Ekip YönetimiGenelMutfak

Patron Değil Yetkilendiren Olun

Patronluğu boş verin, ekibinizi yürütün

Bir girişimci olarak küçük ya da orta çaplı bir ekibe sahip olma ihtimaliniz çok yüksek. Eğer bu ekibin kurucusu ya da işin sahibiyseniz, işi geliştirme aşamasında liderliğinizin ve tarzınızın iş sürecine çok büyük etkisi olacaktır. Yeterli olmayan ekip liderliği yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Sürekli söylenen “patron değil, lider olun” sözünü ve klasik patron vs. lider kıyaslamasını bir tarafa bırakırsak, ekip lideri olarak patron olmakla ekip üyelerine yetki vermek arasında bir denge sağlamanız ekip içi huzur için büyük önem taşır.

Peki nasıl kurulur bu denge?

  • Ekibin amaçlarını (“ne” sorusunun yanıtını) belirleyin, fakat bu amaçları gerçekleştirmek için hangi adımların atılacağının kararını (“nasıl”ı) ekibinizle beraber belirleyin, hatta mümkünse onlara bırakın.
  • Davranışlardan ve başkalarından gördükleri saygı derecesini değerlendirerek ekibinizdeki resmi olmayan liderleri belirleyin.
  • Resmi olmayan liderlerin ekibin hedeflerini anlamalarını, bu hedeflerin neden önemli olduğunu bilmelerini ve bu hedefleri kendi hedefleri haline getirmelerini sağlayın.
  • Resmi olmayan liderlerle olumlu ilişkiler geliştirin ve bu ilişkileri hedeflerinize doğru ilerlemek için kullanın.
  • Ekip üyelerini, sonuçlardan ve ekibin süreçlerinin kalitesinden sorumlu tutun.
  • Ekip üyeleri arasında da aynı etkiyi yaratması adına, ekip misyonuna tutkulu bir bağlılık gösterin.

Lider siz değilseniz ne yapılmalı?

Peki, ya siz başka birisi tarafından yönetilen bir ekibin üyesiyseniz ve ekibin sorunlarının kaynağının liderliği yapan kişide olduğunu düşünüyorsanız? Bu durumda atabileceğiniz bazı adımlardan bahsedelim.

Fark ettiğiniz yetersizlikler için ekip lideriyle görüşün

“Ben” dilini kullanıp liderin davranışının ekip üzerindeki etkisini anlatarak iletişim kurun. Örneğin; ” Son toplantımızda sadece iki kişinin bir fikir öne sürdüğünü fark ettim.  Bence yeteri kadar alternatifi araştırmadan devam ediyoruz ve belki de doğru kararı alamıyoruz. Daha fazla ekip üyesinin katkısını almak için ne yapabiliriz?”

İş yükünü paylaşın 

Gönüllülük yaparak liderinizi daha fazla görev devretmeye cesaretlendirin. Bu sayede ekip üyelerinin işe kattıkları beceri, deneyim ve fikirleri arttırın.

Daha üste çıkın

Eğer liderinizle iletişim sonucu başarı alamadıysanız ve üstteki iki yoldan bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorsanız bir üst seviyeye çıkın. Bir üst seviye her girişim ve kuruluş için değişmekle beraber; teknik lider, yatırımcı vb. kişiler olabilir.

Ekip liderinin yerine getirmesi gereken bir dizi sorumluluğu bulunuyor, bundan dolayı da sürekli zorluklarla karşılaşması çok aşina olunan bir durum. Bu durumda en iyi liderler, kendilerini değerlendirebilen ve yaklaşımlarını değiştirebilen liderlerdir. En iyi ekip üyeleri de liderlerinin doğru çizgi üzerinde kalmasına nasıl yardımcı olacaklarını bilen üyelerdir. Bu yönden bakınca ekip üyelerini de bu doğrultuda seçme çok önemlidir.

 

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı