Girişimci DestekleriGirişimcilikMutfak

Girişimcilik Yolunda Bambaşka Bir Destek: Kalkınma Ajansı ve Destekleri

Girişimcilik ruhu ile attığınız yolda size hatırı sayılır bir destek sağlayacak, ilerleme süreci kısa aynı zamanda içinde bulunduğunuz süreçte de size kattığı deneyim ve faydanın büyük olduğu bir program. Bu destek sürecini birebir yaşamış biri olarak ve Kalkınma Ajansının bize sağlamış olduğu mentör desteği sayesinde, mentörümüz ile sürecin bitmiş olmasına rağmen bugün bile görüşebiliyoruz. Bize güzel bir danışman ile tanışma fırsatı veren Kalkınma Ajansının bu desteğine öncelikle teşekkür ediyoruz. Şimdi Kalkınma Ajansının bu sene takviminde yer alan mentörlük desteği ve Tech Ankara Proje Pazarı Platformunu adım adım inceleyelim

Süreç Nasıl İşliyor?

Süreci en başından ele alırsak, tabii ki ilk başta başvuru yapmanız gerekmekte. Fikriniz prototip aşamasında mı, erken aşamada mı yoksa ticari büyüme aşamasında mı? İlk başta başvuranları gruplandırma şekilleri bu yöntemle gerçekleşiyor. Aşamanızı seçmek önemli, size atanacak mentörler bu şekilde seçiliyor. Ardından fikrinizle ilgili size yöneltilen sorulara cevap vermelisiniz. Bu kısımda açık ve anlaşılır bir dil kullanmanızda fayda var. Tüm samimiyetinizle projenizin eksikliklerini belirtin ki size atanan mentör de sizin eksikliklerinizi tamamlayabilecek yetkinliklere sahip olsun.

Başvuruları değerlendiren kurul, başvurular yapıldıktan sonra girişimcinin fikriyle ilgili zayıf ve eksik yönlerini belirleyerek, mentör havuzundan girişimciye uygun mentörleri atıyor. Atandıktan sonra yetkili kişi tarafından aranarak mentörünüzün bilgileri size veriliyor. Yetkili kişi bu konuşmada size mentör atamasından sonraki sürecin nasıl ilerleyeceğini de kısa özet şeklinde aktarıyor. Mentör havuzu demişken, Ajansın sahip olduğu bu havuz, çok geniş bir yelpazeye sahip. Hepsi de alanında yetkin ve iletişim ağı geniş olan kişiler. Sizler bu programa başvururken, ajansın bünyesindeki mentörler sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için hazırlık yapıyor ve toplantılar düzenliyorlar. Mentörler için olan bu eğitim süresince, zaten geniş bir iletişim ağına sahip olan mentörler eğitimler sayesinde havuzdaki diğer mentörlerle de tanışarak iletişim ağına bir kol daha ekliyorlar. Bu ise size atanan mentörün size daha fazla fayda sağlaması demek. Unutmayın günümüzde zaman değerli, Amerika’yı yeniden keşfetmektense, bir bilene danışıp hızlı ilerlemek en mantıklı yol olur. Bu konudaki bilen sayısını artırıp iki katı hızla gitmek ise paya biçilemez bir durum.

En önemlisi: Mentör Görüşmeleri

Başvurular ile uygun mentör atamaları da yapıldıktan sonra, sıra geldi mentör görüşmelerine. Mentölerinizle olan görüşmeleriniz öyle esnek bir yapıda gerçekleşiyor ki, tabiri caizse yaptığınız görüşmeden keyif alıyorsunuz. Bu görüşme konusunu biraz daha açalım, mentörlerinizle en az üç en fazla beş görüşme yapıyorsunuz. Tabii bu teoride böyle, eğer ki görüşmeler faydalı geçiyorsa bu görüşme sayısı arttırılabilir ya da aksi durumda azaltılabilir. Bu kısımdan sonra bu sayı sizinle mentörünüz arasındaki iletişime göre değişiyor. Mentörünüz sizin eksiklik duyduğunuz konuya göre atandığını söylemiştik, diğer bir değişle mentörleriniz, görüşmelerinizde sorularınızı cevaplayabilecek ve sizi doğru yönlendirebilecek bir donanıma sahip, yani çekinmeden aklınıza ne gelirse sormanızda fayda var. İlerleyen görüşmeler için fikrinizin yol alması amaçlı mentörleriniz size birtakım görevler verebilir. Bunları gerçekleştirerek ilerlemeniz, size ve fikrinize değer katar, es geçmeyin. Unutmayın, günümüzde firmalar gelişim için bir danışman ile anlaşıp tonla para verebiliyorlar fakat bu program sayesinde birkaç görüşme ile sizi çok ileri bir aşamaya taşıyacak desteği ücretsiz alıyorsunuz, kıymetini bilerek görüşmelere hazırlıklı ve dersine çalışmış bir şekilde gelmenizi tavsiye ediyoruz. Bu arada görüşmeler sizin ve mentörünüzün ortak belirlediği yer ve zamanda gerçekleşiyor. Ortak yer bulamazsanız da sıkıntı yok online internet üzerinden de iletişim hizmetleri mevcut.

Mentörle nasıl etkili görüşme sağlanır, neler sorulmalıdır, nasıl etkili dinlenilip eksikler kapatılır? gibi soruların cevaplarını içeren yazımız ise kısa zamanda paylaşacağız.

Nedir Bu Tech Ankara?

Şimdi sıra geldi bu sene yedincisinin düzenlendiği Tech Ankara Platformuna.. Bu platform fikriniz ile başvurduğunuz proje seçilmiş ise, takvimde belirlenen günde seçilen projelerin sergilendiği bir ortam. Bu Platform için ise henüz bir başvuru tarihi açıklanmadı. Bu aydan sonra başvuru için siteyi periyodik olarak kontrol etmenizi öneririz.
Başvurunuzu yaparken projenizi anlaşılır bir dille ifade etmenizde fayda var. Başvuruları değerlendiren kurul çok fazla başvuruya bakmakla yükümlü ve her başvuru için uzun düşünecek vakitleri maalesef ki yok, bu sebeple geniş bir değerlendirme süreci gerçekleşmiyor. Anlatımlarınızda meslektaşınıza anlatıyor gibi değil de bilmeyen bir kişiye anlatıyor gibi basit bir dil kullanmanızda fayda var. Aksi halde parlak olan bir fikir; anlaşılmadığı için başvuru aşamasında elenebilir.
Böyle güzel bir platformu kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz ?. Proje pazarı için belirtilen günde jüri gün boyunca sergilenen projeleri dinler, değerlendirir ve en sonunda Proje Pazarının dereceye girmişleri belirlenerek ödülleri takdim edilir.

Süreç aslında çok net ve keyifli. Başvuran herkes, sunulan mentör hizmetlerinden faydalanabilmekte. Bu sene düzenlenen programda Kadın Girişimciler için ayrı bir başvuru linki koyulmuş. Bu ise kadın girişimcilere, verilecek önemin sinyalini önceden vermektedir. Kadın girişimci adayları bu fırsatı iyi değerlendirin. Bu seneki Mentörlük Desteği başvuruları açıldı ve halen devam ediyor, bence elinizi çabuk tutun ertelemeden başvurunuzu yapın, vaktim yok veya projemi dışarıya anlatacak yeterli olgunluğa sahip değilim diye korkmayın, inanın eksikliğini duyduğunuz konuda korkularınızı yenecek, pişman olamayacaksınız ve üstüne üstlük hayatınıza çok kaliteli insanlar katacaksınız. Detaylı tarihlere siteyi ziyaret ederek de ulaşabilirsiniz.

Girişimcilik serüveninizdeki fırsatları kaçırmayın. Her atılım sizi hayal edemeyeceğiniz deneyimler yaşatabilir.

 

 

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı