Mutfak

Pareto Prensibi Nedir?

Zaman yönetimi, üretkenlik ve verimlilik gibi konular, bir firma sahibi olarak ya da kendi işinizi kurmayı düşünen biri olarak sizin için oldukça önemli konulardır. Zamanınızı nasıl yöneteceğinize dair kafanızda sorular var ise bu konuda Pareto prensibi size yardımcı olacaktır.

Nereden çıkmış?

Öncelikle Pareto prensibinin ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına bakalım. ’80/20 kuralı’, ‘asgari çaba ilkesi’ veya ‘dengesizlik ilkesi’ olarak da bilinen bu prensip, İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto tarafından bulunmuştur. 19.yy ’daki İngiltere ekonomisinin servet ve gelir dağılımını incelerken, servetin %80 ‘inin, nüfusun %20 ‘sine ait olduğunu fark etmiş. Kendi ülkesi ve diğer ülkeler için de bu verilere baktığında benzer sonuçları elde etmiştir fakat o dönemde bunu açıklamada yetersiz kalmıştır. Daha sonraki zamanlarda George K. Zipf ve Joseph Moses Juran tarafından bu kuram önem kazanmıştır. Vilfredo Pareto ‘ya ithafen de Pareto prensibi olarak literatüre geçmiştir.

Sadece ekonomi değil, birçok yerde..

Pareto prensibi, ekonomi ile ilgili olarak ortaya atılsa da yaşamınızın büyük bir bölümüyle de uyum sağladığı görülmüştür. Bu kurama göre hayatımızdaki sonuçların %80 ‘i, o işi yapmak için sarf ettiğimiz çabanın %20 ‘sinden kaynaklanır. Yani bir işin, en önemli ya da daha öncelikli olan  %20 ‘lik kısmını çok iyi yaparsanız, işinizin çoğunu halletmiş olursunuz. Pareto prensibi size bilinçli bir seçim yaparak, daha az çaba ile daha çok işi, verimli bir şekilde yapma fırsatı verir. Bundan dolayı da şirket politikalarının hazırlanmasından, kişisel gelişime kadar birçok alanda karşımıza çıkar.  Örneğin;

 • Bağışların %80 ’i toplumun %20’si tarafından yapılır.
 • Trafik kazalarının %80 ‘i sürücülerin %20’sinden kaynaklanır.
 • Satışın %80 ’ini satışçıların %20 ‘si tarafından yapılır.
 • Dünya servetinin %86 ‘sı toplumun %8 ‘inin elindedir.
 • Vaktimizin %80 ’i tanıdıklarımızın %20 ’si ile geçer.

Bu oran kesin olarak 80/20 ya da toplamda 100 ‘e tamamlanmak zorunda değildir.70/30, 85/15, 80/16 ‘da olabilir. Bu prensipteki asıl olay neden ve sonuçlar arasındaki dengesiz orantıdır.

Biz Ne Yapmalıyız?

Pareto prensibini hayatımıza uygularken nelere dikkat etmeliyiz…

 • En fazla çabayı, size en fazla değer yaratacak olanların üzerinde harcadığınızdan emin olun. Örneğin; Microsoft en fazla raporlanan hataların %20’sini çözerek, çökmelerin %80’inin engellenmesinin mümkün olduğunu belirtmiş.
 • Pareto prensibine göre şirkete giren paranın %80 ’i, müşterilerin %20 ‘sinden gelir. Bu yüzden gelirinizin büyük bir kısmını yaratan müşterileriniz için hizmet ve ürünlerinizi geliştirmeye ve yeni satış teknikleri oluşturmaya odaklanın.
 • Yapılacak işler listenizin içinde boğulmayın. Eğer listenizde işler çok fazlaysa bunları gözden geçirin, bu madde %80 ‘lik kısımda mı yoksa %20 ‘lik kısımda mı sorusunu kendinize sorun. Diğerlerinden daha az öncelikli ya da basit olan işleri ya hemen yapıp bitirin ya da listenizden çıkarın.
 • Zamanınızı katma değeri yüksek, yaratıcı ve kaliteli işler için harcayın.
 • Riskleri ve sorunları önemli azınlıktan başlayarak kontrol altına alın. En çok sorun çıkaran noktalara öncelikle odaklanın muhtemelen bu sorunları çözdüğünüzde problemlerin %80 ‘ininden kurtulmuş olursunuz.
 • Kendinize yeni hedefler koyarken, sizin için başarının ne olduğuna karar verip kritik aktivitelerinize öncelik verin, önemsiz hedeflerinizle vakit kaybetmeyin.

Hayatınızda azınlıkta olan daha önemli %20 ‘lik kısma önem verip, onları başarmak hem kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacak hem de zamanınızı, dolayısıyla da hayatınızı çok daha etkin ve verimli bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Bu prensip ile gelişmekte olan şirketinizin daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

5 Yorum

 1. Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.Yine güncel ve yararlı bir konuya değinmişsiniz.İş hayatımda kullanacağım yeni bir strateji daha,teşekkürler….

 2. geriye kalan hayatımda işime yarayacak önemli bir bilgiyi edinmemi sağladığınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı