Girişimci DestekleriGirişimcilikVergi Hukuku

Genç Girişimciler için 29 Yaş Altı Vergi İstisnası

-29 yaş altı vergi muafiyeti-

Startup projelerinde genel olarak göz ardı edilen ve/veya bilinmeyen hususlardan biri vergi konusudur. Çoğu girişimci vergiye dair bilgi sahibi olmayıp işe başladıktan sonra karşılaştığı vergilerden şikâyet etmektedir. Vergi konusuyla ilgili olarak sitemizde yer alan “Yeni Başlayanlar için Vergilendirme”  başlıklı yazıyı inceleyip en azından başlangıç seviyesinde bilmeniz gereken bazı terimleri öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda ise genç girişimcileri ilgilendiren ve girişimciler için önemli bir fırsat olan 29 yaş altı vergi muafiyetini inceleyeceğiz.

Ülkemizdeki ağır ve karışık vergi yükümlülükleri nedeniyle ticari hayata girmekte çoğu girişimcinin zorlandığı bir gerçek. İşsizliğin azalması, genç girişimcilerin ticari hayata girdiklerinde zorlanmaması ve ekonomik hayatta etkinliklerinin arttırılması amacıyla Gelir Vergisi Kanununda yapılan düzenleme ile belirli şartlar dâhilinde genç girişimcilere kolaylıklar sağlanmakta.

Yapılan düzenlemeye göre Kanun maddesi şöyle diyor:

“Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır”. Özetle; 29 yaş altındaki girişimciler, üç vergilendirme dönemi boyunca kazandıkları paranın 75.000 TL’si için vergi ödemeyecek; bu miktarı aşan kazançlar için vergi ödeyecektir. Bu istisnadan faydalanma süreniz toplamında 3 yıldır. İlk defa şirket kurmuş olmanız ve 29 yaş altında olmanız gerekmektedir. Tek tek şartlarına bakmakta fayda var:

Genç Girişimciler için 75.000 TL Kazanç İstisnasından Faydalanma Şartları Nelerdir ?

– Öncelikle sizin; ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adınızı daha ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti olarak tesis ettirmiş olmalısınız. Yani kendi adınıza ilk defa işletme kurmuş olmanız gerekiyor. Ben mevcut işletmemi kapatayım sonra yeniden açarım derseniz de bundan faydalanamazsınız.

– Kazanç istisnası için, 10.02.2016 tarihinden itibaren ticari, zirai ve mesleki faaliyeti nedeniyle adına ilk defa vergi mükellefiyeti tesis edilmiş olması gerekir. Yani 10.02.2016 tarihinden önce işe başlayan mükelleflerin bu istisnadan faydalanması mümkün bulunmamaktadır.

– Buna ek olarak kaydınızın tam mükellefiyet olarak yapılması gerekmektedir. Türk Vergi Hukuku vergilendirmede yerleşmeyi esas alarak tam veya dar mükellefiyet esasını düzenlemektedir. Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler dar mükellef olarak tanımlanmakta ve bunların sadece Türkiye’de elde ettikleri kazanç ve iratlar vergiye tabi olmaktadır. Yerleşim yerleri Türkiye olan kişiler ise tam mükellef olarak adlandırılmakta ve bu kişiler hem Türkiye’de hem de yurt dışında elde ettikleri gelirler üzerinden vergilendirilmektedir.

– Aynı zamanda yaş itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmalısınız. Yani 30 yaşına girdiğiniz ilk günden itibaren kurduğunuz hiçbir işletme için bu istisna geçerli değildir.

– Bununla birlikte, işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Bu süreyi kaçıran geçirenler istisnadan faydalanamazlar.

– Kendi işinizin başında bulunmalı, başka bir deyişle işinizde ve bu işin gerektirdiği konularda fikri ve bedeni bir mesai sarf etmeli veya işi bizzat sevk ve idare ediyor olmalısınız.

– Anonim veya limited şirket gibi tüzel kişilik olarak değil, bizzat kendiniz gerçek kişi olarak vergi mükellefi olmalısınız; adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle vergi mükellefiyeti olarak bu istisnadan yararlanabilirsiniz.

– Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması gerekmektedir. Yani iki arkadaş adi ortaklık şeklinde bir şirket kurup bu indirimden yararlanmanız için her ikinizin de genç girişimci şartlarını taşıması gerekir (her ikisinin de 29 yaşını doldurmamış olması, işin başında bulunması, işe başlamanın ikisi tarafından zamanında bildirilmiş olması gibi).

– Eğer bir işletme veya mesleki faaliyeti devralmak suretiyle bu muafiyetten yararlanmak istiyorsanız, o halde devraldığınız işletme veya mesleki faaliyetinin sahibinin yakınınız (eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımları) olmaması gerekmektedir; ancak eğer ölüm dolayısıyla devir gerçekleşmişse, o halde bu muafiyetten yararlanabilirsiniz. Yani ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devam ettirilmesi hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması halinde istisnadan yararlanabilir.

Örneğin; istisna şartlarını taşıyan bir genç girişimci 10/02/2016 tarihinden sonra babasına ait bir iş yerini devralıyorsa babası 1.derece akrabası olması nedeniyle genç girişimci devir aldığı iş yeri için istisnadan faydalanamayacaktır.  

Örneğin; 25 yaşında biri yasal düzenlemeden önce mükellef iken, genç girişimci vergi indiriminden faydalanmak için iş yerini yasal düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten sonra iş yerini eşine devretmek istemiştir. Devretse bile diğer şartları mevcut olsa da indirimden yararlanamayacaktır. Çünkü genç girişimci vergi indirim desteğinden faydalanmadan yararlanabilmek için iş yerinin 3.derece dahil akrabalardan alınmamış olması gerekir.

Peki, siz şartları sağlayan istisnadan yararlanabilecek bir kişisiniz; 1 yıl boyunca toplam 150.000 TL fatura kestiniz. Aynı yıl içerisinde 50.000 TL işletme gideriniz var. Vergi muafiyeti kapsamında ödemeniz gereken vergiyi nasıl hesaplayacaksınız?

Öncelikle normal şartlarda, 150.000 – 50.000 = 100.000 TL işletmenizin gelir vergisi matrahı oluşturacağı miktardır. Vergi muafiyetinden yararlanmayan biri olarak bu matrah üzerinden ödeyeceğiniz gelir vergisi tutarı yaklaşık 26.000 TL tutarında.

Ancak muafiyetten yararlanan biri için, 75.000 TL tutarındaki muafiyetinizi işletme gideri olarak göstererek matrahı öyle hesaplayacaksınız. Yani, 150.000 – 50.000 – 75.000 = 25.000 TL işletmenizin gelir vergisi matrahı oluşturacağı miktardır. Dolayısıyla ödeyeceğiniz gelir vergisi tutarı da yaklaşık 4.500 TL tutarında olacaktır.

Kanundan faydalanmayan ve aynı fatura ve giderleri olan iki farklı şirket olarak düşünürsek faydalanmayan şirket 26.000,00 TL vergi öderken, istisnadan faydalanan şirket 4.500 TL vergi ödeyecektir.

Son olarak bu istisnanın ticari, zirai ve mesleki faaliyet içermesi gerekmektedir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, Bay A, istisna kapsamında 2016 yılında 60.000 Türk lirası serbest meslek kazancı ile 20.000 TL kira geliri elde etmiştir. Bay A bu gelirleri nedeniyle verdiği yıllık gelir vergisi beyannamesinde sadece serbest meslek kazancına isabet eden 60.000 TL geliri için istisnadan yararlanabilecek olup 20.000 TL kira geliri nedeniyle istisnadan yararlanması söz konusu olmayacaktır.

İlgili yazılar:

Benzer Makaleler

117 yorum ;

 1. Merhabalar 26 yaşındayım 18 yaşında iş yeri açıp 21 de kapatmıştım şu an tekrar iş yeri açmak istiyorum bu yasadan yararlanabilirmiyim ?

  1. Merhaba, bu avantajdan faydalanabilmeniz için gereken şartlardan birisi de sizin; ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adınızı ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti olarak tesis ettirmiş olmanız. Yani kendi adınıza ilk defa işletme kurmuş olmanız gerekiyor. Önceki işletme yine kendi adınıza açılmışsa, yararlanamazsınız.

 2. Merhaba,
  27 yasindayim, baska bir yerde sigortali olarak calismaktayim. Ilk defa sirket kuracagim. Calistigim yerde calismaya devam ederken kendi sahis sirketimi kurdugumda bu muafiyetten yararlanabiliyor muyum?

 3. Merebalar 20 .03.2018 de 19 yaşındaki kızım şahıs firma açılışı yaptık faydalana biliyormu

  1. Hayır çünkü anonim veya limited şirket gibi tüzel kişilik olarak değil, bizzat kendiniz gerçek kişi olarak vergi mükellefi olmalısınız; adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle vergi mükellefiyeti olarak bu istisnadan yararlanabilirsiniz.

 4. Bu yasada istisna tutarı olan 75.000 tl her yıl yenileniyormu yoksa 3 yıl için toplam istisna tutarımı yani ben hersene 70 bin kar bildirsem 3 yıl boyunca muafiyetten yararlanabiliyor muyum? Teşekkürler

  1. Her vergilendirme döneminde yıllık 75bin-TL olarak uygulanacaktır. Yani 3 sene boyunca yararlanabilirsiniz

 5. Merhabalar

  2016 nısan ayında ılk defa kafe actım ve bu tesvıkten yenı haberım oldu .

  Kıra stopajı ve bagkur borcumuz bırıktı odeyemedık ( bombaların patlaması ve darbe tuzunden )halen kafeyı ıslerıyorum .

  1- bu muafıyetten faydalanabılırmıyım

  2-gerıye donuk borclar sılınır mı

  2-kıra stopajı ve bagkur bu muafıyet kapsamında mı

  Cevaplarsanız cok sevınırım

  1. Yaşar Bey, yazıda bahsedilen istinasna yalnızca gelir vergisine yönelik olup, kira stopajı, bağ-kur primi, kdv vb. ödemeleri kapsamamaktadır. Aynı zamanda geriye dönük borçlara da bir etkisi bulunmamaktadır.

  1. 30 yaşından gün almadıysanız yararlanabiliyorsunuz. Ancak yukarıdaki şartların hepsini sağlıyor olmak zorundasınız.

  1. Herhangi özel bir başvuru aranmıyor ancak işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmak zorundasınız. Bu süreyi kaçıran geçirenler istisnadan faydalanamazlar.

   1. Hızlı cevabını için teşekkür ederim. Yanlış bilmiyorsam işe başlama bildirimi interaktif vergi dairesi üzerinden yapılabiliyor. Vergi dairesine gidilmesine gerek var mı ?

    1. İnteraktif olarak çoğu işlem yapılabiliyor ancak soruyu bir SMMM’ye danışmanızda da fayda var Onur Bey.

    2. Onur bey merhaba,
     Sizin vergi dairesine gitmenize gerek yok anlaşacağınız bir mali müşavir bütün bu işlemleri vekaleten sizin için takip edip sonuçlandırabilir. Daha detaylı bilgi ve yardıma ihtiyacınız olur ise bana 0536 569 70 97 den ulaşabilirsiniz.
     Mali Müşavir Abdullah KAYA

 6. Merhaba,
  Yukarıda verilen rakamların altında bir sonuç çıkarsa ne şekilde bir muhafiyet olur. Örneğin 100.000 TL Fatura kestim. 50.000 TL işletme giderim var. 50.000 TL gelirim var. Bundan 75.000 TL çıkardığımızda eksi ramaklara düşüyor. Bu da vergi vermiyeceğimiz anlamına mı geliyor ?

  1. Evet Doğan Bey böyle bir örneklendirmede gelir vergisi vermeyeceğiniz sonucu çıkıyor. Ancak bu istisnanın yalnızca gelir vergisi için olduğunu unutmayın. Stopaj, kdv vb vergileri kapsamamakta.

 7. Merhaba;
  Bende bu şartları taşıyorum ve iş yeri kuracağım.Yalnız bu desteklerin haricinde bağkur prim desteklerini de merak ediyorum.Makine mühendisim ve odamızın belirlediği asgari brüt maaş 3750 TL dir. Yeni torba yasanın bize sunduğu sigorta prim desteği nasıldır ?
  Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Muafiyetten yararlanmak için yalnızca işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurup işe başlama bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Başka bir başvuru şartı yok. Defterlerinizi tutan muhasebecini/mali müşavirinize danışabilirsiniz.
   Bu istisnadan faydalanan mükellefler tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesinin gelir bildirimi tablolarına istisna düşüldükten sonra kalan tutar yazılacaktır. Söz konusu kazanç sahipleri, her durumda yine geçici ve yıllık beyannamelerini verecekler, istisnadan beyanname üzerinde yararlanacaklardır.

 8. Yıllık 100binlira fatura kestik ama isletmemisin senelik giderı 35bin veya 40bin bu durumdan yinemi faydalanamiyoruz

 9. İlk şirketimi kurdum yaşım 26 Geçen sene 15 mayısta başladım vergi dairesine işe başlıyorum dediğim tarihle ile başladığım tarih aynı.1 senedir bağkur ödüyorum ve fatura kesmedim. Şuan yüklü bi fatura keseceğim bana gelir vergisi çıkarmı.

  1. Ayberk bey merhaba,

   Keseceğiniz faturanın kdv hariç tutarından kdv hariç mal alış ve giderlerinizi düştüğünüz zaman ortaya çıkan tutar kar ise 75.000,00 tl lik istisna tutarını aşan kısmı için ;

   14.800 TL’ye kadar % 15
   34.000 TL’nin 14.800 TL’si için 2.220 TL, fazlası % 20
   80.000 TL’nin 34.000 TL’si için 6.060 TL, (ücret gelirlerinde 120.000 TL’nin
   34.000 TL’si için 6.060 TL), fazlası % 27
   80.000 TL’den fazlasının 80.000 TL’si için 18.480 TL, (ücret gelirlerinde
   120.000 TL’den fazlasının 120.000 TL’si için 29.280 TL), fazlası % 35

   Daha detaylı bilgi için muhasebeciniz ile görüşebilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 10. Merhaba. Her şartı taşıyorum ancak bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorum. İş yerimden istifa etmeden, çalışmaya ve sigortalı olmaya devam ederek kendi şahıs şirketimi kurabilir miyim? Eğer kurabiliyorsam ne kadar süre başka bir kurumda devam edebilirim?

  1. Zafer bey,

   İstifa etmeden şahıs şirketinizi kurabilirsiniz. Bu şekilde çalışmaya devam ettiğiniz sürece de bağkur primi ödemek zorunda değilsiniz.

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sorularınız için;
   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 11. Eniştemin iş yerini devir alabilir miyim. (ablamın kocası.) Bu devir işlemini gerçekleştirdiğimde vergi indiriminden yararlanabilir miyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Cemal bey,
   Eniştenizin iş yeri şirket mi şahıs işletmesi mi şirket ise yararlanamazsınız. Şahıs şirketi ise devir olmaz onun mükellefiyetinin kapatılıp sizinkinin açılması şartı ve diğer şartları taşıyor iseniz gelir vergisi indiriminden faydalanabilirsiniz.
   Yardıma ihtiyacınız olur ise ;
   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 12. Merhabalar;
  Muafiyetten yararlanmak için yalnızca işe başladığınız tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurup işe başlama bildiriminde bulunmanız gerekiyor seklinde Paylaştığını bilgiye dair sunu sormak istiyorum burada ise başladığımız tarih nereden belli oluyor ki o tarihten itibaren 10 gün içinde bağlı bulunduğumuz vergi dairesine başvurup işe başlama bildiriminde bulunmamız gerekiyor? Bu kismi anlayamadim cevaplarsaniz sevinirim.
  Ayrıca eylul 8 itibariyle 30 a girmis olacagim bu sureye kadar basvurursam hak kazanmış oluyorum oylemi ?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Memet bey,

   İşletmenizi resmi olarak açtığınız ve vergi dairesine bildirdiğiniz tarih işe başlama tarihinizdir.
   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 13. Merhaba eşimin yaşı 23 ve ilk defa firma kurduk şahıs olarak 24.06.2018 tarihinde . Biz vergi ve bağkyr indirimden şu anda başvuru yapıp yararlanabiliyor muyuz. BaşvurumuZu nereye yapmalıyız . İlgili makamlar nerelerdir

  1. Ali bey merhaba,

   Eşiniz adına kurmuş olduğunuz firma şu 4 şartı taşıyor ise Bağkur desteğinden de Gelir Vergisi desteğinden de yaralanabilirsiniz;

   1) 18-29 yaş aralığında olmak
   2) Şahıs şirketi sahibi olmak
   3) İlk defa vergi mükellefi olmak
   4) 01/06/2018 tarihinden sonra işe başlamış olmak

   Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

   1. Abdullah bey adi ortaklı şahıs firmaları gelir vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor mu

   2. Abdullah bey 26 yaşındayım.
    Şahıs işletmem var
    İlk işyerim
    17.09.2017 işe başla tarihim. Yararlanabilirmiyim?

 14. Merhaba.
  Dedem 2 ay önce is yerini kapattı.
  Şimdi ben bu is yeri boş olduğundan kiralayıp ilk defa vergi mükellef olarak bu is yerini tekrar adıma açmak istiyorum.dedemin kapattigi is yeri tamammen boş olup dedemin yapmış olduğu hali yıkama işini yapmak istiyorum.
  Bu durumda bu olay devir sayılır mı ben hiç bir şekilde devir almadım.bu is yerine yeni sifir faturali makinalar alacam. dedem o is yerini bosaltinca sahsim kiralamak istiyorum.bu durumda bu yasadan faydalanabilirmiyim.
  Saygilarimla.

 15. Merhaba.
  Dedem 2 ay önce is yerini kapattı.
  Şimdi ben bu is yeri boş olduğundan kiralayıp ilk defa vergi mükellef olarak bu is yerini tekrar adıma açmak istiyorum.dedemin kapattigi is yeri tamammen boş olup dedemin yapmış olduğu hali yıkama işini yapmak istiyorum.
  Bu durumda bu olay devir sayılır mı ben hiç bir şekilde devir almadım.bu is yerine yeni sifir faturali makinalar alacam. dedem o is yerini bosaltinca sahsim kiralamak istiyorum.bu durumda bu yasadan faydalanabilirmiyim.
  Saygilarimla.

 16. Ali bey,

  -Bağkur desteği için iş adresinizin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezine,
  -Gelir vergisi teşviki için ise mali müşavirinizi bilgilendirmeniz yeterli olacaktır.

  Muhasebe, vergi ve sgk ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa;

  Mali Müşavir Abdullah KAYA

 17. merhabalar, makine mühendisiyim ve mühendislik şahıs şirketi açmış bulunmaktayım. 1 ocak 1990 doğumluyum.
  bu muafiyetten faydalanmak üzere başvurumuzu nereye yapıyoruz acaba

  1. Gizem hanım merhaba,
   Öncelikle şahıs şirketiniz hayırlı olsun. 75.000,00 TL tutarındaki Gelir vergisi istisnasından faydalanmak için bir yere başvurmanıza gerek yok muhasebecinize bilgi verin geçici vergi ve gelir vergisi beyannamelerinizi yaparken istisna tutarını dikkate almayı unutmasın. Bağkur teşvikinden yararlanabilmeniz için ise şahıs şirketiniz 01/06/2018 tarihinden sonra açmış ve ilk kez bağkura kayıt olmanız gerekiyor.

   Mali Müşavir Abdullah KAYA

 18. 14.05.2018 tarihinde büfe açtım yaşım 26 Gelir vergisi istisnasından ve bağkurdan yararlanabilirmiyim teşekkürler.

  1. Gelir vergisi istisnasından yaralanabilirsiniz ama maalesef bağkur teşviğinden faydalanamazsınız. Bağkurdan faydalanabilmeniz için işyerinizi 01/06/2018 tarihinden sonra açmış olmanız gerekiyor.

 19. merhabalar 28 yasindayim terzi dukkani açmak istiyorum ama vergiler gozumu korkuttu acikcasi . nasil bir yol izlemeliyim genç girişimci projesinden faydalanma biliyor muyum ilk kez bir yer acicam. Vergi ve muhasebe ücreti nasil hesaplicam bilmiyorum.iyi calismalar

  1. Işıl hanım merhaba,
   Öncelikle umarım istediğiniz gibi bir dükkan açar ve hayalleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Vergi konusuna gelince iyi bir mali müşavir ve onun doğru yönlendirmeleri sonucu uygulanacak muhasebe politikaları ile vergi konusunda hiçbir sıkıntı çekmeden işiniz yapabilirsiniz. Vergi ve muhasebe konularında yardıma ihtiyacınız olursa bana [email protected] ya da 0536 569 70 97 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

 20. Merhaba,
  02.01.1989 doğumluyum. İlk defa firma kuracağım. Ocak 2019 dan önce 29 yaşının içerisinde oluyorum ama 29 yaşımı doldurmamış oluyorum. Sorum şu ben işletmemi Aralık 2018 de kurarsam, 3 yıl boyunca 75.000 TL lik istisnadan faydalanabilir miyim? Yoksa 30 yaşım dolduğu için sadece 2018 yılı gelir beyannamesinde mi faydalanabilirim?
  Bununla beraber bağkur prim desteğinden faydalanabilir miyim?

  1. Tufan bey,
   Sadece 2018 yılı için 75.000,00.-tl tutarındaki indirimden faydalanabilirsiniz.

 21. Merhaba,

  18 yaşımda basit usül bir bakkaliye açtım ve 21 yaşında kapattım. Şimdi 25 yaşındayım. Bu durumda faydalanabiliyor muyum?

  Basit usül işletme de şahıs şirketi sayılıyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 22. meraba 89 doğumluyum 30dan gün almadım 5 6yıl öncesi işyeri açmadım sadece girdi cıktı yaptım vergiye seyyar olarak bu yasadan bende yararlanabilirmiyim

  1. Ahmet bey merhaba,

   30 yaşından gün almadıysanız ve daha önce vergi mükellefi olmadıysanız yararlanabilir misiniz.

   1. merhaba,
    1990 doğumluyum, haliyle muafiyetten fayladanabiliyorum fakat seneye 30dan gün almış olacağım, o zamanda faydalanabilecek miyim muafiyetten? önemli olan o yaştayken açmak. sonra yaşımız sınırı geçsede muafiyetten faydalanabilir miyiz? teşekkürler.

 23. Merhaba, 2018 başında şahıs firmamı kurdum ve vergi mükellefi oldum. Yalnız “Genç Girişimciler için 75.000 TL Kazanç İstisnasından Faydalanma Şartları Nelerdir ” başlıklı gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak için herhangi bir yere başvurmadım. Başvurulması gerekiyor mu? Bununla ilgili yazı göremedim, vergi dairesinde zaten bir çok şey için bildirim yaptık firmayı kurarken. Cevap için teşekkürler.

  1. Özgür bey,
   Konuyu Mali Müşavir’iniz ile görüşün mali müşaviriniz gerekli işlemleri sizin adınıza yapmış olabilir. Eğer her hangi bir bildirim yapmadı ise bile henüz geç kalmış sayılmazsınız. Bağlı olduğunuz vergi dairesine bir dilekçe ile genç girişimci istisnasından faydalanmak istediğinizi bildirmeniz yeterli olacaktır.

 24. Bu bu desteği almak için nereye başvurmamız gerekiyor? Ve şahıs şirketini açtıktan sonra mı önce mi başvurmak gerekiyor?

  1. Ekrem bey merhaba,
   Gelir vergisi kazanç istisnası için erekli şartların hepsini taşıyor iseniz vergi dairesine şahıs şirketi açılışı başvurusu yapılırken gelir vergisi kazanç istisnasından faydalanmak istediğiniz belirtiyorsunuz işin hesaplama kısmını mali müşavir’iniz yapıyor.

   Bağkur desteği için ise vergi dairenizden gelir vergisi kazanç istisnasından yararlandığınızı gösteren resmi bir yazı alıyorsunuz o yazıyı bağlı olduğunuz sgk müdürlüğüne veriyorsunuz ve 12 yıl boyunca bağkur primi ödemiyorsunuz.

   Daha detaylı bilgi almak isterseniz 0536 569 70 97 ya da [email protected] dan bana ulaşabilirsiniz.

 25. Ben homeofis tarzi bir yer açmak istiyorum yaşım tutuyor daha önce hiç şirket kurmadim bu yasadan yararlanabiliyor muyum

 26. Merhaba,
  Şuanda sigortalı olarak çalışmaktayım. 27 yaşındayım. Çalışırken aynı zamanda şahıs firması kurabilirmiyim ?
  destekten yararlanabilir miyim ?

 27. İlk defa Serbest Meslek Makbuzu alacağım.23 yasındayım…Genc girisimci bağkur prim desteği başvurusu yaptim.75.000 tl genç girisimci vergi istisnasından yararlanabilir miyim?

 28. Abdullah Bey merhaba,
  2018 ocak ayında mesleki faaliyet yürütmek amacıyla iş yeri açtım. Vergi dairesine 10 gün içinde bildirimde bulundum ve 16.01.2018 tarihi işe başlama tarihim olarak kaydedildi. 25 yaşındayım ve ilk defa vergi açılışım bulunuyor. Kanun maddesinde yer alan tüm şartları taşıyorum ancak kestiğim bütün faturalarda vergi ödedim. Toplam kazancım da 75.000-TL’nin altında. Buna ilişkin ne yapabilirim. Vergi dairesine ayrıca vergi muafiyetine ilişkin bir bildirimde ya da talepte bulunmak gerekir mi? Ödediğim vergileri geri almam mümkün müdür? yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler..

  1. Merve hanım,

   Kestiğiniz faturaların KDV’lerini, aylık ödediğiniz kira işyeri kirasının stopajı gibi vergiler ile ilgili her hangi bir istisna bulunmamakta olup 75.000,00 TL istisna sadece geçici vergi ve gelir vergisi ile ilgilidir. Eğer geçici vergi olarak bir ödeme yaptıysanız tabi ki bu ödemeyi geri alabilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah KAYA
   0536 569 70 97

 29. Merhaba

  22 yaşındayım. Ekim 2018 de bir şahıs firması kurmayı düşünüyorum. 75000 lik muafiyetten faydalanma 3 yıl için olduğuna göre yıllar nasıl hesaplanıyor? Yani 2019 a girdigimiz anda 1.yil bitmiş olur mu? Yoksa 1.yil = kuruluş tarihi + 12 ay mıdır ?

  Alper

 30. Merhaba şuan tarih 5.10.1989 ve ben 29.10.1989 doğumluyum yani 29 yaşına geçmeme 24 gün var. Her koşulu sağlıyorum fakat bu 1 yıllık bağkur desteği 29 yaşına geçince bitecek mi? Yani 1 aylık mı olacak?
  3 yıllık 75bin tl vergi vermeme sadece bu dönem olup diğer dönemler bitecek mi?
  Teşekkürler.

  1. Mehmet bey,
   Kanunda çok net olmamakla beraber bağkur prim desteğinden 1 yıl, 75.000,00 gelir vergisi istisnasından da 1 yıl yararlanabilirsiniz gibi görünüyor ama daha net bilgiyi vergi dairesinden özelge talep ederek öğrenebilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah KAYA
   0536 569 70 97
   [email protected]

   1. Tekrardan merhaba , sgk online iletişim hattından durumumu anlattım oradaki temsilci şuan şirketi açarsam 1 ay faydalanabileceğimi diğer aylar 29 yaş üzerime çıkacağım için faydalanamayacağını belirtti. Belki merak eden arkadaşlar da olur diye yazıyorum, yine de kendileri de teyit etsinler sonuçta 5 dakikalarını almıyor.

 31. Merhaba Abdullah bey ,
  Bugun şartlara uygunum ve bugun şirketi kurup 75.000 tl yararlanmak istediğimi düşünürsek 3 yılda toplam 75.000 mi yoksa 75.000 x 3 olarak mı indirim sağlanıyor ? Eğer her yıl 75.000 tl oluyorsa şirketi açtığım günden itibaren mi 1 yıl geçerli oluyor yoksa bu yıl sonu ilk 75.000 hakkım kullanmasamda bitiyormu ?
  Teşekkürler.

  1. Kerem bey merhaba,
   -Her yıl için 75.000,00.-TL faydalanabilirsiniz.
   -Şirketi yılın hangi ayı içinde açtığınız önemli değil 1.ayda da açsanız 12.ayda da açsanız içinde bulunduğunuz yıl için 75.000.00

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97
   [email protected]

 32. Merhaba efendim öncelikle kolay gelsin 26.02.1989 tarihinde doğdum bugün itibariyle genç girisimci bağkur prim desteğinden yararlanabiliyormuyum? Daha önce vergi mukellefi olmadim devir olmadı akraba vs. Teşekkkür ederim

   1. 2017 yılında limited şirket ortaklığı olmuş ve 2017 yılı sonunda ortaklığı son bulmuş kişi yaş şartını taşısa dahi bu indirimden faydalanır mı

 33. 2017 YILINDA LİMİTED ŞİRKET ORTAĞI OLUP 2017 YILI SONUNDA ORTAKLIKTAN AYRILAN BİR KİŞİ MEVCUT ŞARTLARI TAŞIYORSA BU İNDİRİMDEN FAYDALANIR MI.

 34. merhaba, 2016 yılı başı itibariyle resen terk olan tek ortaklı bir limited şirketim var, bu tarihten beri estonya üzerinden faaliyet gösteriyordum. şahıs şirketi kurarsam ilgili yasa çıktığı tarihte vergi mükellefi olmadığım için ben de bu durumdan yararlanma hakkına sahip olur muyum? 27 yaşımdayım.

 35. merhabalar 29 yaşimi doldurmadan 1 gün önce sirket basvurumu yaptım bu kanundan yararlanabilirmiyim?

 36. Başvurular nereye ve nasıl ne şartlarda yapılıyor acaba restorant icon devir almayı düşünüyorum yararlanabilirim değil mi yüz yüze bilgiyi nereden alabiliriz

  1. Muhammed bey merhaba,

   Gelir vergisi istisnası için vergi dairesine, bağkur desteği içinde vergi dairesinden alınan yazı ile sgk müdürlüğü bağkur servisine başvuru yapılıyor daha detaylı bilgi almak isterseniz bana 0536 569 70 97 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 37. Peki bununla beraber Kosgeb’in Girişimcilik Destek Programı’ndan beraber yararlanabilir miyiz?

 38. Merhaba. Ben inşaat mühendisiyim ve yeni iş kurup hem proje çizip hemde o projeyi uygulayacağım. Sadece çizdiğim projeden olan kazancım mı muaf olucak yoksa inşaattan elde ettiğim kârda muafiyet içerisinde olucak mı? Teşekkürler.

  1. Ümit bey,
   Gerekli şartları taşıyorsanız tüm kazançlarınızdan elde edeceğiniz karın yıllık 75.000,00 tl ye kadar olan kısmı muaf olacak.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 39. Ekim kasım 2016 tarihinde restorant açtık ama 2 yıl sonunda kapatmak zorunda kaldım, üzerimde stopajla birlikte yüklü bir vergi borcu oluştu 60 bin TL gibi yapılandırma affıyla yapılandırdık ama maddi durumumuz kötü olduğundan baya bi zorlanıyoruz bu yasadan haberimiz yokdu şartlar uygunmuş da benim için geçmişe yönelik bu borcu bu yasadan faydalanıp indirme imkanımız var mı acaba?

 40. Ben 29 yasıma gırmedim ve ilk defa iş yeri acıcam sigortalı çalışıyordum işi bıraktım ne gibi haktan faydalanabılırım…

 41. Merhaba benim net iki sorum olacak,
  02-01-2018 de şirketimi açtığımda 01-03-1989 doğumluyum bu yıl 75.000 tl limitimi doldurdum
  1-)2019 yılı için ayrı 75.000,2010 yılı için ayrı 75.000 limit daha varmı?
  2-) 01-03-2019 yılı itibariyle 30 yaşında olacağım bu problem olur mu ?

  1. Damla hanım,
   Henüz 29 yaşınızı doldurmadığınız için 75.000 tl lik limitten önümüzdeki iki yıl daha faydalanmaya devam edebilirsiniz ama işinizi sağlama almak için bağlı olduğunuz vergi dairesinden konu ile ilgili özelge talep etmeniz en doğrusu olacaktır.

 42. merhaba ben 19.09.2017 yılında vergi mükellefiyetimi açtırmış bulunmaktayım.sorun sizlere şudur;
  1=) 75.000 tl lik istisnadan faydalanabilir miyim.(geçici vergi taah. yapılmış olup, vergiyi ödemedim).Ödemediğimden dolayı vergi dairesine gidip bu gg vergileri genç girişimliği adı altında sildirebilir miyim.
  Saygılar…

 43. merhabalar vergi levhamda mart ayının 1 inde işe başlama tarihi olarak görülüyor. 1 mart tan sonra mı 10 gün içinde işe başlama bildirimi vermem gerekli?

  1. Dilek hanım,

   işe başlama bildirimi işe başladığınız tarih olan 01.03.2018 tarihi itibari ile 10 gün içinde vergi dairesine bildirilmelidir. 10 gün içinde işe başlama bildirimi verilmiş ise yasal süresi içerisinde vergi dairesi açılışınız yapılmış demektir. Diğer tüm şartları da taşıyorsanız genç girişimcilere tanınan tüm istisnalardan faydalanabilirsiniz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya
   0536 569 70 97

 44. Merhaba,

  Genç girişimci paketi vergi karşılaması durumunda kira stopaj vergisi kapsam içinde mi oluyor ?

 45. Merhaba kolay gelsin
  24 yaşındayım ilk defa şahıs şirketi kurmak için adım atacağım rahmetli babamdan kalma malulen 4a emeklilik var, ailece aylık maaş alıyoruz ve üniversite öğrencisiyim.1 yıl bağkur muafiyetinden yararlandıktan sonra tekrar bağkurlu olmam gerekirmi yoksa üstüne bulunduğum 4a yeterlimidir?
  İyi günler.

  1. Murat bey,

   Şahıs şirketi açılışı yaptıktan sonra rahmetli babanızdan almakta olduğunuz maaş (sadece size ödenen) kesilir. Açılış yaptığınız tarih itibari ile de bağkurlu olursunuz.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 46. İYİ GÜNLER
  GENÇ GİRİŞİMCİ İÇİN SORUM ŞU; MÜKELLEF 28 YAŞINDA İŞ YERİ AÇTI ŞARTLARI SAĞLIYOR MÜKELLEF 29 YAŞINI DOLDURDUĞU DÖNEM BU İSTİSNA DIŞINDA MI KALACAK YOKSA 3 VERGİ DÖNEMİNDEN KALAN SÜRELERDEN DE FAYDALANABİLİR Mİ?

 47. Merhaba,

  Tam 29 yaşındayken gelir vergisi muafiyetine başvuracak olanlar 29,30,31 yaşlarında yani 3 yıl (3 vergi dönemi boyunca) mı yararlanabiliyor?

  Yoksa sadece 29 yaşındaki 1 vergi dönemini mi kapsamaktadır?

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin

Close
Close