miyim ?

 81. merhaba ben 2017 eylülde avukatlık ofisi açtım. Şuan o tarihten beri birikmiş vergi borcum var. Makbuz kesmedim hiç çünkü henüz makbuz kesecek iş almadım. CMK avukatlığı yaptım onun da ödemeleri alınmadığı için makbuzları henüz kesilmedi.
  Oluşan vergi borçlarım kiradan dolayı stopaj ve damga vergileri oldu. Ancak onlar da 1 yılda oldukça yükseldi. Şuan bu muafiyetten yararlanabilir miyim? Ne yapmam gerekir? teşekkür ederim.

  1. Reyhan hanım gerekli şartları taşıyorsanız muafiyetten yararlanabilirsiniz. Ama yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile hiç makbuz kesmemiş siniz buda hiç gelir beyan etmediğiniz anlamına gelir bu durumda da gelir elde etmediğiniz için gelir vergisi istisnasından yararlanmanız size pek bir faydası olmaz vergi borçlarınıza gelince yine yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile kira stopajı ve beyannamelere ait damga vergilerinden oluşuyor bu borçların silinmesi gibi bir uygulama yok ama olası bir yapılandırma çıkarsa başvuru yapıp taksitlendirip ödeyebilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 82. Merhaba,
  Yurtdışı ihracaat yapan ve şahıs işletmesi olan bir kişi içim
  75.000₺ genç girişimci ve yurtdışı ihracaat %50lik kazanç istisnasları göz önünde bulundurulduğunda
  Hangi istisnanın önce hesaplanması gerektiğini açıklar mısınız?

  200.000₺ lik bir kar durumunda;
  1.Durum
  Önce 75.000₺ lik kar hesaplandığında 200.000-75.000=125.000
  Daha sonra %50 lik kazanç istisnası düşüldüğünde 125.000/2=62.500₺ üzerinden vergi verilmesi gerekiyor.
  2.Durum
  Ancak önce %50 kazanç istisnası değerlendirildiğinde; 200.000*%50=100.000
  Daha sonra 75.000 istisna hesaplandığında 100.000-75.000=25.000₺ üzerinden vergi verilmesi gerekiyor.

 83. Ahmet bey bu konu fiili olarak çok karşılan bir durum değil ama benim şahsi görüşüm önce %50 istisna sonra 75.000 tl tutarındaki genç girişimci istisnası olması gerektiği ama bu konuyu netliğe kavuşturmak için vergi dairesinden özelge talep etmek gerekir.

  Mali Müşavir Abdullah Kaya
  0536 569 70 97

 84. Merhaba,
  Babamın üzerine 2 işyeri var şubeyi kapanış verip tekrar ben açılış göstersem bi sorun çıkarmı aynı adres babası kapatıp oğlu açmış gibi bi sorun yaşarmıyım.
  Yaşım 28 ilk defa mükellef olacağım.
  Şimdiden tşk ederim.

   1. Abdullah bey yukarıda dediğim gibi babam şubeyi kapattı ben açılış yaptım genç girişimciye kabul etmediler.
    Ne yapmamızı önerirsiniz?

 85. kolay gelsin.bende pazarlarda vergiye tabi olup belediyelerden yer almak suretiyle gercek usul vergiye tabi olacagim.butun sartlari tasiyorum.
  sorum su pazar esnafi olmak yeterli olurmu.sonucta bende vergi dairesine kayit yaptiracagim

 86. Merhaba, 25 yaşındayım, evde üretim yapmak istiyorum ve ev kadınlarına yönelik Gelir Vergisi Yasası’nın 9’uncu maddesine istinaden esnaf muaflığından yararlanabiliyorum.
  Fakat genç girişimciler için vergi muafiyetinden yararlanmamı mı önerirsiniz?
  Diğer türlü mükellefiyetim olmadan esnaf muafiyetinden mi yararlanmamı önerirsiniz?

  Teşekkürler.

  1. Leman hanım,
   Bu konuda görüş beyan etmek için aylık ve yıllık kazancınızı, kazancınızın artıp artmayacağını bilmek gerekir. Bunları bilmeden size şöyle böyle yapın dersem veya diyen varsa sizi yanlış yönlendirmiş olur.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 87. Merhaba ben bütün şartları taşıyorum 25 yaşımda açtım işletmemi 2 yıl oldu hala devam ediyor. Fakat genç girişimci desteğinden yeni haberim oldu. Hala faydalanma şansım olur mu ve geçmişe dönük de ödemeleri geri alabilir miyim?

  1. Eda hanım,
   Şuanda başvuru yapmanız halinde kalan 1 yılı kullanabilirsiniz geriye dönük olarak yaptığınız ödemeler ile ilgili vergi daireniz ile görüşmeniz gerekir.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 88. Merhaba. Genç girişimci şartlarını taşıyorum. Bir cafe açmak istiyorum fakat başka meslek yapacağım için işletmesini abim yapacak. Kendi adıma açıp abimi çalışan olarak gösterip bu destekten faydalabilir miyim acaba ? İyi çalışmalar

 89. Merhaba, ilgili teşvikten yararlanmak için 30 yaş altında şahıs şirketi kuracağız ancak sormak istediğim soru şu :
  İş yerini açtık ve 10 gün içerisinde vergi dairesi başvurumuzu yaptık. Ancak 1 ay sonra başka bir kurumda sigortalı olarak çalışmaya başlayacağız.
  *Bu durumda teşvikte bir kesinti olur mu?
  *Teşvik 30 yaş altında teşviğe başvurduktan sonra 30 yaş geçilmiş olsa da 3 yıl boyunca devam ediyor mu ? (Bir cevabınızda 30 yaş dolunca kesilir diğer bir cevabınızda geçilse de 3 yıl sürer yazılmış)
  *İş yerini açtıktan sonra sigortalı bir işte başlayacağımız için sonradan bağ kur teşviğinden faydalanabilir miyiz?
  *Hem sigortalı iş yerinde prim yatırılması hem de Bağ kur primi yatırılmasının bir usülsüzlüğü var mı ?
  Teşekkür ederim.

  1. Tuğba hanım,
   Sorularınızı sorduğunuz sıra ile cevaplıyorum;
   1-işyerini açtığınızda aynı tarih itibari ile herhangi bir firmada sigortalı çalışmıyorsanız bağkurlu olmanız gerekir 1 ay sonra sigortalı olarak çalışmaya başladığınızda bağkurunuz dondurulur ve teşvik biter.
   2- 30 yaş dolması mevzusu muallak bir konuydu o sebeple ilk başlarda verdiğimiz cevaplar biteceği yönündeydi ama uygulama yaygınlaştıkça soru işaretleri kalktı ve işe başlama tarihi itibari ile gerekli şartları taşıyor iseniz sorun yok.
   3- İşyeriniz açıp sigortalı olduktan sonra bağkur teşviğinden yararlanmak pek rastladığım bir durum değil kuruma başvurup kurumun vereceği karara göre hareket etmek gerekir.

   4- Aynı anda hem bağkur hem sigorta primi sistemsel olarak yatıramazsınız.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 90. Merhaba babam işyerini kapattı ben açılış yaptım ancak vergi dairesinde genç girişimci başvurum reddedildi sebebide babamın kapattığı işyerini benim açılış göstermem aynı iş olduğu için vergi dairesine gidip görüştük faaliyet kodunu değiştirmeniz lazım aynı faaliyet kodu ile yararlanamazsınız denildi.
  Bende teşvik şartlarında ilk defa vergi açılışı yapılmış olması şartı nedeniyle faaliyet kodunu değiştirdim.
  Henüz yoklamaya gelmediler nasıl bi yol izlememi önerirsiniz.

 91. Merhaba daha önce Ödemiş olduğumuz geçici vergilerin ve gelir vergilerinin iadesi mümkün mü ? Hala bu şartları sağlamaktayım ve 2 yıldır geçici ve yıllık gelir vergisi ödüyorum

 92. Merhaba ,

  Doğum tarihim 7 Mayıs 1989 , şuanda 4 ay ile 29 yaş altı fırsatını kaçırmış görünüyorum. Ancak bir konu var ;
  Mart 2019 tarihinde KOSGEB girişimcilik eğitimine katıldım ve hemen ardından çalıştığım işten ayrıldım. Daha sonra 6 aylık işsizlik maaşımı aldım ve bu ay son maaşımı alarak bu süreci tamamladım. (yani KOSGEB eğitimini tamamladığımda 29 umu doldurmamıştım)
  Şuanda bir şirket kurmak istiyorum ve vergi,bağkur muafiyetinden yararlanmak istiyorum. Durumum ile ilgili bir başvuru yapsam sizce olumlu dönüş olma ihtimali var mıdır ?
  Teşekkürler

  1. Ender bet merhaba,
   Verdiğiniz bilgilere göre 18-29 yaş arası gelir vergisi istisnasından yararlanma şansınız yok. Ama kosgeb desteklerinden faydalanmayı deneyebilirsiniz.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 93. Merhabalar,
  Şuan bir şirkette çalışmaktayım ve yaşım 23 çalıştığım şirketten elde ettiğim para şahıs şirketimden elde ettiğim parayı etkiler mi vergi olarak,yani şunu demek istiyorum mesela çalıştığım şirketten 60 bin tl yıllık gelirim var ve şahıs şirketimden 60 bin tl gelirim var yani bu durumdan benim vergisinden sorumlu olduğum para 120 bin tl mi olacak yoksa sadece şahıs şirketimden elde ettiğim 60 bin tl mi vergi verirken beni ilgilendirir?

 94. kafama takılan noktaların bazı yorumlarla cevabını aldım ama yine takılan hususlar kaldı.
  3 dönem için toplam 75000 algılamıştım ama her dönem için ayrı ayrı 75000 imiş doğru değil mi?
  21 yaş bakkal açmak istiyorum basit usul şartlarını sağladığımdan basit usul olur diye düşünüyordum bu teşvik basit usul de de geçer limi daha mı avantajlı olur. bu teşvik içinde şartları sağlıyorum
  Bir de son tarihi var mı 2020 de açmayı planlıyorum şimdiden teşekkürler

  1. İkbal hanım merhaba,
   Sorularınıza sırası ile cevap vereyim;
   -3 yıl boyunca her yıl ayrı ayrı 75.000
   -Hangi ildesiniz bilmiyorum ama bakkallar kolay kolay basit usul açtırmazlar ama oldu ki açtırdınız bu istisna şartları basit usul içinde geçerli.
   -Şuan için uygulama bitiş tarihi yok ama yarın bir kanun çıkar ve uygulama son tarihi belirlenebilir bu nedenle böyle bir niyetiniz var ise en kısa sürede işlemlerinizi başlatmanızı öneririm.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 95. Merhaba,

  Kız arkadaşım adına şahıs firması kuracağız.

  1) 91 Doğumlu vergi indiriminden faydalanabiliyor mu ?
  2) SGK lı olarak başka bir işte çalışması bu indirimden faydalanmasına engel mi ?
  3) SGK lı olarak çalıştığı süreçte Kadın girişmcilere sağlanan teşviklerden faydalanılabiliyor mu ?

  1. Murat bey,
   Sorularınıza sırayla cevap veriyorum;
   – 30 yaşından gün almadı ise faydalanabilir.
   – Engel değil.
   – Şartlarını taşıdığı tüm teşviklerden yararlanabilir.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 96. 19 yaşındayım,üniversite öğrencisiyim,şahıs şirket kuracağım,koşul olarak yazdığınız şirketin başında tam zamanlı bulunma hali mümkün olmayacak,bu durumda faydalanmam mümkün mü?Bir fiil işin başında olmaya dair ne gibi kontroller mevcut,okulda olmam nedeni ile açıklama yapabilir miyim diye düşünerek soruyorum?

 97. Merhabalar 2017 yılı kasım ayında iş yeri açtım ve 29 yaş altı muafiyeti kapsamında gelir vergisi muafiyetinden faydalanmaktayım. Bu durumda 2020 kasım ayına kadar gelir vergisi muafiyetim devam etmiş oluyor mu? Yoksa 2017,2018 ve 2019 yılı olmak üzere 3 yılımı tamamlanmış oluyor muyum? Kanunda 3 vergilendirme dönemi boyunca diyor. Bu ne demek? Cevaplarsanız çok memnun olurum.

 98. Merhaba,

  hali hazırda genç girişimci istisnasından yararlanmaktayım. Muhasebecim bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığı için size sormak istedim.

  Şuan için herhangi bir bağkur borcu ödemedim ama aylık olarak damga vergisi ödemek zorunda kalıyorum. Bu normal mi?

  Mükellef olduğum vergi türleri aşağıdaki gibi. Ekstra bir işlem yapılması gerekiyor mu acaba?

  Vergi Adı Vergi Kodu
  YIL.GEL.V. 0001
  G.STOPAJ 0003
  KDV GERCEK 0015
  GEL.GEÇ. V. 0032

  1. Ferhat bey,
   Genç girişimci istisnası sadece gelir vergisi tahakkuk etmesi halinde kullanılan bir istisnadır bu nedenle aylık olarak ödediğiniz damga vergileri, kdv ve muhtasar ödemelerinizin çıkması gayet normal dir.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 99. Merhabalar ben 2016 yılında vergi mükellefi oldum ve suanda devam edyodum 28 yasındayım vergi muafından yararlanabilirmiyim

 100. Merhaba,20 yaşındayım ve yeni bir ticari işletme kurmak istiyorum yukarıda yazılan benim faydalanabileceğim bir vergi kolaylığı mıdır?Ticari faaliyetin konusu önem arz edermi ? ticari faaliyet konusu ne olabilir? bunun dışında faydalanabileceğim bir şey var mı? . çok teşekkürler

 101. Merhaba Abdullah bey mali müşavirlerde bu kanundan yararlanabiliyor mu. yararlanabiliyor ise interaktiften mi başvuru yapılacak yardımcı olursanız sevinirim yeni malzemeleri müşavir oldum ve Mart ayında ofis açtım 1990 doğumluyum

 102. Merhaba. 2017 yılında mükellefiyetim başladı. Genç girişimci desteğine 2019 yılında başvurdum ve yararlandım. Sorum şu; 3 yıllık dönem ilk başvuru tarıhim olan 2019 yılından mı başlar yoksa açılış tarihim olan 2017 den itibarenmi geçerli olur?

 103. Yeni şahıs şirketi kurdum ve 93 doğumluyum yaşım 27. 3 yıl 75bin tl muafiyet var dediniz 3 yıl sonra yaşım 30 olacak. Sormak istediğim soru 29 yaşına kadar mı yararşanabiliyorum yoksa şirketi 27 yaşında kurduğum için 30 yaşına kadar muafiyet olacak mı gelir vergisinden?

 104. MERHABA BEN KENDI ADIMA IS YERI ACTIM 24 YASINDAYIM . MUHASEBECI ARKADAS SADECE 1 YILLIK SIGORTA DAN YARARLANABILECEGIMI SOYLEDI. DOGRUMU BU ? FATURA VERGI ISLERINDEN PEK ANLAMADIGIM ICIN MERAK ETTIM

 105. Merhaba;
  2015 te bir yerde çalışmaya başladım, 2018 de ayrıldım.
  Şuan 26 yaşındayım, özellikle bağ-kur istisnasından yararlanmama engel teşkil eder mi 3 yıllık sgk girişimin olması? yani ödeme yapar mıyım?

  -Bu teşvik ile birlikte yararlanabileceğim farklı destekler varsa bilgi verebilir misiniz? -Kadın girişimcilere vs özel olarak

  1. Ümran hanım merhaba,
   Bağkur dışında gelir vergisi istisnasında da yararlanabilirsiniz. Kadın girişimcilerle ilgili kosgebin destekleri var onlara başvurabilirsiniz.

   Abdullah KAYA

 106. Benim basit Usul dükkanım var gelir vergisine dahil değilim basit usulden çıkıp gelir vergisine dahil olsam bu haktan yararlanabiliyor muyum ?

 107. Merhaba, 2 senedir hali hazırda kendim çalıştırdığım fakat evli olan ablamın üzerine olan bir işyerimiz vardı. Bu süreçte son 6 aydır ablamın yanında sigortalı çalışan olarak görünmekteydim. Yaşım 28 ve vergimi kendi üzerime yapmaya karar verdim. Ablam sahip olduğu 4 işyerinden benim çalıştırdığım işyerini kapanış verdi ve ben daha sonra açılış verdim.

  Diğer şartları sağlamaktayım. Bu durumda bağ-kur ve 75 bin tl muaflık desteğinden faydalanabilir miyim?

  Buraya sormamın amacı bazıları faydalanabilirsin diyor, bazıları akrabadan devir olduğu için faydalanamazsın diyor.

  Faydalanabilmek için neler yapmam gerekir? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Hasan bey merhaba,
   Şahıs firmalarında devir olması halinde vergi daireleri ısrarla bu teşviği uygulamak istemiyorlar. Ama siz aynı işi aynı adres de değilde başka bir adres te yaparsanız teşviklerden yararlanabilirsiniz.

   Abdullah KAYA

 108. Merhabalar.

  3 yıl gelir vergisi istisnasından yararlanmaktayım. Ancak yapılan düzenleme ile kazancımın ticari değil serbest meslek kazancı olduğu belirtildi. Bu yüzden vergi muafiyetim olduğu halde kestiğim makbuzlardan, %20 stopaj kesintisi yapılıyor. İlgili vergi dairesine bu husus hakkında kimse bilgi veremiyor. Sözde genç girişimciyiz destek alıyoruz ama kazancımın yüzde 20 si otomatik kesiliyor. Ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet bey,
   Siz serbest meslek mensubu iseniz makbuzlarınızda ki stopajlar sizden kesilmez makbuz kestiğiniz kişilerden kesilir sanırım bir yanlış anlama var.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 109. MERHABALAR BEN 20 YAŞINDA OTO ALIM SATIM ŞAHIS FİRMASI AÇTIM İLK MÜKELEFİYETİM GENÇ GİRİŞİMCİLİK BELGEMİ ALDIM HANGİ İNDİRİMLERDEN FAYDALANABİLİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

 110. Merhabalar,

  23.09.1991 Doğumluyum. 2020 kasım ayında iş kurmayı planlıyorum.Gelir vergisi muafiyetinden yararlanabilir miyim?

  1. Buse hanım merhaba,
   23.09.2020 tarihi itibari ile 30 yaşınızdan gün aldığınız için yararlanamazsınız.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 111. Abdullah Bey ben 3 sene önce çifti faaliyeti gerçekleştirdim ve çifti bağkurunu aktif hale getirdim. Şuan yaşım 24 ve 2 ay önce kendi şahıs firmamı kurdum. Kurmuş olduğum şahıs firmasında vergisi muafiyetinden yararlanabilir miyim? Teşekkrüler.

 112. Merhabalar, 17 yaşındayım noterden ailemin muhaveketnamesini alıp cafee açmak istiyorum. Ben vergi muafiyetinden faydanabilirmiyim? 18 yaş altı bağkur kaydı mümkün, değil ise benim durumum nasıl olacak tşkler.

 113. Merhaba ben reşit değilim kuzenimle bir çanta firması kurmak istiyoruz limited şirketlerde 18 den küçükler yasal temsilcisinden muvafakat yazısı alarak ortak olabilirmiş. Limited şirketler KOSGEB yardımından yaralanabiliyor mu ve yararlanıyorsa bu destek ortak olduğum reşit kuzenimin üzerine mi olur nasıl olur?? Veya şahıs şirketi kursak da olur mu ?

 114. Merhaba 27 Kasım 1991 yılında doğdum cuma günü şirket açsam yararlana bilirmiyim ve üç donem faydalana bilirmiyim

 115. Merhaba
  27 yaşındayım, “GENÇ GİRİŞİMCİLERE VERGİ VE SİGORTA PRİM TEŞVİKİ” den faydalanarak E-ticaret yapabilmek için şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum. vergilendirme usülü gerçek usul, basit usul mu olması gerekir?

 116. BEN 24 YAŞINDAYIM ŞAHIS ŞİRKETİM 3 ARALIK 2020 İTİBARİ İLE FALİYETE GEÇTİ .. HER İKİSİ İÇİNDE BAŞVURU FORMLARI VAR BUNLARI E DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLİYORMUYUM ? BİRDE BU 2 FORMU ÇIKTI ALIP DOLDURDUKDAN SONRA NEREYE TESLİM EDECEĞİZ ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR ETDİM CEVABINIZ İÇİN

  1. Kadir bey,
   Genç girişimci istisna yazısını interaktif vergi dairesinden alabilirsiniz. Bağkur’a se elden teslim etmeniz gerekir.

 117. yaşım 19 sanırım şartları taşıyorum ama 1 ocakta kurmak istiyordum bu destekler 31 aralık 2020de bitecek mi ve eğer 31 aralıktan önce başlarsam bağkur desteğim 2020 sonuna kadar mı yoksa başladığım tarihten itibaren mi olacak aynı şekilde gelir vergisi desteğim başladığım andan itibaren mi olacak

 118. Merhaba geçen yıl adıma bir işletme açtım ve aynı gün kapattık. Bağkurumda 4 numaralı kod yani yanlışlıkla açılmış ibaresi var sicil bilgimde 0 gün gözüküyor. Genç girişimcilik desteklerinden yararlanabilir miyim?

 119. Merhabalar ben kargo işine girmek istiyorum 22 yaşında bayanım hipotekli evi iş yeri olarak gösterebilir miyim

 120. Merhabalar ben 19 yaşındayım ve yakında üniversite için italya ya gideceğim. Ve italya da dropshipping yapmak için amerikada bir şirket açacağım benim sorum kazandığım paranın vergisini nereye vereceğim italya ya mı yoksa türkiye ye mi ve amerikadaki şirketede bir vergi vereceğim

  1. Hasan bey merhaba,
   Yasal olarak nerede bu geliri kazanıyorsanız orada vergi mükellefi olmanız gerekir.

 121. Merhabalar
  Öncelikle bu yararlı metniniz için size tesekkur ederim . Şöyle bir sorum olacaktı Yurtdışında online satış yapıyorum . Ama Türkiye’de yaşıyorum. Türkiye’de eğer şirket açmak gerekirse bildigim kadarıyla yıllık 30.000 TL yi aşınca şirket açmak gerekiyormuş . O 30.000 TL kâr mı ciro mu onu öğrenmek istiyorum. 18 yaşındayım genç girişimci kanunundan yararlanabiliyorum . Faturalandırma işini nasıl yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Online olarak şirket açmak için vergi levhasına ihtiyacım var mı onu da öğrenmek istiyorum .

  Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

  Kolay gelsin.

  1. Mustafa bey merhaba,
   -30.000 aşınca şirket açmak dediğiniz olay şöyle öncelikle vergi dairesine esnaf muafiyet belgesi almak için başvurup esnaf muafiyet belgesi alırsanız vergiden muaf olursunuz bu durumda 30.000 tl yi geçince de vergi vermeye başlarsınız.

   -30.000 tl ciro olarak değerlendirilir.

   -Faturalandırma, şirket açılışı ve vergi levhası için bir mali müşavirle temasa geçmeniz yararınıza olacaktır.

   Abdullah Kaya

 122. Merhabalar, 22 yaşındayım dijital oyun ürünleri için komisyonculuk yapan bir firmadan ilan vererek düzenli para kazaniyorum somut olarak ürettiğim bir şey yok ve işyerim de yok vergi mükellefi sayılır mıyım?

 123. Merhaba,iş yerimi 30.12.20 tarihinde açtım bu sene vergi muafiyetinden yararlanabiliyor muyum ?

 124. Merhaba şahıs sirketi kurucam devletin genç girişimci desteğinden yararlanabilirmiyim.mart 1991 doğumluyum.

 125. merhaba 25 yaşındayım resmi olarak hiç bir ticari faaliyetim olmadı nasipse kendi şirketimi kuracağım şuan ki işletmemizin ruhsatı başka birinin üstüne ancak vergi mükellefi babam mesül müdür diye geçiyor ruhsatı kendi adıma aldığımda bu istisnadan yararlanabilir miyim ya da yararlanmak için ne yapmam lazım çok teşekkür ederim şimdiden

 126. youtube kazancından kaynaklı 10 yaşındaki çocuğumun hesabına para yatmakta bizde şirket kurmak istiyoruz. vergi muafiyeti ve bağkur 1 yıllık muafiyetten yararlanabiliyor muyuz.

 127. Eşim 19 yaşında el yapımı ürünlerini satmak istiyor. Bir sene daha okulu olduğu için, o bir sene işletmesinin herşeyin ben işletmek istiyorum, sonrası kendisi halleder. Sorum şu eşim şahıs şirketini açsa ve bende sigortalı çalışanı olsam ve kendisinden vekalet alsam yine bağkur ve 3 yıl gelir vergisi avantajlarından yararlanabilir mi?
  Yoksa “Kendi işinizin başında bulunmalı, başka bir deyişle işinizde ve bu işin gerektirdiği konularda fikri ve bedeni bir mesai sarf etmeli veya işi bizzat sevk ve idare ediyor olmalısınız.” maddesine aykırı bir durum gibi mi değerlendirilir? 🤔
  Şimdiden teşekkürler 😊

 128. Merhabalar, ben 10 güm önce limited şirketi kurdum. Yaşım 24, 1 yıllık Bağkur ve ödeyeceğim vergi vs. Muhaf olabiliyor muyum?

 129. Merhabalar
  Kurye olarak sahıs sirketi kurmak istiyorum 1992 dogumluyum 29gün almiş oluyorum bagkuru ve vergilerim devlet tarafından karsılanıyormu tesekkür ler

 130. Merhaba şubat 2020 de babam vefat etti 27 yaşindayim servis aracimiz var üstüme aldim ve vergi mükellefi oldum mesleğe ben devam ediyorum bilirsiniz devletten destek görebilirmiyim

 131. Merhabalar 05.01.2021 tarihinde Trendyol üzerinden satıcı ünvanı ile işe başladım.Devlet destekli bağkurdan faydalanmak için bir evrak ile sigortaya başvurulması gerekliymiş.Muhasebecimiz uyarmadığı için iki aylık bir bağkur borcum bulunuyor.Sorum şu bu borcum silinip devlet desteğini almaya hakkım var mıdır ?

 132. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben şahıs şirketi kuracağım. Ben şahıs şirketi kurdum ve 6 ay boyunca 30 yaş altı teşvikten faydalanıp, Bağkur primimi hazineden karşıladım diyelim. Sigortalı bir buldum ve belli bir zaman calıştım 3 ay kadar sonra çıktım diyelim. Şimdi geriye kalan 6 aylık bağkur teşvik desteğini tekrar kullabilir miyim?

 133. merhabalar. 2021 nisan ayında şahıs şirketimi genç girişimci olarak kurdum. Ancak her ay 64 tl vergi veriyorum. Ayrıca bu ay muhtasar diye bir vergi daha gelmiş. 140 tl ödeme gerekiyor. Hiç vergi vermiyor olmam gerekmiyormuydu Genç girişimci olarak?

 134. merhabalar. 2021 nisan ayında şahıs şirketimi genç girişimci olarak kurdum. Ancak her ay 64 tl vergi veriyorum. Ayrıca bu ay muhtasar diye bir vergi daha gelmiş. 140 tl ödeme gerekiyor. Hiç vergi vermiyor olmam gerekmiyormuydu Genç girişimci olarak?

  1. Meltem hanım merhaba,
   Öncelişkle bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldıralım her ay ödediğiniz 64,10 tl matbu kdv damga vergisi dir mükellefiyetniz açık olduğu sürece hiç bir işe yapmasanızda bu tutarın ödenmesi gerekir, muhtasar ise üç ayda bir ödenen bir vergi türü olup işyeri kiranızın stopajı ile alakalıdır ve bu tutarların hiçbirinden bir muafiyet söz konusu değil genç girişimci gelir vergisi istisnasına gelecek olursak kazandığınız paranın karının üzerinden hesaplanacak olan vergi için muafiyet getiri ayrıca bir yılda bağkurdan.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

  1. Burak bey,

   Öncelikle muhasebecini ile görüşüp durumu anlatın o size yardımcı olacaktır. Yine de bir sonuca ulaşamazsanız bana ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 135. Merhaba. 2016 yılında Kosgeb destek verdiğini söyleyince (harçlık vereceğini yani) şirket kurdum. 1 ay bağkur da yatırdım. Şirketi 1 hafta sonrasında da kapattım.

  Hala yaşım tutuyor. Bu destekten yararlanabilmek için tekrar başvuru yapabilir miyim? Bir tanıdığımın dediğine göre şirketi kapattıktan 3 yıl sonra tekrar yararlanılabiliyormuş. Bu doğru mudur?

  Teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

  1. Can bey merhaba,

   Maalesef daha önce vergi mükellefiyetiniz varsa aradan 10 yılda geçse yararlanamazsınız.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 136. Merhaba 29 yaş altı sahış şirketini istanbulda kurup giresunda dükkan açabiliyor muyum yoksa ikematgahım işyeri açacagım ildemi olmak zorunda bilgi verirseniz sevinirim

 137. Merhaba, Eşim 1995 doğumlu ev hanımı olup kendi evimizde turşu,tarhana,erişte,salça, dikiş-nakış çeyizlik gibi işler yapmaktadır.

  SORU1: Eşime vergi mükellefiyet kaydı açtırdığımızda genç girişimci istisnasından 1 yıl bağ-kur teşviğinden ve 75.000 tl gelir vergisi istisnasından yararlanabilir mi ?
  SORU2: Eşim bu ev işlerinden dolayı vergi muafiyet belgesi alsa 1 yıl bağkur teşviğinden yararlanabilir mi?

 138. Merhaba ben araç cekici aldım onceden 1 ay olan işyeri baslama acmak suresi 10 gun dusmus onun ıcın 10 gun ıcınde sonra malıyet kayıt oldum. orada malıyedekı memur olmaz yararmaz dedı oyle birsey var mı ?

 139. 25 yaşında tüzel şirket yetkilisi olarak şirket açan bir kimse 2 yıl sonra o şirketten ayrıldıktan sonra kendi adına şahıs şirketi açmış olsa 1 yıl bağ-kur muafiyetinden yararlanabilirmi

 140. Merhaba tüm kriterlere sahibim ve şahıs firması açarak farklı firmalara dışarıdan mühendislik hizmeti sağlayacağım. Serbest meslek makbuzu ile faturalandırmamı sağlayacağım. Bildiğim kadarıyla SMM keserken %20 stopaj da dahil ediliyor. Yani bir anlamda gelir vergisi baştan ödeniyor. Doğru açıklayabilmek için kaba bir örnek vermek istiyorum. 10.000TL anlaştığımız bir çizim işi için karşı taraf +KDV ile 11.800 TL ödeme yapmayı bekliyor bunun üzerine stopaj eklenmesi söz konusu değil bu yüzden SMM keserken brüt 10.000TL kesip sonuç olarak KDV dahil 9.800 TL ödeme almaktayız. Peki bu durumda 75.000TL tutarındaki gelir vergisi muafiyetinden hangi aşamada faydalanabiliyorum? Sonrasında iade mi söz konusu ya da stopajsız bir SMM mi söz konusu oluyor. Cevabınız çok önemli şimdiden teşekkür ederim.

  1. Doğancan bey merhaba,

   Sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarak anlatmak gerekirse KDV dahil olarak 11.800 tl için anlaştığınız zaman keseceğiniz smm makbuzunda brüt ücret 12.040,82 tl dir. 12.040.,82 tl üzerinden hizmet verdiğiniz firma %20 stopaj hesaplayarak 2.408,16 tl yi sizin adınıza vergi dairesine beyan eder ve öder. Yıllık gelir vergisi beyannamesi verilirken yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkacak kar/zarar durumuna göre sonraki döneme devreden iade alacağı çıkar ise hizmet verdiğiniz firmanın sizin adınıza vergi dairesine beyan edip ödemiş olduğu 2.408,16 tl yi iade alabilir yada vergi borçlarınızdan mahsup ettirebilirsiniz.

   Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 141. Merhabalar;
  Eşim 26 yaşında ve e ticaret için şahıs firması açılışı yaptık şuan eşim başka bir firmada sgk lı çalışmakta bu destekten faydalanabiliyormuyuz yani farklı bir firmada sgk lı çalışması bu desteğe engel olurmu?
  Birde engel değilse sgk lı çalıştığı firmadan gelir elde ediyor buradaki gelir için gelir vergisi verilecekmi vergi dilimleri gene aynımı olacak yoksa genç girişimci desteği burada da geçerlimi
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

 142. Merhabalar. Ben genç girişimci vergi muafiyeti almak istiyorum ama dükkan vs yok. Evden e-ticaret yapacağım. Bu mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabilirim?

 143. Merhaba
  Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Ben 28 yaşındayım bir hafta içinde bir işyeri açacağım fakat 4 şubat 2023 te 29 yaşımdan gün alıyorum. Sonuç olarak sormak istediğim ben 1 yıl boyunca bu istisnadan yararlanabiliyor muyum yoksa 29 yaşımdan gün aldığım gün faydam bitiyor mu? yani 6 7 aya tekabül ediyor o süre de. Teşekkür ederim şimdiden.

 144. 2022 yılı haziran ayında şahıs şirketi kurdum. Genç girişimci istinası başvurumu yaptım onay geldi. ancak 2 ay sonra ağustos ayında mükellefiyetimi kapattım. Ekim sonunda yeniden açtım. genç girişimci istisnam devam ediyor mu ? yoksa hakkım gittimi ? Teşekkür ederim.

 145. Merhaba , babamın şirketini kendi üstüme aldım ilk defa şirket sahibiyim bu genç girişimci olarak faydalanabiliyor muyum

 146. Abdullah Bey merhaba,
  Freelance çalışan bir öğrenciyim ve bir istisna belgem var. Her ay belirli bir tutarda dolar cinsinden ”teşvik” adı altında kazanç sağlıyordum ancak içerik ürettiğim firma artık fatura kesmem gerektiğini söyledi.
  Sanıyorum herhangi bir şirket açmadan fatura kesmem mümkün değil. Diğer yandan şahıs şirketi açarsam farklı vergilere tabi tutulur muyum diye merak ediyorum.

  Nasıl bir süreci izlemem gerekiyor? Fatura kesmek için şirket açmalı mıyım veya farklı bir yolu var mı ? Hali hazırda olan istisna belgemin açacağım şirket için herhangi bir yararı olacak mı ?

  Çok çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı