GenelGirişimcilik

University4Society’i hiç duymuş muydunuz?

- Sponsorlu İçerik -

University4Society’i hiç duymuş muydunuz? University4Society(kısaca U4S), girişimciliği ülkemizin tamamına yaymak isteyen üniversite öğrencileri tarafından kuruldu.

“Türkiye’de neden kendi oluşturduğumuz bir girişimcilik etkinliği ortaya çıkarıp bunu önce ülkemizde, sonra da tüm dünyada yaymıyoruz?”

“Tamamı üniversite öğrencileri tarafından organize edilen, yepyeni bir etkinlik ortaya çıkaramaz mıyız?”

Bu sorulara çözüm üretmek amacıyla yola çıkan ekip, University4Society ile Silikon Vadisi programlarını Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine uygun hale dönüştürdü. Bizler de U4S’in TOBB ETÜ koordinatörlüğünü yürüten Gamze ALUÇ ‘a  U4S’in ne olduğunu, etkinliğin sürecini ve ödüllerini sorduk. University4Society etkinliği nedir, süreci nasıl işler gelin bir bakalım. Gamze ALUÇ’un anlatımını aşağıda paylaşıp, yazının sonunda etkinlik afişini sizlerle paylaşıyoruz.

University4Society tasarımcı, yazılımcı ve iş geliştiricileri bir araya getiren, tüm Türkiye’den üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen bir etkinlik. Katılımcı takımların 48 saat içinde toplumsal sorunları teknoloji ile çözen inovatif girişimler üretebilecekleri, mentorlar ve alanında uzman eğitimciler sayesinde bu girişimleri geliştirirken farklı bakış açıları da kazanabilecekleri bir girişimcilik maratonu olan University4Society, girişimcilere destek olmayı amaçlıyor. İlk kez geçen yıl yalnızca Ankara’da yapılan etkinlik, bu yıl Türkiye’den 10 üniversite seçilerek gerçekleştirildi. Her üniversiteden 3 takım olmak üzere toplamda 30 takım seçildi.

Bu süreçte neler yapıyoruz? Üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz yarı final etkinliklerimiz toplamda 48 saat sürüyor. Etkinliğe katılım 3 ana kategoride oluyor: İş Geliştirici, Yazılımcı ve Tasarımcı. Bu kategorilerden birisini seçerek başvuruyorsunuz. Eğer iş fikriniz varsa, bunu ayrıca belirtip etkinliğin ilk günü iş fikrinizi sunabiliyorsunuz. Eğer iş fikriniz oylama ile seçilirse, gelen katılımcılardan ekip oluşturuyorsunuz. İş fikriniz yoksa da, iş fikri seçilen kişilerden birisinin ekibine dahil olabiliyorsunuz. Bu 48 saatlik süreçte 3 eğitim alıyor ve etkinlik alanında size ayrılan alanlarda çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. 48 saatin sonunda ise ekibinizle birlikte jüriye sunum gerçekleştiriyorsunuz. Jürinin seçtiği takımlar arasında yer alırsanız, büyük finalde yer almaya hak kazanıyorsunuz.

Büyük finale kadar olan süreçte de 3 aylık bir hızlandırma süreci dahilinde 3 aşamalı mentorlükten geçiyor ve ekibinizin iş fikrini somutlaştırıyorsunuz. Bu süreçte bütün ekiplerimize destek oluyoruz. Mentorlerin tamamını biz buluyor ve ekiplerle bir araya getiriyoruz. 1. Aşamada ürünü henüz oluşturmadan müşteri yakalama, 2. Aşamada global düşünme ve kilit partnerler ile hızlı büyüme yöntemlerini araştırma, 3. Aşamada yatırım için iş planı hazırlama ve MVP ile pazara çıkma başlıklarımız yer alıyor.

Finalde ekiplerimiz için çeşitli ödüllerimiz olacak. 1. ekibin ödülü ise 15.000 dolar değerinde olan 6 haftalık bir Silikon Vadisi ödülü. Bu 6 haftalık ödülü kazanırsanız Silikon Vadisi’nde Draper University’de oldukça faydalı ve yoğun bir girişimcilik hızlandırma programına katılacaksınız.

Diğer ödüllerimiz ise Türk Hava Yolları Invest on Board programında 1 ay boyunca pitchlerin uçaklarda yayınlanacak olması, Venn Design ile prototip ve operasyon desteği, Growth Circuit yatırım şirketinden yatırım ve kuluçka merkezinde ofis desteği.

 

 

Etkinlikten haberdar olmak isteyenler için U4S’in sosyal medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İnternet Sitesi : https://university4society.com/

Facebook: https://www.facebook.com/uni4society

Instagram: https://www.instagram.com/uni4society/

Twitter: https://twitter.com/uni4society

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı