PazarlamaSözlük

CPL (Cost Per Lead) Nedir?

Müşteri Başına Maliyet Nedir?

Türkçe karşılığı müşteri başına maliyet olan bu ödeme modeli reklam verenin mevcut bir pazarlama kampanyasından yeni bir müşteri kazanmak için ödemesi gereken tutarı ifade etmektedir. Bu potansiyel müşteriler, kullanıcının çevrimiçi bir reklam görüp reklama tıklamasıyla veya web sitesindeki içerikle etkileşime geçmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kullanıcın bu etkileşimlerinden sonra reklam kampanyasıyla ilgili daha çok bilgi verebilmek için kullanıcıdan bir form doldurulması istenir. Bu formu dolduran kullanıcı, potansiyel bir müşteri olarak kabul edilir. Bir başka deyişle bu model, kullanıcın iletişim bilgilerini elde edebilmek için reklam veren tarafından ödeme yapılmasıdır ve ağırlıklı olarak satış ortaklığı sektöründe kullanılmaktadır.

CPL modelin kullanıldığı iki tür reklam çeşidi vardır:
  • Tek Katılımlı (SOI) Reklamlar:
  • Form aracılığı ile iletişim bilgilerini sağlayan kullanıcılar potansiyel müşteri kabul edilir.
  • A/B testi için kullanılabilir.
  • Genellikle kullanıcılardan yüksek oranda geri dönüş alınır, fakat kullanıcılar tarafından girilen bilgiler genelde yanlış girildiği için müşteri adaylarını geçersiz kılar.

 

  • Çift Katılımlı (DOI) Reklamlar:
  • Form aracılığı ile iletişim bilgilerini sağlayıp daha sonra bu bilgileri e-posta veya SMS yoluyla doğrulayan kullanıcılar potansiyel müşteri kabul edilir.
  • Bu tür potansiyel müşterilerin dönüş yapma olasılıkları yüksek olduğundan dolayı yüksek kalitedli olduğu kabul edilir.

CPL Nasıl Hesaplanır?

Maliyet 6 - CPL (Cost Per Lead) Nedir?

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı