Ekip YönetimiGenelMutfak

Motivasyonsuz – İsteksiz Ortaklar ve Düşük Katılım

Mutsuz Çalışanlar

Ekipte bazı üyeler çalışmalara, toplantılara katılım göstermezse başarı sağlanması düşük bir olasılıktır. Düşük katılım yüzünden ekibin bir kısmı, üyelerin çıkardıkları yeni fikirlerden, bilgiler ve becerilerden mahrum kalır. Bundan dolayı ekibin bu tür bir sorun yaşaması halinde düşük katılım yaşadığı noktada acilen müdahale gereklidir.

Düşük katılım nasıl anlaşılır?

Eğer üyeler görevlerini tamamlama noktasında başarısızlar yaşıyor, toplantılara katılım tam sağlanmıyor, genel bir ilgisizlik ve enerjisizlik söz konusu ise ekibinizde düşük katılım problemi yaşandığı aşikardır.

Katılımla ilgili beklentileri oluşturmak

Ekip kurulurken ya da ilerleyen süreçte bu problem ortaya çıktığında başladığında;

  • Toplantılara katılımın,
  • Kabul ettiğimiz görevleri gerçekleştirmenin

ne kadar önemli olduğunu anlatın. Gerekirse bu konularda kırmızı çizgilerle kurallar koyun. Bu kuralları koyduktan sonra, bir toplantı esnasında, ekibe bu kuralların hala geçerli olup olmadığını sorun. Böylece onlara bu kuralların hala geçerli olması gerektiğini ara ara hatırlatmış olursunuz. Akabinde ise, bu kuralların niye doğduğunu, neden ihtiyaç duyduklarını kısa birer cümle ile muhabbet şeklinde aktarın. Eğer ekip belli katılım kurallarının artık değersiz olduğunu düşünüyor ve hissettiriyorsa, bunun nedenini sorun. Gerektiği takdirde yeni kurallar oluşturun, fakat bu kuralların onları motive etmesi gerektiğini unutmayın.

Ekibin beklentileri karşılamasını sağlayın

Örneğin, ekibin teknik toplantılara hazırlıksız geldiğini düşünün. Bu durumda bu kişileri daha iyi hazırlanmaları için teşvik edici yollar üretin. Örneğin, birkaç gün önceden gerekli dokümanları, belgeleri ilgili kişilere mail atın. Mail içeriğinde ise; “Senin incelemen için” vb. açıklamalar ekleyerek sorumluluk duygusunu ve motivasyonunu arttırın.

Ekibin görevini tamamlamasında zorluk çekmelerinin sebebi dış kaynaklı problemlerse bunların da izini sürerek, gerektiği durumlarda yeni süreçler üretin.

Açıklamalar isteyin

Yeri geldiği zaman, basit bir şekilde insanlara neden katılım göstermediklerini sorun. Alacağınız cevaplar doğrultusunda, çözüm geliştirme stratejinizi belirleyebilirsiniz. Bu açıklamalar sizin ve diğer ekip üyelerinin hiç bilmedikleri problemleri ortaya çıkarmanız noktasında size yardımcı olabilir.

Üye / Görev Uyumu

Bazı durumlarda kişilerin düşük katılım göstermesinin sebebi, kendilerine atanan ve istedikleri işler arasındaki uyumsuzluk olabilir. Örneğin, bir ekip üyesi büyük ölçekli bir yazılım projesinde çalışmak isterken, kendisine sürekli küçük çaplı internet siteleri veya uygulama demoları yaptırdığınız zaman motivasyon kaybına ve düşük katılıma sebep olabilirsiniz. Bu ve benzeri durumlarda, kendilerinin bir startup firması olduğunu, piyasada yer edinmek ve kasayı canlı tutabilmek için bunlara ihtiyacınız olduğunu anlatın. Diğer bir taraftan da bu üyeleri sadece bu işlerle boğmamaya özen gösterin.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı