Bilişim HukukuHukukSözleşme Hukuku

Yazılım Sözleşmesi ve Sözleşmeden Önceki Hazırlık Aşaması

 

Yazılımlara ilişkin tarafların yapabileceği sözleşmelerin neler olabileceği “Yazılım Sözleşme Türleri Nelerdir?” başlıklı yazımızda paylaşılmıştı. Sözleşme tiplerinden uygulamada en çok karşımıza çıkanı ve diğer sözleşme tiplerine nazaran üzerinde durulması gerektiğini düşündüğümüz ise yazılım (bilgisayar programı imal) sözleşmeleridir.

Yazılım imali, yazılımcı tarafından, iş sahibinin özel ihtiyaçlarına uygun olarak, kullanılmaya elverişli bilgisayar yazılımı geliştirmektir. Yazılım imali, standart bir yazılımın imal edilmesini sağlayan bütün adımları kapsamaktadır. Örneğin, yazılan programın testten geçirilmesi, yüklenmesi, eğitiminin verilmesi ve dokümanların teslimi de bu sözleşme kapsamındadır.

Yazılım imal sözleşmesinde imal eden iş sahibine talep ettiği şekilde bir yazılım oluşturmayı ve teslim etmeyi borçlandığından genellikle hukuk uygulamasında eser sözleşmesi olarak nitelendirilmektedir. Ancak programın teslimi haricinde fikri haklarda devredildiği için yani içerisinde lisans unsuru da bulunduğundan bunun kendine has bir sözleşme tipi olduğu öne sürülmektedir. Hukuken daha fazla detaya girmeden sözleşme imzalanmadan önceki aşamada yapılması gerekenlere değinmekte fayda var.

yazılım3 - Yazılım Sözleşmesi ve Sözleşmeden Önceki Hazırlık Aşaması

Yazılım İmal Sözleşmesinden Önceki Hazırlık İşlemi

Yazılım imal sözleşmesi imzalanmadan önce, mutlaka bir ön hazırlık çalışması yapılmalıdır. Eğer gerek varsa ve ortada büyük çaplı bir iş söz konusu ise bir gizlilik sözleşmesi ile birlikte tarafların sözleşme imzalamaya hazır olduklarına dair bir niyet mektubu imzalanmalıdır.

Özellikle uygulamada genellikle göze çarpan husus yazılımın sonuçlanmasından sonra iş sahibinin istek ve ihtiyaçların tam olarak karşılanamamasıdır, çünkü iş sahibinin kafasındaki fikrin ve hayal gücünün ne olduğunu kestirmek imkânsızdır ve tarafların zevkleri ve beğenilerinin %100 uyuşması doğal olarak mümkün değildir.

Bu yüzden yazılacak yazılım ile ilgili iş sahibinin istek ve ihtiyaçlarına göre bir alt yapı çalışması yapılmalıdır. Bu çerçevede, iş sahibi ile devamlı iletişim içerisinde olunmalı, alt yapı çalışmaları ve iş sahibi ile yapılan görüşmeler sonucunda yazılım için bir ‘şartname’ hazırlanmalıdır. Bu şartnamenin profesyonel bir şekilde hazırlanması özellikle yazılımcı açısından gelecekte doğabilecek uyuşmazlıklara karşı bir delil oluşturur. Bu aşamalarda uzman bir hukukçudan destek alınması da uyuşmazlık çıkma riskini minimize etmeyi sağlayacaktır.

Farklı bir deyişle, programın yazılmasından önce yapılacak planlama ne kadar dikkatli ve özenli yapılırsa, taraflar arasında uyuşmazlık, yanlış anlaşılma ve eksiklik ihtimali o kadar az olur.

Bu yüzden tarafların bir araya gelerek aralarındaki süreci çok ciddi bir biçimde şartnameye dökmeleri önemlidir. Bu şartname genel olarak yazılımın amacını, sisteme yerleştirilecek olan donanımı, programın özelliklerini ve fonksiyonunun tanımı içermektedir.  Böylece imal eden için yapılacak programın ne olduğu tam olarak bu şartname ile tespit edilebilecek ve aynı zamanda tarafların sorumluluklarının ne olduğu ortaya konabilecektir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı