GenelGirişimcilik

Özgeçmiş (CV) Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

1. İçeriğin tamamında aynı yazı formatını kullanmaya dikkat edin. İlk sayfayı Calibri yazı tipi ile 12 punto yazıp diğer sayfayı Comic Sans 8 punto ile devam ettirmeyin. Sayfalar birbiriyle uyumlu olmalı. Kullandığınız yazı tipini de ciddi seçmelisiniz. Comic Sans, CV için uygun bir yazı tipi değildir.

2. Fotoğrafınızı güncel tutun. Yıllar önce çektirdiğiniz fotoğrafı CV’nizde bulundurmayın. Fotoğrafınız size uygun gelebilir, ancak yıllar içinde değişime uğramamanız pek mümkün değil. Bu yüzden, gerçekliği yansıtmayan bir fotoğraf kullanmaktan kaçının. Ayrıca, yurtdışı başvurularında gideceğiniz ülkeye göre fotoğraf kullanmanın uygun olup olmadığını araştırın. Örneğin Amerika’da fotoğraflı bir CV hoş karşılanmaz. Irkçılığa sebebiyet vermemek için fotoğrafsız CV sık tercih edilen bir seçenektir.

3. CV’nizi kısa tutun. Hayatınızdaki her ayrıntıya yer vermeniz, CV’nizi gereksiz yere uzatarak karşıdaki kişiyi yorabilir. CV içeriğine bir ekleme yapmadan önce kendinize şu soruyu sorun, “bu tecrübe cidden eklenmeye değer mi?”

4. CV’nizi imla ve yazım bakımından kontrol edin.

5. Referans kısmını uzun tutmayın. 3 kişiden fazla yazmamanız tavsiye edilir.

6. Deneyimlerinizi tarih sırasına göre yazın. En başta, en güncel deneyiminiz olmalı.

7. Abartılardan kaçının. “mükemmel ekip üyesi” gibi tanımlamalar artık eskide kaldı. Dürüst ve net olun. Süslü cümleler sadece kalabalık yapar.

8. Başvuru yapacağınız bölümü/işi net bir şekilde belirtin.

9. CV’nizi online olarak gönderirken, karşı tarafın da görüntüleyebileceğinden emin olduğunuz bir dosya tipinde kaydedin. Özellikle word formatı bilgisayarlarda farklılık gösterebileceği için pdf formatında göndermeniz önerilir.

10. CV’nize ekleyeceğiniz sınav sonucu vb dosyaların düzgünce tarandığından emin olun. Okunmayan dosyalar sıkıntı çıkarabilir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı