GenelGirişimcilik

Türkiye’deki Kuluçka Merkezleri

Ülkemizdeki Kuluçka Merkezleri

“Kuluçka merkezi nedir?” başlıklı yazımızda girişimcilerin ilk aşama rehberleri olan tanımlanan kuluçka merkezlerinin ne olduğu, girişim ekosistemindeki yerleri ve girişimcilere sağladıkları faydalar anlatılmıştı.

Ülkemizde her geçen gün artan girişimci sayısına bağlı olarak artış gösteren ve girişimcilik ekosisteminin temel taşlarından olan kuluçka merkezleri de ülkemizde niceliksel olarak artış göstermektedir.

Kuluçka merkezleri özel yatırımcılar tarafından kurulabileceği gibi akademik veya üniversite destekli olarak üniversite çatısı altındaki teknoparklarda veya araştırma parklarında da kurulabilir. Ülkemizde üniversiteler bünyesinde kurulan merkezler olduğu gibi özel sektör tarafından kar amaçlı kurulan merkezler de bulunmaktadır. Üniversiteler bünyesinde kurulan kuluçka merkezler bilgiye ve bilgi sahibi kişilere ulaşma açısından daha avantajlı iken, özel sektör tarafından kurulan kuluçka merkezleri ise networking açısından daha avantajlıdır.

kuluçka5 - Türkiye’deki Kuluçka MerkezleriAşağıda ülkemizdeki kuluçka merkezlerini sıraladık. Kuluçka merkezlerine ilişkin daha detaylı bilgi edinmek için ülkemizdeki kuluçka merkezlerinin sitelerini inceleyebilirsiniz.

 • Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi (İstanbul) : Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi sağlık sektörünün gelişmesine hizmet edecek teknoloji bazlı her türlü iş fikrini, girişimi desteklemek için kurulmuş bir kuluçka merkezidir.
 • Atom (Ankara) :   Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, yani kısa adıyla ATOM, 2008 yılında ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş. bünyesinde kurulmuş bir ön kuluçka merkezidir.
 • Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi (İstanbul) : BAU Girişimcilik Operasyonları ve İnkübasyon Merkezi, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin girişimcilik konusunda ihtiyaçları olan bilgi, danışmanlık, mentorluk, kaynaklara erişim konularındaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş bir kuluçka merkezidir.
 • Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi (İstanbul): Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi (Kuluçka), 2014’te İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi (STÇM) altında kurulmuş bir kuluçka merkezidir.
 • Bilkent CyberPark (Ankara) : Bilkent Cyberpark’ta, teknoloji yoğun alanlarda girişimciliği teşvik etmek amacıyla fikir sahiplerine ve yeni kurulan şirketlere uygun koşullarda ofis alanı ve danışmanlık hizmetlerinin verildiği bu merkez, 2004 yılında Dünya Bankası’nın desteği ile, Türkiye’nin ilk özel Teknoloji Kuluçka Merkezidir.
 • Ebiltem TTO (İzmir) : Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) 1994 yılında Türkiye’nin ilk Üniversite-Sanayi İşbirliği Arayüzey kuruluşu olarak faaliyetlerine başlamış bir kuluçka merkezidir.
 • Embriyonix (İzmir) : İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, Bilimpark A.Ş. ,Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi ve İzmir Ticaret Odası olmak üzere üç ana birim temelli kurulmuş, inovasyon ve girişimcilik başlığı altında üniversite ile sanayi arasındaki teknolojik katma değer yaratan bir yapılanmadır.
 • Etohum (İstanbul) : Etohum internet girişimcileriyle yatırım yapacakları bir araya getiren, girişimcilere şirketlerini büyütebilmek için danışmanlık veren, bu amaçla girişimcilik kampları, kafe toplantıları düzenleyen bir organizasyondur. Etohum, yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeri olarak kendilerini tanımlamışlardır. Etohum sadece kendi programına katılan girişimcilere değil, yaptığı etkinlik ve yayınlarla girişimci adaylarına da önemli bir destek sunan ülkemizin en popüler kuluçka merkezlerindendir.
 • HayalEt (İstanbul) : 2013 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren HayalEt Kuluçka Merkezi, 2011 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destekle kurulmuştur. HayalEt Kuluçka Merkezi, konu kısıtlaması olmaksızın genel başvurulara açık kuluçka merkezi özelliğini taşımaktadır. Ağırlık alanları, bilişim, eğitim ve danışmanlık, genetik ve biyoteknoloji üzerinedir.
 • Inventist (İstanbul) : İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Yenilikçi İstanbul Mali destek programı kapsamında ‘İstanbul Üniversitesi Önkuluçka Merkezi’ projesi adı altında desteklenmekte olan Inventist; Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin kişisel özelliklerini ortaya koymalarını, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmalarını, uygulamalı olarak bu yetkinlikleri elde etmelerini sağlayan bir önkuluçka merkezidir.
 • Incubacity (İstanbul) : İstanbul ŞEHİR Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde konumlandırılmış bir Kuluçka merkezidir.
 • İTÜ Çekirdek (İstanbul) : İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent tarafından 2012 yılında kurulan İTÜ Çekirdek; bugüne dek 722 girişime ve 1613 girişimciye destek olmuştur. Finansal teknolojilerden sağlık teknolojilerine, arttırılmış gerçeklik uygulamalarından donanım projelerine kadar birçok farklı alanda projeye destek olmaya çalışan, otomotiv sektöründe ise  ayrı bir çağrısı bulunan İTÜ Çekirdek; girişimcileri, şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir kuluçka merkezidir.
 • Sera Kuluçka Merkezi (Kayseri) :  Akıllı Yaşam, Akıllı Şehircilik, Mobil Uygulamalar, Robotik, Kablosuz İletişim, Giyilebilir Teknolojiler, Mobil Sağlık, Akıllı Eğitim, Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Sistemleri, Bilgi Teknolojileri ve Yazılım, Gıda Teknolojileri gibi alanlara odaklanılan, girişimci adaylarının teknoloji tabanlı, yenilikçi, ticari değeri yüksek iş fikirleri üretmelerini ve bu iş fikirlerini ürüne/hizmete dönüştürüp pazara sunmalarını sağlayarak başarılı girişimciler yetiştirmeyi amaç edinmiş bir kuluçka merkezidir.
 • SUCool (İstanbul) :Sabancı Üniversitesi çatısı altında kurulan SUCool; katma değer yaratan, teknoloji-arge-inovasyon bazlı, gerçek bir ihtiyacı karşılayan girişimcilerin projelerini hayata geçirmeleri için destek veren bir ön kuluçka merkezidir.
 • TEB Kuluçka Merkezi (İstanbul) :  TEB Girişim Evi içinde bulunan TEB Kuluçka Merkezi, teknoloji, bilişim, yazılım alanlarında katma değerli iş fikirlerine sahip girişimcilere Ticari Hızlandırma Programı ile birlikte ofis çalışma alanı, ofis donanımları ve diğer destek hizmetlerini sunan bir fiziki bir çalışma ortamıdır.
 • Viveka (Ankara)Viveka, 2010 yılında Ankara’da kurulmuş Türkiye’nin ilk özel, bağımsız hızlandırıcı merkezidir. Viveka’nın misyonu girişimci ve yatırımcılara en yüksek başarı oranını sağlayacak bir çerçevede hızlandırıcı servisleri sunmaktır.
 • CAPPIN2C (Kapadokya Teknopark) : Kapadokya Uluslararası Kuluçka Merkezi’nde teknoloji tabanlı iş fikrine sahip girişimcilere tamamen ücretsiz olarak eğitim, mentorluk, koçluk, yatırım ağlarına erişim, fon kaynaklarına erişim, ortak ofis hizmetleri sunulmaktadır.

Listemiz ülkemizdeki kuluçka merkezlerinin tamamını kapsamamaktadır. Listede bir düzeltme veya ekleme gerektiğini düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı