Bilişim HukukuHukukSözleşme Hukuku

Yazılım Sözleşme Türleri Nelerdir?

Eğer bir yazılımcıysanız ve bu alanda hizmet veriyorsanız veya girişimciyseniz ve özgün bir yazılıma ihtiyaç duyuyorsanız hakkında bilgi sahibi olmanız gereken bazı sözleşme türleri bulunmaktadır. Örneğin internet sitesi hazırlanması, akıllı telefon ve tabletler için uygulamalar yazılması, şirketler için işlerinin takip edebilecekleri programlar yazılması süreçlerinde bu sözleşme türleri uygulanacaktır.

Yazılımcılar ile iş sahipleri arasında yapılabilecek sözleşmeler aşağıdaki gibi özetlenebilir:

a) Yazılım Sözleşmesi 

Literatürde bilgisayar programı imal sözleşmesi olarak da bilinen yazılım imal sözleşmesi, taraflar arasında belirlenmiş olan yazılımı üretmek amacıyla yapılan sözleşmedir. Bununla birlikte, yazılımın testten geçirilmesi, yüklenmesi, eğitim ve dokümanların teslimi de bu sözleşme kapsamındadır.

Taraflar aksini kararlaştırmamışsa bir yazılımın imal edilmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesi için yapılan bütün çalışmalar yazılım imal sözleşmesinin konusunu oluşturmaktadır. Uygulamada bu tip sözleşmeler genelde sadece yazılım sözleşmesi olarak adlandırılsa da bu tip sözleşmeler ile bakım sözleşmeleri çoğu zaman birlikte düzenlenerek imzalanmaktadır. Daha detaylı bilgl için “Yazılım Sözleşmesi ve Sözleşme Öncesi Hazırlık Aşaması” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

yazılım2 300x89 - Yazılım Sözleşme Türleri Nelerdir?

b) Yazılım Devir Sözleşmesi

Yazılım devir sözleşmesi, bir yazılımın ve bu program üzerindeki fikri hakların devredildiği sözleşmelerdir. Bu devir işlemi ücret karşılığı veya ücretsiz, sürekli veya belirli bir süreyle yapılabilir. Uygulamada bu tip sözleşmelere lisans sözleşmeleri de denilmektedir.

c) Yazılım Bakım Sözleşmesi

Yazılım bakım sözleşmesi, bir yazılımdaki eksikliklerin ve aksaklıkların (bugların) giderilmesini, iş sahibinin karşılaştığı sorunların çözülmesini ve programın fonksiyonunun daima istenilen şekilde yerine getirmesi yönünde çalışmayı konu edinen sözleşmelerdir. Bu tip sözleşme de belirli veya belirsiz süreli ve ücret karşılığında veya ücretsiz bir biçimde yapılabilir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı