MutfakPazarlama

Funnel Nedir?

Satış hunisi stratejisi nedir?

Funnel kavramı dilimizde “huni” anlamına gelmektedir. Pazarlama dünyasında müşteri edinimi sürecini açıklamak için kullanılan bir terimdir. Müşteri adaylarının bir dizi aşamalardan geçerek sonunda müşteri haline geldiği süreci ifade etmektedir.funnel - Funnel Nedir?

Potansiyel müşterilerin farkındalık aşaması ile bu süreç başlar. Bu aşamada amaç: müşterilerin bir sorunu veya ihtiyacı olduğunu fark etmelerini sağlamaktır. Genellikle reklam, sosyal medya, SEO gibi taktiklerin kullanılmasına dayalı bir pazarlama stratejisi izlenmektedir.

İkinci aşama: ilgi aşaması. Bu aşamada daha fazla bilgi sağlanarak müşterilerin ilgisini çekmek amaçlanır. Özellikle marka hakkında daha fazla bilgi sağlanarak, marka tanınırlığı ve bilinirliği arttırılmış olur. Bu aşamada,  marka web sitesinde veya sosyal medya kanallarında eğitici içerikler kullanılır.

Üçüncü aşama, tercih aşamasıdır. Tercih aşamasında, müşteriler markanın ürün veya hizmetleriyle ilgilenerek daha fazla bilgi edinmek için araştırma yaparlar. Bu aşamada, marka müşterileri daha fazla bilgiye erişmeleri için içerikler sunar. Çeşitli indirim ve teklifler sunularak müşterileri teşvik edilir.

Dördüncü aşama, satın alma aşamasıdır. Bu aşamada, müşteriler ürün veya hizmeti satın alırlar. Bu aşamada, markalar müşterileri mümkün olduğunca kolay ve basit bir şekilde satın almalarına yardımcı olmak için çeşitli ödeme seçenekleri sunar.

Son aşama, sadakat aşamasıdır. Sadakat aşamasında, markalar müşterileri tekrar tekrar satın almaları için teşvik etmektedir. Müşterilerle ilişki kurmak ve onları ödüllendirmek için özel fırsatlar sunulur.

funnel 2 - Funnel Nedir?

Sonuç olarak funnel pazarlama sürecinde müşteri edinimi için kullanılan faydalı bir araçtır. Müşterilerin farkındalık aşamasından başlayarak markanın müşteri sadakati kazanması için geçmeleri gereken aşamaları tanımlar. Her aşamada, müşterilere daha fazla değer sunarak, markalar huninin alt kısmına düşmelerini sağlayarak müşteri edinimini artırabilirler. Müşteri edinimi sürecini daha iyi anlamak ve yönetmek için kullanılan bir kavram olan huni her işletme için önemli bir araçtır.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı