E-Ticaret HukukuHukuk

E-Ticarette Güven Damgası TOBB Tarafından Verilmeye Başlandı

Başvuru Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Daha önceki yazımızda e-ticarette güven damgasının ne olduğundan bahsetmiştik. Ancak yazımızda da belirttiğimiz üzere mevzuat oluşturulmasına rağmen fiiliyatta Güven Damgası Sağlayıcısı olmadığı için güven damgası uygulama alanı bulmuyordu.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) ile Ticaret Bakanlığı arasında TOBB’un yetkilendirilmiş ilk Güven Damgası Sağlayıcısı olmak için bir protokol imzaladı ve geçtiğimiz günlerde de TOBB’un konuyla ilgili web sitesi hizmete başladı.

Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

  1. İlk olarak istekli e-ticaret sitesi www.guvendamgasi.org.tr adresi üzerinden başvuru formunu doldurur ve başvuru belgelerini sisteme yükler. Formu doldurmanın yanı sıra istekli e-ticaret sitesinin ayrıca kendisine uygun sızma testini yaptırması ve başvuru ücretini de yatırması gerekmektedir.
  2. Güven damgası başvurusunun değerlendirilmesinde hizmet sağlayıcı ya da aracı hizmet sağlayıcının başvuru esnasında sunmuş olduğu ve doğruluğunu taahhüt ettiği bilgi ve belgeler güven damgası alma şartları bakımından ilgili tebliğ uyarınca TOBB tarafından değerlendirilir. Değerlendirme 30 gün içinde sonuçlandırılarak sonuç başvuru sahibine iletilir.
  3. TOBB başvuru belgelerinin tam olmasını; yazılı beyan, sızma testi sonucu, yetki metni ve üyelik sözleşmesinin usulüne uygun imzalanmasını ve ulaştırılmasını, sızma testi sonucunun başvurudan en fazla üç ay önce yaptırılmasını ve başvuru ücretinin yatırılmasını ister. Ayrıca kontrol listesindeki hususları ayrı ayrı değerlendirir. Tüm kriterleri sağlayan e-ticaret sitesine güven damgası tahsis edilir.
Daha detaylı bilgi için https://www.guvendamgasi.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı