Pazarlama

Google E-E-A-T Nedir?

Sitenizi E-E-A-T'ye Göre Nasıl Optimize Edersiniz?

“E-E-A-T” kısaltması Deneyim, Uzmanlık, Yetkililik ve Güvenilirlik kavramlarını ifade etmektedir. Deneyim, bir içerik oluşturucunun tartışılan konuyla ilgili ilk elden veya yaşam deneyimine ne kadar sahip olduğunu ifade eder. Uzmanlık, yazarın o alandaki bilgi düzeyi ve deneyimini temsil eder. Yetkinlik, bir yazarın veya web sitesinin belirli bir konuda güvenilir bir bilgi kaynağı olma itibarını ifade eder. Güvenilirlik ise sayfanın doğruluğu, bütünlüğü, güvenliği ve kalitesiyle ilgili olarak önemli bir kriterdir.

Google’ın arama algoritmasında E-E-A-T doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Ancak, içerik oluşturucuların uzmanlığını değerlendirmek için Google Arama Kalite Değerlendiricileri tarafından kullanılan yönergelerin bir parçasıdır. Google, bir sayfanın ilgili olduğu konuda deneyim sahibi olmasını önemser. Arama yapanların çoğu, bir ürünü satın almadan veya bir hizmeti kullanmadan önce o konuyla ilgili ilk elden bilgi almak ister. Bu nedenle Google, gerçekten deneyim sahibi web sitelerini ödüllendirmeye yönelik bir eğilim gösterir.

Google’ın arama kalite değerlendiricileri, içerik oluşturucuların konuyu ele alırken kişisel deneyimlerini göz önünde bulundurmalarını tavsiye eder. Zengin kişisel deneyime sahip içerik, güvenilir ve amaca uygun kabul edilir. Örneğin, bir ürünü gerçekten kullanan kişinin yorumuna mı yoksa kullanmayan birinin yorumuna mı güvenmek istersiniz?

Google ayrıca güveni vurgulamaktadır ve güvenin E-E-A-T’nin en kritik bileşeni olduğunu belirtir. Güvenilmez sayfalar, ne kadar deneyimli, uzman veya yetkili görünürlerse görünsünler düşük E-E-A-T’ye sahip olma eğilimindedirler. Bu nedenle, içerik oluştururken güvenilirlik önemlidir ve güveni artırmak için yazarların veya web sitelerinin uzmanlık, deneyim ve otorite göstermeleri gerekmektedir.

Sitenizin E-E-A-T’sini nasıl iyileştirebilirsiniz?

1. Yüksek kaliteli içerik oluşturun: Sitenizde, kullanıcıların sorularını yanıtlayan, onlara tavsiyeler veren ve onları memnun eden içeriklere odaklanın. Google, kullanıcılarına faydalı içerik sunmanızı teşvik ediyor:

  • Orijinal içerik oluşturun,
  • Kullanıcılara yardımcı olacak bilgiler içerikler oluşturun,
  • İçerikleri kullanıcılar için yazın.

2. Yazar bilgilerini ve şeffaflığı kullanıma sunun: İçeriği yazan kişilerin meşru bir bilgi kaynağı olduğundan emin olmak önemlidir. Eğer mümkünse, ekibinizi tanıtmak için bir “Hakkımızda” sayfası oluşturun ve bazı yazarlar için özel yazar sayfaları ekleyin.

3. Doğrulanabilir bilgi kaynakları kullanın: İçerik oluştururken, doğrudan kaynaklara gitmek ve güvenilirliğinizi kanıtlamak en iyisidir. Resmi kaynaklara, çalışmalara, araştırma makalelerine vb. referanslar verin. Güvenilir kaynaklar her zaman tercih edilir ve akademik veri tabanları, haber raporları ve kurumsal web siteleri bu kaynaklar arasında yer alabilir.

4. Markanız için olumlu bir itibar geliştirin: Markanızın çevrimiçi itibarının güvenilirlik üzerinde büyük etkisi vardır. Google, E-E-A-T ve SEO açısından itibarınızı düzenli olarak kontrol etmenizi ve olumsuz yorumlara veya haberlere karşı dikkatli olmanızı önerir. Eğer olumsuz bir durumla karşılaşırsanız, hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt vermek önemlidir. Bu, güvenilirliğinizi artırmak için önemli bir adımdır.

5. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri yönetin ve bunlardan yararlanın: Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler (UGC), markalar yerine tüketiciler veya web sitesi kullanıcıları tarafından üretilen içeriklerdir. UGC, doğru bir şekilde kullanıldığında güven sinyali olarak işlev görebilir ve marka sadakati oluşturabilir.

Sitenizin E-E-A-T’sini iyileştirmek için UGC toplamanın bir yolu, mutlu müşterilerinizden ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşmalarını ve sizi etiketlemelerini istemektir. Onlara anında bir e-posta göndererek veya sosyal medya yarışmaları başlatarak müşterilerinizin sosyal ağlarda sizinle ilgili içerikleri paylaşmalarını teşvik edebilirsiniz.

UGC’den yararlanabileceğiniz diğer yollar şunlardır:

  • Hashtag’lerin stratejik kullanımıyla hayran fotoğraflarını hızlı bir şekilde gözden geçirmek,
  • Kullanıcıların katılımını ve içerik paylaşımını teşvik eden yarışmalar ve ödüller düzenlemek,
  • Hayranlarla düzenli olarak etkileşim kurarak sohbeti teşvik etmek,
  • Etkileyici pazarlama kampanyaları yürütmek.

6. Yetkili Geri Bağlantılar Oluşturun: Arama motoru optimizasyon stratejinizin önemli bir parçası, diğer güvenilir sitelerden geri bağlantılar almaktır. Bu, aynı zamanda şirketinizin alanında otorite olduğunun da bir göstergesidir. Geri bağlantılar, ağızdan ağıza yayılan bir tavsiye gibi düşünülebilir. Bir arkadaşınızın önerdiği bir markaya güvenme olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, geri bağlantılar arama motoru optimizasyonu için kritik bir faktördür. Ne kadar yüksek kaliteli geri bağlantı oluşturursanız, Google arama sıralamanız o kadar iyi olacaktır.

 

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı