Mutfak

İşinizle Seyahat Ederken Başarılı Olmak İçin 5 İpucu

Hem tatil yapıp hem de işlerinizi aynı anda yürütebilir misiniz?

Hem seyahat edip hem çalışmak mümkün! Eğer girişiminiz bu duruma müsaitse, başka bir deyişle internet üzerinden çalışmanız çoğu zaman yeterli oluyorsa aşağıdaki 5 ipucundan faydalanarak siz de tatil ile işinizi birleştirebilirsiniz. Böylece tatil yapacak daha çok zaman yaratabilirsiniz.

Umarız ki bu ipuçları sizi seyahatiniz hakkında hayaller kurmayı bırakıp onu gerçekten planlamanız konusunda cesaretlendirir, daha çok para veya daha çok zamana ihtiyacınız olduğu gibi bahaneleri bir kenara bırakmanıza yardımcı olur.

1. Ne kadar paraya ihtiyacınız var? Gerçekçi bir şekilde hesaplayın.

Bunu yapabilmek çok önemli çünkü ihtiyaç duyduğunuz para, sizi seyahat etmekten alıkoyan en büyük psikolojik engellerden biridir.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa yaşamın ucuz olduğu yani Türk Lirası’nın nispeten daha değerli olduğu ülkeleri seçin. Hindistan, Güney Amerika, Meksika, Doğu Avrupa, Tayland ve Malezya, Doğu Avrupa, Karadağ seçenekleri akla ilk gelen yerlerden.

travel2 285x300 - İşinizle Seyahat Ederken Başarılı Olmak İçin 5 İpucuEğer rahat bir şekilde seyahat edebilmek için belli miktarda para biriktirmeyi bekliyorsanız, büyük ihtimalle biraz abartıyorsunuzdur. Harika yemekleri ile güçlü teknolojisi olan güvenli ülkelerde bile ayda 500 dolardan daha azıyla geçinebilirsiniz. İnternet üzerinden ayda 500 dolar kazanmak çoğu insan için mümkün gibi görünse de—işler o kadar da kolay değil. Ama yine de, kendinizi iyi hissedebilmek için ayda 3000 dolar kazanmayı beklemekten daha kolay.

Gideceğiniz yerdeki hayat pahalılığını konuşabilmek için önce kendi beklentilerinizi düşünmelisiniz. İstediğiniz yaşam standardını göz önünde bulundurarak bunun size hangi ülkelerde ne kadara mal olacağını araştırmalısınız. Elinizde sayılar olduğunda, seçeneklerinizi gerçekten gözden geçirebilirsiniz.

2. İşinizi ayakta tutmak için sizin kişisel olarak yapmanız gerekenleri düşünün ve gerekli değişiklikleri yapın

Online çalışmanıza rağmen bilgisayarınızı alıp yola koyulma lüksünüz çoğu zaman olmayabilir, çünkü işinizin kendi kendine sorunsuz yürüyemeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz.

İşiniz için ne kadar önemlisiniz?

Çoğu girişimci girişimlerinde her şeyden sorumludur. Yani her gün çevrimiçi olmalı, e-postasını kontrol etmeli, sitenin hala çalıştığına emin olmalıdır. Eğer sizin durumunuz da buysa seyahat etmeniz zordur. Her gün internete ulaşmanız gerektiğini hissederseniz rahat bir şekilde seyahat edemezsiniz. İç rahatlığıyla seyahat edebilmeniz için işinizi en az birkaç gün bırakabilmeniz gerekiyor.

Kendinizi rahatça seyahat edip işinizi yürütebilir hale getirmek istiyorsanız, her hafta ne yaptığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Bu işleri bir okyanus öteden yapmanın nasıl olacağını tahmin etmeli, veya siz seyahatteyken bu işleri başkalarının yapabileceğinde emin olmalısınız.

İş modeliniz fiziksel varlığınızı gerektirmiyorsa (örneğin internet üzerinden bilgi ürünleri satmak veya satış ortaklığı yapmak gibi), şanslısınız demektir.

3.Uzun süreli kalacağınız yerlerde daire kiralayın veya otel indirimleri için anlaşın

Konaklama bir seyahatin en pahalıya gelen kısmıdır. Eskiden seyahat ederken oteller tercih edilirdi. Ama şimdiki seyahatlerde otel tercihleri biraz pahalı gelebilir. Artık insanlar gidilen her yerde haftalar, hatta aylar geçirmeyi tercih edebiliyor. Bu yüzden daire ya da apart kiralamak çok daha uyguna geliyor.

Apartlar aynı zamanda mahremiyet, özel mutfak, büyük yataklar ve güvenilir internet erişimi gibi özellikler sunuyor. Bana kalırsa bu özellikler rahat yaşamak ve işinizi kolayca yürütmek için kesinlikle gerekli.

Bir daireyi kısa süreliğine kiralamak 6 ya da 12 aylık bir kira sözleşmesi yapmak kadar ucuza gelmiyor ama yine de herhangi bir otelden daha ucuz ve sunduğu özellikler ödediğiniz paraya değmesini sağlıyor.

4. En iyi konaklama seçeneklerini bulmak için otel değerlendirme sitelerinden yararlanın

Şimdiki yolculuğum için araştırma yaparken karşıma çıkan çok yararlı bir site de TripAdvisor.com. Burada insanlar kaldıkları oteller hakkında yorum yazabiliyorlar. Bu siteyi harika yapan şey sadece gerçek insanların deneyimlerini okuyabilmek değil, paylaştıkları odalar ve otelin çevresini gösteren fotoğraflar sayesinde otelin mevcut durumunu gerçekçi bir şekilde görebilmek. Otelin kendi sitesine paylaştığı kusursuz fotoğrafların aksine, site kullanıcılarının eklediği fotoğraflarla yatakların, tuvalet ve mutfağın gerçekte ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Bir otelde oda tutmadan önce bu siteden kontrol etmenizi öneririm—sadece otel sitesinde gördüklerinizle yetinmeyin.

5. Çalışmak için yanınızda hangi teknolojik ekipmanı bulundurmalısınız?

Benim işim %100 internet üzerinden yürüyor, yani sadece dizüstü bilgisayarım ve güvenilir bir internet bağlantısıyla neredeyse kusursuz bir şekilde çalışabilirim. Daha yeni evdeki masaüstü bilgisayarımın yerine bir dizüstü bilgisayar aldım, ekranı şuan bu yazıyı yazmak için kullandığın dizüstünden daha geniş, ve sayı tuşları da olan tam klavyesi var. Şu anki bilgisayarımı kafelerde blog yazılarımı yazmak için kullanıyorum, ama örneğin video editlemek için yetersiz kalıyor.

Teknolojinizin yurtdışında çalıştığından emin olun”

Aynı zamanda bir tane dijital fotoğraf makinem ve video kameram var, işleri halletmek için gerekenler bunlar. Sizin durumunuz farklı olabilir, o yüzden çalışabilmek için hangi gereçlere ihtiyacınız olduğunu bilin (çıktı almak için yazıcıya mı ihtiyacınız var? Dosyalama sistemine mi?) Ayrıca, teknolojinizin gideceğiniz yerde çalışacağından emin olun. Çoğu yeni laptop farklı voltajlarda şarj edilebiliyor, o yüzden yanınızda bir priz adaptörü olduğu sürece nereye gittiğiniz çok önemli değil. Seyahatiniz için bir yedekleme prosedürünüz olsun. Ben önemli içerikleri depolamak için taşınabilir bir hard disk bulunduruyorum. O kadar ucuzlar ki, yanınıza bir tane almamak için bahaneniz yok.

Ayrıca, bilgisayarınızın bozulması durumunda bir B planına ihtiyacınız var. Laptopunuz tamir olana veya siz yenisini bulana kadar işinizi internet kafelerden yürütebilir misiniz? Belki de yanınızda bir tane daha bilgisayar bulundurmak doğru bir önlem olabilir.

Bu İşi Başarmak Düşündüğünüzden Kolay, Tek Gerekli Olan Plan Yapmak

Tabii ki işinizle seyahat etmek için burada anlattıklarımdan daha fazlası gerekli, ama en önemli olan şeyler yaşam koşullarınız, yaşam maliyetiniz, hareket halindeyken çalışabilme beceriniz, işinizin sizden ne kadar bağımsız olduğu ve ihtiyaç duyduğunuz teknolojik ekipman. Bunların dışında, alışılmış seyahat önerileri geçerli, zaten internette de seyahat önerisinden bol bir şey yok.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı