GirişimcilikMutfak

Neuralink Nedir?

Elon Musk'ın Tanıttığı Neuralink Hayatımızı Nasıl Değiştirebilir?

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde dünya tarihinde önemli konuma sahip olabilecek çalışmaları halka açıkladı. Neuralink isimli bir nöroteknoloji şirketinin geliştirdiği küçük aygıt şimdiden ses getirmeyi başardı. Ürünü tanıtmadan önce şirketle ilgili genel bilgilere göz atalım.

Neuralink 2016 yılında San Francisco’da kuruldu. 2019 yılı itibariyle 158 milyon dolar fon toplayabilmişti. 100 milyon dolar ile Musk en büyük yatırımcı durumunda bulunmaktadır. Musk, kuruluş aşamasından itibaren dünyadaki en kalifiye gurubu toplamak için oldukça enerji sarf etti. MIT’den Donjin Seo, Harvard kökenli Benjamin Rapoport gibi hem oldukça genç hem de mühendislik ve tıp alanlarında uzmanlaşmış isimleri ve nicesini bir araya topladı. Bugün ekipte yaklaşık olarak 100 mühendis ve bilim insanı yer almaktadır. Ayrıca Neuralink OpenAI isimli önemli yapay zekâ geliştirme vakfıyla da aynı binada yer almaktadır. Bu komşuluk ilişkisi iki kurum için de çok avantajlı olmaktadır.

Neuralink ve Musk’ın amacı yeni teknoloji sayesinde zihinsel ve sinirsel hastalıkların önüne geçebilecek simbiyoz yaşam oluşturmaktır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, Musk her fırsatta yapay zekadan korktuğunu ve bu konu hakkında karamsar olduğunu söylemiştir. Musk’ın Neuralink ile bu korkusunu “yenmeye” çalıştığını söylersek ne abartmış oluruz ne de bilim kurgu filmindeki hayali bir sahneyi anlatıyor oluruz; çünkü Musk bu teknolojiyle insanın bilgisayarla olan savaşında önemli bir avantaj elde etmeyi amaçlamaktadır. Daha güçlü bir beynin galip gelebilmemiz için elzem olduğunu düşünmektedir.

Karamsar savaş senaryosunu bir kenara bırakırsak bu canlı sunumun temel amacı şirket ve ürünle ilgili yapılan çalışmaları tanıtmak ama daha önemlisi bilinirliği arttırarak tüm dünyadan yetenekli bilim insanları ve mühendisleri cezbetmek. Bu şekilde de ekiplerinin büyümesini sağlamak.

Cihazın üstesinden gelebileceği hastalıkları Musk bu şekilde tanıttı:

Resim1 - Neuralink Nedir?

Sunumdan da görebileceğimiz üzere hafıza kaybından madde bağımlılığına, görme kaybından depresyona kadar çok farklı hastalıkları hedef aldılar ve Musk bu konuda oldukça iddialı.

Sunumda tanıtılan link v0.9 isimli cihaz özel tasarlanmış ameliyat robotuyla 1 saatten daha kısa bir süre içinde beyine yerleştirilebilecek ve aynı gün hastanenden taburcu olunabilecek. Cihaz dışarıdan görülmeyecek şekilde tasarlandı ve bataryası da bir gün dayanabiliyor daha sonra ise şarj edilmesi gerekiyor. Sunum esnasında domuzlarla yapılan deneyler tanıtıldı. Burada gördüğümüz kadarıyla Link v0.9 şimdilik sadece beyin sinyallerini okuyabiliyor.

Resim2 - Neuralink Nedir?

Beyine yazmak için ise üstünde uzunca bir süre çalışılması gerekecek. Bu alandaki zorluklardan bahsetmemiz gerekirse: beyinin ürettiği elektrik alanı kontrol etmek, beyindeki farklı bölgelerin oluşturduğu farklı elektriksel akımları kontrol edebilmek ve zamanla beyinde hasara yol açmamak. Görüleceği gibi oldukça çetin problemlerle karşı karşıya olan Neuralink ekibi kendilerinden oldukça emin.

Bütün bu sunum ve anlatılanlar elbette ki birbirinden çok farklı yorumların yapılmasına yol açtı. Musk’ın kurtarıcı bir dahi olduğunu söyleyenlerden, yetenekli bir pazarlamacı olduğunu söyleyenlere kadar geniş bir yelpazede eleştiriler yapıldı. Bu konuda zamanla hangi tarafın haklı olduğunu göreceğiz ama umarız ki barışçıl sonuç galip gelir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı