MutfakPazarlama

Renklerin Pazarlamadaki Önemi

Renkleri kullanarak bize bir şeyler aldırıyor olabilirler mi?

Öncelikle her zaman belirttiğimiz gibi kendi ürününü kendisi pazarlayacağı için her girişimcinin pazarlama hakkında bilgisi olması gerekmektedir. Pazarlama ve satış arasındaki farkları incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Renkler ve Pazarlama

Farkında olmasak da renkler bilinçaltımızı etkiyor. Son yıllarda firmalar renklerin müşterileri ne kadar etkilediğini fark etmiş durumda. Renkleri tanımlarken sıcak ve soğuk renkler diye tanımlama sebebimiz insanlara yarattığı hisle ilgilidir. Renk psikolojisi alanında yapılmış birçok bilimsel araştırma gösteriyor ki, renkler duyguları değiştirebiliyor ve renk değişikliğinin satışları, akılda kalma oranını ve markalaşmayı olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebiliyor.

Kurumsal markalara baktığımızda her bir markanın kendine özel logosu ve rengi vardır. Logo, marka ile bütünleşen ve markanın kurumsal kimliğini göstererek akılda kalıcılığı arttıran görsel bir araçtır. Sektör ve müşteri farklılıklarını göz önünde bulundurarak markanın, logo ve renk konusuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Örneğin kırmızı rengi heyecan ve tutku veren aynı zamanda açlık hissi yaratan bir renk olduğu bilinir. Bu sebepten dolayı hızlı tüketim sektöründe olan firmaların birçoğunun logosu kırmızı renge sahiptir. Coca cola ve McDonalds kırmızı rengi ile özdeşleyen iki firmadır.  Kırmızı rengi aynı zamanda müşteriyi kuvvetli duygulara iten bir renktir. Tutkuyu veya aşkı ifade etmek için kırmızı rengini kullanma sebebimizde budur. Birçok firma müşterilerine indirim dönemini veya kampanyalarını kırmızı renkle sunar bunun asıl sebebi de beyinde güçlü duygular yaratarak müşteriye o ürünü aldırmaktır.

Markalar açısından renkleri inceleyecek olursak;

RENK YAŞATTIĞI HİSSİYAT KULLANAN MARKA
BEYAZ DOĞALLIK, SAKİNLİK, DENGE NIKE, APPLE, HONDA
MAVİ GÜVENİLİRLİK, RAHATLATICILIK, SONSUZLUK FACEBOOK, HP, PFIZER
YEŞİL HUZUR, BÜYÜME, SAĞLIK BP, SPOTIFY, LAND ROVER
PEMBE YARATICILIK, BİLGELİK, HAYAL GÜCÜ T MOBILE, BARBIE, TACO BELL
KIRMIZI HEYECAN, CESUR, GENÇLİK NINTENDO, LEGO, KFC
TURUNCU ARKADAŞLIK, GÜVEN AMAZON, HARLEY DAVIDSON
SARI SICAKLIK, İYİMSERLİK, NEŞE BEST BUY, DHL, FERRARI

Renklerin algı etkisini kavrayan firmalar logolarında, web sitelerinde, ambalajlarında, reklamlarında çok ciddi şekilde kullanmaktadır. Renklerin psikolojik etkisi ile müşteriye firmayla duygusal bağ kurdurmak ve markaya dikkat çekmek mümkün hale geliyor. Bu yüzden günümüzde birçok pazarlamacı firma için en doğru rengi seçmeye büyük önem veriyor. Doğru renkleri seçen firmaların akılda kalıcılığı ve güçleri yadsınamayacak bir boyuttadır.

Dolayısıyla her girişimci de markasını ve logosunu oluştururken kullandığı renklere dikkat etmeli, potansiyel müşterilerine vermek istediği hissi logosundaki renklerine yansıtmalıdır.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı