Girişimcilik

Return On Investment (ROI) Nedir?

Yatırım Getirisi

Yatırım Getirisi (ROI), bir yatırımın verimliliğini değerlendirmek veya yatırımları karşılaştırmak için kullanılan bir ölçüttür. ROI, bir yatırımın geri dönüşünü yatırım maliyetine göre ölçer. ROI’yi hesaplamak için, bir yatırımın getirisi (veya geri dönüşü) yatırımın maliyetine bölünür. Sonuç yüzde veya oran olarak ifade edilir.

Formül:

ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Maliyeti) / Yatırım Maliyeti

Örnek

Basit bir örnek vermek gerekirse, bir kişi 1 milyon liralık bir yatırım yapmış ve bu yatırımından 5 yıl içerisinde 3 milyon lira kazanç elde etmiş ise; (bu kazanç kar da olabilir, yatırımını yeniden satmak da olabilir) bu yatırımın ROI oranı %200’dür.

Bu bilgi ile kişi yatırımlarını basit bir hesapla karşılaştırabilir. Farz edelim ki aynı kişi, başka bir yatırımında ise 1 yıl içinde %50‘lik bir ROI oranı yakaladı. Burada dikkat edilmesi gereken nokta da yatırımların süresidir. İlk yatırımda 5 yılda %200 olan oran yıllık %40 etmektedir. İkinci yatırımda ise 1 yılda %50’lik bir oran mevcuttur. Dolayısıyla ikinci yatırım daha verimli ve karlı olmuştur.

Özellikle Türkiye gibi yüksek enflasyonun ve faizin söz konusu olduğu bir ülkede bu hesap daha dikkatli yapılmalı ve enflasyonu da göz önünde bulunduran NPV’nin (Net Present Value) dikkate alınması önerilmektedir.

roi - Return On Investment (ROI) Nedir?

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı