GenelMutfakPazarlama

Hangi Sosyal Medya Platformu İşiniz İçin Daha Uygun?

2020’de şirketlerin artık sosyal medya platformlarında yer alması gerekiyor. Bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak, büyük olasılıkla bu platformlarda yer almaya heveslisiniz, ancak hangi sosyal medya platformunun size uygun olduğunu ve bu sosyal medya pazarlamacılığının işletmeniz için nasıl etki edeceğine ilişkin ayrıntılarda sorun yaşıyorsunuz ki bu yazıda beraberiz.

Başarısız bir sosyal medya stratejisinin ana nedenlerinden biri yanlış sosyal medya platformlarına öncelik vermektir. Bu çok sık karşılaşılan bir hatadır çünkü sosyal medya akışkandır, hızlıdır ve yeni kanalların, trendlerin ve mevcut en iyi uygulamaların üstünde kalmak çok zaman ve özveri gerektirir.

Sosyal medya pazarlamacılığına başlamadan önce işinizin türüne ve istediğinize karar vermelisiniz.

 • B2C (“Business to Consumer”, Türkçe “Firmadan Tüketiciye”), B2B (“Business to Business”, Türkçe “Şirketten Şirkete”) veya her ikisi de misiniz?
 • Hedef kitleniz kimlerdir?
 • Sosyal medyadaki genel hedefiniz nedir?

Bu üç sorunun cevabını biliyorsanız, zamanınızı ayırmak için sağlam iki ila üç platforma ayrıştırmak yeterli olacaktır, daha fazlası değil. Hepsini yönetmek için dev bir ekibiniz yoksa veya sosyal medya pazarlamacılığıyla uğraşan bir şirketle çalışmıyorsanız, çok fazla sosyal medya kanalında aynı anda olmaya çalışmayın. Hepsi zaman alır ve uzun saatlerinizi vermedikçe sonuç alamazsınız.

Öncelik belirlemenize yardımcı olmak için, genel kullanıcı kitlelerinin büyüklüğüne göre pazarlama için en iyi beş sosyal medya platformunu listeledik.

Facebook:
 • Kullanabilecekler: B2C, bazı durumlarda B2B
 • En iyi olduğu konular: Moda, Oto, E-ticaret, Perakende, Eğlence, Emlak, Pazarlama, Spor, Sağlık ve Zindelik, Haberler ve Bilgi
 • Hedef yaş ve cinsiyet: 25-55+ yaş arası herhangi bir yerde hem erkekler hem de kadınlar
Twitter:
 • Kullanabilecekler: B2C, bazı B2B’ler
 • En iyi olduğu konular: Haber ve Bilgi, Perakende, E-ticaret, Sağlık ve Zindelik, Seyahat ve Ağırlama, Telekom, Finans, Moda, Perakende, Spor
 • Hedef yaş ve cinsiyet: 18 – 29, hem erkekler hem de kadınlar
Instagram:
 • Kullanabilecekler: B2C
 • En iyi olduğu konular: Seyahat ve Konaklama, Moda, Sağlık ve Zindelik, Sanat ve El Sanatları, Yiyecek ve İçecek, E-ticaret, Güzellik, Fotoğrafçılık, Oto, Etkinlik Planlama
 • Hedef yaş ve cinsiyet: 18 – 35, çoğunlukla kadınlar, ama bu değişiyor
LinkedIn:
 • Kullanabilecekler: B2B ve işe alım yapmak isteyenler
 • En iyi olduğu konular: Finans, İstihdam, Bilim ve Teknoloji, Hukuk, İmalat, Pazarlama, Eğitim, Profesyonel Hizmetler, Sağlık ve Wellness, Bilişim
 • Hedef yaş ve cinsiyet: 25-45, hem erkekler hem de kadınlar
Pinterest:
 • Kullanabilecekler: B2C
 • En iyi olduğu konular: Perakende, Sağlık ve Zindelik, Seyahat ve Ağırlama, Moda, E-ticaret, Sanat ve El Sanatları, Yiyecek ve İçecek, Güzellik, Ev ve Bahçe, Etkinlik Planlama
 • Hedef yaş ve cinsiyet: 18 – 45, çoğunlukla kadınlar

Yukarıdaki üç soruyu cevapladıktan ve yanıtlarınızı en iyi platformlarla eşleştirdikten sonra, başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisine geçmeye hazırsınız.

1. B2B veya B2C misiniz?

İlk bu soruyu sorarak başlıyoruz çünkü bu soruların cevabı çoğu şeyi değiştirir. Ne yazık ki insanların alışveriş yapmak istediklerinde ziyaret edecekleri sitelerin, markaların sosyal medya hesapları olduğu bir döneme gelemedik. İstisnalar var – Facebook’un pazarında yerel mal aramak gibi – ancak genelde, sosyal medyadaki kişiler satış hunisinin en üstünde yer alırlar (Farkındalık kısmında). Markanızı biliyor olabilirler ama daha aşağılara inmezler (Satın alma adımına doğru). Sosyal medya pazarlamasında genel amacımız müşteriye ürünü satın alma kararı verdirme hatta sadık müşteri konumuna getirmektir. Sosyal medyada bulunmanıza rağmen buna ulaşamıyorsanız, bunun anlamı potansiyel müşterinizi yanlış yerde aramanız yani reklamları ve sosyal medya stratejinizi yanlış hedef kitlesi ya da yanlış mecrada uyguluyor olmanızdır. Ürününüz için bir etkileşim (müşterinin web sitenizde gezmesi, reklamlarınızla karşılaşması ve tıklaması) ve satın alma yani sunduğunuz ürünü online ya da offline olarak satın alınması işlemi olmadıkça, insanların sosyal medyayı kullanırken sizin markanızın gönderisine tıklamaları ve ana sayfalarındaki bir sonraki gönderiye geçmek yerine bu huniden aşağı doğru gitme olasılıkları hiç yoktur.

Blue and White Funnel Chart Presentation - Hangi Sosyal Medya Platformu İşiniz İçin Daha Uygun?

En iyi B2B sosyal medya stratejileri olası satışları toplamayı ve ürününüze ilgi duyulmasını amaçlar. Bunu düzenli olarak blog yaparak, vaka çalışmaları hazırlayarak ve e-kitaplar yayınlayarak yani mıknatıs etkisi yaratacak şeyler hazırlayarak yapabilirsiniz ve şirketinizi LinkedIn gibi en iyi B2B platformlarında tanıtmak size uygun olacaktır.

Bu durumda da yine karşınızdaki alıcıyı dikkate almalısınız çünkü yapılan çalışmalar gösteriyor ki B2B alıcılarının %46’sı 18-34 yaşları arasındadır ve bu yaşlardaki insanların iş anlayışı ve yapış biçimleri onlardan bir önceki nesilden baya farklı. (Kaynak: think with Google)

Şimdi, iş yapış biçiminizi belirledik ve sırada hedef kitlenizi belirlemek var.

2. Hedef kitleniz kimdir?

Yanlış kitleyi hedeflediğinizde paranızı boşa harcıyorsunuz demektir, bunu engellemek için hemen bir parça kâğıt çıkarın ve aşağıdaki on sorunun yanıtlarını yazın:

 • Hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar?
 • Hedef alıcınızın ortalama yaşı ve cinsiyeti nedir?
 • Ortalama gelirleri nedir?
 • Onlar ev sahibi mi?
 • Hobileri neler?
 • Hangi sektörde çalışıyorlar?
 • Çocukları var mı?
 • Hangi zorluklarla karşılaşıyorlar ve hangi sorunların çözülmesini istiyorlar?
 • Bilgilerini nasıl alıyorlar (teknoloji meraklısı mı yoksa daha geleneksel mi?)
 • Ve en önemlisi, sadık müşterilerim yukarıdakilerden hangisidir?

İşte bu kadar. Bu soruları kullanarak ortalama bir müşteri profilini çıkardınız. Takıldığınız zaman kullanabileceğiniz ve hedef kitlenizin profilini oluşturmak için kullanışlı ve basit bir araçlardan biri de Facebook’un Hedef Kitle İstatistikleridir. (https://www.facebook.com/business/learn/facebook-audience-insights)

3. Sosyal Medyadaki Genel Hedefiniz

Sprout Social’ın son yayınlanan raporunda: Pazarlamacıların %70’i sosyal medyayı kullanmalarındaki temel hedeflerinin marka bilinirliğini artırmak olduğunu ve sosyal medya satışlarından daha fazlası olduğunu söylüyor.

Sosyal Medya Pazarlamacıların En Büyük Hedefleri - Hangi Sosyal Medya Platformu İşiniz İçin Daha Uygun?

Peki müşteriler bir markayı sosyal medyalarında neden takip ediyorlar? Takip etmelerinin en büyük sebebini markanın yeni ürünleri hakkında bilgi edinmek olduğunu görebiliyoruz. Müşteriler en çok eğlenceli gönderilerden hoşlanıyor ve bu gönderilerle etkileşim kuruyorlar, yani markanızın şakacı kişiliği sosyal medyanız için tam olarak gerekli olan şey.

Yalnız unutmayın, müşteriler, müşteri hizmeti iyi olmayan markaları, markayla içeriklerin uyuşmadığı ya da çok reklam yapan markaları takipten çıkıyorlar.

Müşteriler markaları neden takip ediyor - Hangi Sosyal Medya Platformu İşiniz İçin Daha Uygun?

Sonuç olarak,

Sosyal medya, marka bilinirliğini artırmak için anahtardır, ancak bunu yapmak için kitlenizi iyi anlamanız gerekir. Bu durum, satış odaklı olmayan ama yine de siz ve ürününüzle ilgili içerik oluşturmanıza ve doğru türde, yüksek standartlarda müşteri hizmeti sunmanıza olanak tanır. Benzer şekilde, genel tüketicileri ve hedef kitlenizi markalardan uzaklaştıran şeyleri anlamak sosyal medya hatalarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Hangi sosyal medya platformunu kullanacağınızı anlamak size zaman kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda, hedeflerinize giden yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır. Unutmayın sosyal medyayı kullanmanın amacı sosyal olmaktır, bu iş için saatlerinizi ayırmanız gerekmektedir ve böylece sosyal medyadaki görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Bol like’lı gönderiler!

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı