PazarlamaSözlük

CPC (Cost Per Click) Nedir?

Tıklama Başına Maliyet Nedir?

CPC teriminin Türkçe karşılığı tıklama başına maliyettir (TBM). CPC, ücretli bir reklam her tıklandığında reklamveren tarafından ödenen miktarı belirleyen bir ödeme modelidir. Bu modelde reklamın başarısı ile maliyeti arasında doğru orantılı bir ilişki vardır, reklam ne kadar başarılı olursa ve ne kadar çok tıklanılırsa maliyet de o kadar artmaktadır. Ayrıca CPM’in aksine, bu ödeme modelinde reklamın gösteriminden ziyade reklamın tıklanması önemlidir. Remlanverenler genellikle önceden belirledikleri bütçe ile reklam kampanyasını başlatırlar. Bu önceden belirlenen bütçeye ulaşıldığı zaman yayınlanan reklam otomatik olarak websiteden kaldırılır. Google Ads sistemi, reklamları Kalite Puanı ve CPC’ye göre sıralamaktadır.

CPC Nasıl Hesaplanır?

Maliyet 4 - CPC (Cost Per Click) Nedir?

Bazı platformlarda reklam verenin ödeyeceği ücret hesaplanırken bir teklif sürecinden faydalanılır. Bunun için reklam verenin tıklama başına ödeyeceği en yüksek tutarı belirtmesi gerekir. Daha sonrasında platform tarafından reklamınızın gerçek CPC’si hesaplanır. Tüm bunların sonrasında yayınlamak istediğiniz reklam ödeyeceğiniz maksimum ücrete göre sayfada konumlandırılır. Sizin ödeyeceğinizden daha yüksek tutarı ödeyen reklam verenlerin reklamları ise sayfada daha yüksek konuma yerleştirilir.

Reklam verenlerin nihai amacı maliyeti düşürürken aynı zamanda yüksek kaliteli tıklamalar alarak müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Tıklama Başına Maliyet Nasıl Düşürülür?

CPC ödeme modelinin en büyük eksi yönlerinden biri tıklama başına ödeme yapıldığı için maliyetin yüksek olmasıdır. Bu maliyetin düşmesi için Kalite Puanınızı yükseltmeniz ve anahtar kelime kullanarak bir strateji kullanmanız gerekir.

Kalite puanınız, tıklamaların artması ve maliyetin azalması için önemli bir ölçüttür. Kalite puanını arttırmak için bazı düzenlemeler yapmak gerekir, bu düzenlemeler:

  • Reklamı hedef kitlesinin ilgi alanlarına göre düzenleyerek ve reklam ayrıntılarınızla anahtar kelimeleri alakalandırarak reklamınıza gelecek tıklama oranını arttırabilirsiniz.
  • Reklam alaka düzeyini ayarlamanız gerekir, hedef kitle ve arama amaçlarına hitap eden bir reklam yayınlamanız önemlidir.
  • Açılış sayfasının reklamı tıklaması beklenen hedef kitleyle alakalı olması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Ayrıca, reklamlarınızda kullanıcıları web sitenize çeken uygun anahtar kelime kullanıldığından emin olmalısınız.
Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı