Girişimcilik

TOBB ETÜ “GARAJ” KULUÇKA MERKEZİ

Önceki tarihli yazılarımızda girişimcilerin ilk aşama rehberi olarak adlandırılan kuluçka merkezlerinin ne olduğu ve girişimcilere sağladıkları imkanları anlatmıştık. Bu yazıda ise sizlere TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren “GARAJ” kuluçka merkezini tanıtacağız.

GARAJ, büyük ölçüde teknoloji ve yenilik tabanlı iş fikirlerinin gelir elde edilebilir bir iş modeline dönüştürüldüğü bir ön kuluçka ve kuluçka merkezidir. GARAJ’da çalışan girişimciler, faaliyetlerini TTO Ön Kuluçka ve Kuluçka Programı kapsamında yürütür.

Şirket olmayan ekiplerle Ön Kuluçka Programı, şirket olan ekiplerle Kuluçka Programı kapsamında çalışılır. Kural olarak bir ekibin GARAJ’da kalma süresi, en fazla 1,5 yıldır. Sözleşmeler 6 aylık dönemler halinde yapılır. Sözleşme süresinin uzatılması ise girişimcinin performansına bağlıdır.

Ön Kuluçka/Kuluçka süreci boyunca GARAJ’da çalışan girişimciler, ofis ve ekipman desteğinin yanında, TTO’dan iş geliştirme, iş ve yatırımcı bağlantıları, yatırımcı sunumu hazırlık süreci ve FSMH süreçleri ile destek programlarına hazırlık süreci ve proje yazımı gibi süreçlere ilişkin destek alabilir.

İş fikri olgunlaşan ve fikri ticarileşme potansiyeli taşıyan GARAJ girişimcileri, TOBB’un ilgili sektör meclisi toplantılarına katılma şansı elde eder. Ortak iş geliştirme, potansiyel yatırım süreçleri kapsamında sektör meclislerine katılma fırsatı sunulan girişimciler, sektörün ileri gelenlerine kendilerini ve iş fikirlerini tanıtma şansı elde ederler.

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı (BiGG) kapsamında Arayüz Kuruluşu olarak çalışan TOBB ETÜ TTO, BiGG GARAJ Programı ile Anadolu’yu (yaklaşık 30’a yakın ili) gezer ve Anadolu’daki teknoloji ve yenilik tabanlı  potansiyel iş fikirlerine ulaşarak iş fikri sahiplerinin iş geliştirme süreçlerini eğitim ve mentorluklarla destekler. BiGG GARAJ destekleri ile girişimci adaylarını TÜBİTAK tarafından Program kapsamında sunulan 200.000 TL hibe desteği verilen programa hazırlar. 2015-2018 yılları arasında BiGG GARAJ ile Program’a hazırlanan girişimcilerden; 10 ilden 48 girişimci BiGG desteğini alarak şirket kurmuştur.

TOBB ETÜ GARAJ, Dijital Çağ Atölyesi, Robotel Türkiye Ankara Grubu, Makers Ankara gibi sosyal girişimcilik örneği oluşumlara da destek verir. Girişimcilik odaklı farklı oluşumlara destek sunan GARAJ, söz konusu girişimlere, çeşitli faaliyetler düzenleme, iş geliştirme ve sektöre erişim konusunda birlikte çalışma fırsatı sunar.

 

TOBB ETÜ TTO ile ilgili detaylı bilgi için:

http://tto.etu.edu.tr/

BiGG GARAJ Programı ile ilgili detayları için:

http://bigg-garaj.org/

Başvuru ve destek süreci, GARAJ Girişimcilerine ilişkin detaylı bilgi için:

http://etugaraj.org/

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı