GenelMutfak

Neden Bir Teaser’a İhtiyacınız Var

Startup ekosistemindeki bazı insanlar girişimcilerin “elevator pitch” denen kısa sunum fikrine takılmasına ve inanmasına sebep oldu. Elevator Pitch, Türkçe’de asansör konuşması olarak kullanılır ve girişimcilik ekosisteminde bir asansör yolculuğu süresince girişimcinin kendini ve fikrini yatırımcıya sunmasını ifade etmektedir.

Dürüst olmak gerekirse, kimsenin bir asansör konuşmasında (30 saniye ile 1 dk arasında) bir anlaşma yapabileceğini düşünmüyoruz. Bunun örnekleri elbette vardır ama bir yatırımcı bulmak için daha etkili yöntemlerle ilerlemelisiniz.

İhtiyacınız olan şey bir “Teaser”

Teaser, yatırımcılar için iş fırsatınızın genel hatlarıyla bir sayfalık özetidir. Bir sayfadan ne az, ne fazla. Bu bir satış konuşması veya finansal öngörü değil, yatırımcıların iş planınızı önemsemelerini sağlamak için hazırladığınız bir sayfadır.

Girişimciler fikirlerini en açık ve çekici şekilde özetleyebilmeliler.  Teaser’ın yalnızca bir sayfa olması ise bunu zorlayıcı bir hale getirmektedir. Bu bir sayfada girişiminizle ilgili temel bilgilere yer vermeniz ve aynı zamanda da dikkat çekici olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu, göründüğü kadar kolay bir iş değildir.

Eğer bir girişimci teaser yazmakta zorlanıyor ise, bu fırsatlarına duydukları inanç ve stratejilerini desteklemek için yaptıkları araştırmanın yeterliliği hakkında şüpheler doğurur. Bir sürü insan startup işine girmek hakkında konuşur ama herkes bu lafların gerçeğe dönüşmesi için gereken çabayı sarf etmeye hazır değildir.

Neden Bir Teaser’a İhtiyacınız Var

1.Temellerinizi oluşturur.

Teaser’ınızı paragraflar halinde yazılmış bir özet olarak düşünün. Teaser yazmak fikirleriniz hakkında daha açık düşünmenizi ve onun farklarını belirtmenizi sağlar. Fikrinizin özünü açıkladığınız bu belge yazım kurallarının ve cümle yapılarının düzgün kullanımını gerektirir.

Fikrinizin ne kadar sıra dışı olduğu fark etmez, onu bir sayfaya sığdırın. Satır aralıklarını daraltın, ne yapmanız gerekiyorsa yapın ve kompozisyon halinde yazdığınız iş planını bir sayfalık bir rapora çevirin.

2.Fikrinize olan ilgiyi arttırır

Çoğu girişimci “teaser” kelimesinin ne anlama geldiğini anlamaz. Bir teaser’ın tek amacı size bir görüşme kazandırmaktır. Fikrinizi detaylarıyla konuşabilmek için yatırımcılarla ilk telefon görüşmesini kazanma şansınızdır.

Bunu Tinder gibi bir ilişki uygulamasında profilinizi hazırlamak gibi düşünebilirsiniz. Bu profilin amacı biriyle yapacağınız konuşmanın yerini almak değildir. Her detayı vermeden sizi ilgi çekici gösterecek kısa bilgiler yeterlidir. Kimse olabilecek bütün problemleri ya da ne kadar harika olduğunuzu daha ilk buluşmayı yaşamadan öğrenmek istemez. Bir teaser “Hey, ben ilginç bir girişimim, bence bir göz atmalısın. Eğer katılıyorsan, konuşalım,” demelidir.

İnsanları bağlamak için sadece bir sayfanız var, o yüzden fikrinizin dikkat çekmesini sağlamalısınız.

123456 - Neden Bir Teaser’a İhtiyacınız Var

Bir Teaser’da Neler Olmalı

1. Sunduğunuz fırsatla ve yenilikle başlayın.

Teaser’ınıza yatırımcılara önlerindeki fırsatı açıklayan kısa bir paragrafla başlayın. İlk paragraf onlara okudukları şeyin neyle ilgili olduğunu açıkça göstermeli.

Ama anında konseptinizin ne olduğundan bahsetmek zorunda değilsiniz, fırsatın kısa bir açıklaması onların ilgisini çekmek için daha yararlı olabilir.

Örneğin girişiminiz araç kiralama ile ilgili ise günümüzdeki araç kiralama endüstrisinin durağan iş anlayışları, zayıf müşteri hizmetleri ve genel yenilik yetersizliğinden söz ederek başlayabilirsiniz. Bu başlangıç, yatırımcıların okumaya devam etmesini sağlayacaktır.

2. Hedeflediğiniz piyasa ve pazar büyüklüğünü paylaşın

Teaser’ınızı hazırlarken girişiminizi nereye doğru hedefleyeceğinizi anlattığınızdan emin olun.

“Herkes için” demeyin. Hiçbir şey herkes için değil. Pazar fırsatları, boyutu ve fırsatı yakalamak için kurduğunuz şirketi objektif bir şekilde sunun ve gerçekçi olun.

Çoğu girişimci muhatap olacakları pazar hakkında aşırı tahminlerde bulunur; ancak derin araştırma yaparak bundan kaçınabilirsiniz. Yatırımcılarınız yaptığınız araştırmaların yeterli olduğunu ve piyasayı iyi kavradığınızı görebilmeli.

3. Tarafsız veriler kullanın

Teaser’ınızı bir satış konuşması gibi hazırlamayın.

Yatırımcılar tarafsızlığa önem verir. Yaptığınız şey hakkında tutkulu ve hevesli olmanız iyidir fakat bu fırsatın kalitesiyle ilgili olmalıdır, onu nasıl pazarladığınızla değil.

Her yatırımcı finansal öngörülerde hata payı olduğunu bilir. Eğer size yatırım yapmayı kabul ederlerse, hesaplamaların olabildiğince hatasız olması için sizinle yeterince vakit geçireceklerdir.

12345 - Neden Bir Teaser’a İhtiyacınız Var

Bir Sunuma mı İhtiyacınız Var?

Eninde sonunda bir sunum hazırlamak ve yatırımcının karşısına çıkmak zorunda kalacaksınız. Ancak ilk olarak bu teaser’ı tamamlarsanız sunumu çok daha kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca teaser’ı sunum esnasında kullanabilirsiniz ve jüriye/dinleyicilere teaser’ı dağıtarak daha etkili bir sunum yapabilirsiniz.

Teaser’ınızı tamamladığınızda, fikrinizi en az ve öz haline damıtmış olacaksınız. Onu dağıtmaktan gurur duyacaksınız. Bu; tam da yatırımcıların girişiminiz hakkında heyecanlanması için ihtiyaç duydukları şey.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı