Pazarlama

UGC (User Generated Content) Pazarlaması Nedir?

Tüketici Tarafından Oluşturulan İçerik Pazarlaması Nedir?

UGC Pazarlaması Nedir?

Tüketici tarafından oluşturulan içerik olarak da bilinen UGC, ürünün gerçek tüketiciler tarafından çekilen fotoğrafların, videoların veya diğer medyanın promosyon amaçlı kullanılmasıdır. UGC pazarlaması genellikle sosyal medya platformlarında gerçekleşmektedir. Şirketler tarafından çekilen geleneksel reklamlara oranla daha çok tercih edilmektedir.

UGC pazarlaması hayatımıza girdiğinden beri kişisel deneyimlerini kaydederek ürün hakkındaki görüşlerini paylaşan ve bu sayede çevresindeki insanlara kullanıp beğendiği ürünleri tanıtan çevrimiçi kullanıcı sayısı da gün be gün artmakta. UGC pazarlama bu sebeple kullanıcılarla daha çok etkileşime geçmek, olumlu marka imajı sağlamak ve daha fazla dönüşüm almak isteyen işletmeler için kaçırılmayacak fırsat haline geldi. Haydi biraz da şirketler tarafından da kullanıcılar tarafından da daha çok tercih edilen UGC pazarlamasının avantajlarından bahsedelim.

UGC Pazarlamasının Avantajları

  • İlk ve en önemli avantajı elbette ki tüketiciye verdiği güven. Tüketiciler genellikle geleneksel reklamlara güvenmemekte, bir ürünü alırken diğer kullanıcıların o ürün hakkındaki deneyimlerini ve gerçek fikirlerini duymak istemektedir. Bir diğer deyişle, müşteriler ürün alma kararı verirken reklamcılara ve pazarlamacılara değil de diğer kullanıcıların kişisel tavsiyelerine güvenirler.
  • Bir diğer önemli avantajı ise oldukça uygun maliyetli bir pazarlama stratejisi olmasıdır. Geleneksel reklamcılık için harcanan meblağlara ve zamana gerek olmadan daha çok kullanıcıya UGC ile ulaşılabilir. UGC pazarlama stratejisinden yararlanmak isteyen şirketlerin yapması gereken ise sosyal medya platformlarını düzenli kontrol ederek kullanıcılar tarafından ürün ile ilgili yapılan paylaşımların yeniden paylaşılması olacaktır. Bu paylaşımların aldığı tıklamalar, yorumlar ve beğeniler analiz edilerek etkileşim oranını analiz edebilir kitlenin UGC’ye verdiği tepki ölçülebilir. Her bütçe ve büyüklükteki işletmeye uygun olan UGC pazarlama özellikle pazarlama ekibi olmayan küçük işletmeler için benzersizdir.
  • Bir başka avantajı ise içerik üretimidir. Artık işletmelerin birden fazla sosyal medya platformunda hesabı olduğu için markalarının canlı ve aktif görünmesi için gerekli olan özgün içerik oluşturma kısmı da hayli zorlayıcı bir hal aldı. UGC pazarlama sayesinde ise bu sorun ortadan kalkıyor. Bazı işletmeler bu sebeple müşterilerinden ürünlerinin fotoğraflarını çekmelerini ve günlük olarak inceleme yayınlamalarını istemekte.
  • Geliştirilmiş sosyal medya etkileşimi de UGC pazarlamanın bir diğer avantajıdır. Sosyal medya etkileşimi organik olarak yüksek olan markalar müşteriler tarafından daha samimi algılanıyor ve daha fazla itibar kazanıyor. Bunun sonucunda mevcut müşterilerinden ve yeni müşterilerinden daha fazla etkileşim elde ederek sosyal medyada varlıklarını daha da genişletiyorlar.

UGC Pazarlaması Nasıl Etkili Kullanılır?

  • Kampanya başarısını takip edebilmek için bazı hedefler oluşturulmalıdır. Bu hedefler marka bilinirliğini artırmak, marka imajını geliştirmek, yeni müşteri kazanmak veya web sitesi trafiğini artırmak olabilir.
  • Kullanmak istediğiniz içeriği bulduğunuz takdirde kullanıcıya bu içeriği daha geniş bir kitleyle paylaşıp paylaşamayacağınızı sormanız yeterlidir. Ayrıca orijinal etiketler oluşturarak kullanıcıları paylaşım yaparken bu etiketleri kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Markanın kullanıcı içeriklerini paylaştığını bilen kullanıcılar daha kaliteli görseller ve daha yaratıcı içerikler oluşturacaklardır. Böylece hem marka ve müşteri arasındaki iletişim sağlamlaşır hem de markanın ihtiyacı olan özgün içerik elde edilir.
  • Sosyal medya hesaplarınızı gün içinde düzenli olarak takip ettiğinizden emin olun. Kullanıcıların ürünle ilgili deneyimlerini genelde hikayelerinde paylaştıklarını göz ardı etmeyin.
  • Müşterilerin markanız için gösterdikleri çabayı takdir etmeniz ve minnettarlığınızı göstermeniz çok önemlidir. Müşteri ile marka arasında her zaman samimi ve cömert bir ilişki olmalıdır. Bu ilişkiyi fark eden başka kullanıcılar da marka tanıtımında yer almak isteyecek ve kendi deneyimlerini paylaşmaya başlayacaklardır.
  • Kullanıcı tarafından paylaşılan bu içerikler yalnızca pazarlama için değil analiz yapmak için de kullanılabilir. Bu içerikleri analiz ederek tüketicilerin ürünleriniz ile ilgili ne düşündüğünü, ürününüzü nasıl kullandığını görebilirsiniz. Ayrıca dürüst kullanıcı yorumları sayesinde ürününüzde bir eksiklik varsa bunu fark edebilir ve ürünün daha iyi bir versiyonu için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Viral Olan UGC Kampanyaları

Coca Cola’nın “Bir Kola Paylaş” Kampanyası

2011 yılında Avusturalya’da başlayan ve sonrasında 80’den fazla ülkeye yayılan bu kampanyada şişelere ülkede en yaygın kullanılan kadın ve erkek isimleri eklendi. Kampanya, uygulandığı her ülkede büyük bir ilgiyle karşılandı. Kişiye özel olan bu şişeleri alan herkes sosyal medya platformlarında paylaşım yaparak marka imajının ve satışların artmasına sebep oldu.

Share a Coke with even MORE - UGC (User Generated Content) Pazarlaması Nedir?

Apple’ın #ShotoniPhone Kampanyası

iPhone, kullanıcılarını en iyi çekimlerini Instagram veya Twitter’da paylaşmaları için teşvik eden bu kampanya ile Instagram’da bugüne kadar 28 milyondan fazla paylaşım yapıldı. Seçilen fotoğraflar ise reklam panolarında, Apple mağazalarında ve Apple’ın resmi sosyal medya hesaplarında kullanılmaya devam ediyor.

2023 07 12 - UGC (User Generated Content) Pazarlaması Nedir?

Starbucks’ın #WhiteCupContest ve #RedCupArt Kampanyaları

Starbucks tarafından 2014 yılında  #WhiteCupContest kampanyası başlatılarak müşterilerin beyaz kahve bardaklarına sanatsal ve yaratıcı çizimler çizmeye teşvik edildiği bir yarışma düzenlendi. Yarışmanın kazanan çizimleri sonraki senelerdeki kupa tasarımlarında kullanılacaktı. Müşterilerden olumlu dönüşler alınması sebebiyle 2016 yılında #RedCupArt kampanyası başlatıldı ve yine olumlu dönüşler elde edildi.

2023 07 12 3 1 - UGC (User Generated Content) Pazarlaması Nedir?

2023 07 12 1 - UGC (User Generated Content) Pazarlaması Nedir?

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı