GirişimcilikMutfak

Mutlu Bir Girişimci Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 7 Alışkanlık

Bir girişimci olarak nasıl daha mutlu olursunuz? Çoğu kişi maddi varlığını arttırmaya odaklanır. Ancak, mutluluğun sırrı kimi alışkanlık, davranış ve bakış açılarını geride bırakmaktır.

İşte daha mutlu bir girişimci olmak için vazgeçmeniz gereken 7 alışkanlık:

 

zeleştiri 300x206 - Mutlu Bir Girişimci Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 7 Alışkanlık1. Kendinize Acımasızlık Yapmayın

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar, düşünürken kendimize dakikada yaklaşık 300 ila 1000 arasında kelime söylediğimizi belirtmektedir. Bu sayı, evrendeki en yıkıcı gücün, kendimiz olabileceğine dair güçlü bir kanıt.

İşler kötü gittiğinde özeleştiri bataklığına düşmek kolaydır. Ancak bu özeleştiri hayatınızda sürekli bir gölge gibi yer edebilir, ruh halinizde kalıcı etkiler bırakabilir. Kendinize acımasız cümleler kurmak gerçek anlamda mutluluğa giden yoldaki bütün şanslarınızı tüketebilir.

Kendinizi sürekli eleştirme alışkanlığında takılmak yerine, düzenli olarak pozitif iç diyalog kurabilir ve yüreklendirici cümleleri tekrar edebilirsiniz.

Örneğin, işyerinde stres altındayken, dışarıda küçük bir yürüyüşe çıkarak kendinize her şeyin yolunda olduğunu ve durumun altından kalkacağınızı hatırlatabilirsiniz. Kendinizle içindeki en iyi performansı çıkarmak üzere cesaretlendirici bir üslupla konuşun; aynı iyi bir patronun yapacağı gibi.

2. Kontrol Saplantınızı Bırakın

Hayatınızın her alanını kontrol etme ihtiyacınızı geride bırakmalısınız. Her şeyi kontrol altında tutmak istemeniz anlaşılabilir bir ihtiyaç; ancak bazen başkalarının hayatına bile müdahale etmeye çalışabiliyoruz.

Bazılarımız elimizde olmayan şeyleri kontrol etmeye çalışarak hayatlarımızda öngörülebilirlik yaratmaya çalışıyor. Bu tür saplantılı kontrol isteği bizde endişe yaratıp hayatlarımızda kaosa sebep olabiliyor.

Kolay değil, ama herkesi ve her şeyi olduğu haliyle kabullenmelisiniz. Hem kendinizin hem de çevrenizin çok daha mutlu olacağını göreceksiniz.

başkalarını suçlamak 300x300 - Mutlu Bir Girişimci Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 7 Alışkanlık

3. Başkalarını Suçlama Alışkanlığınızı Bırakın

Suçlama, çoğu zaman kendi davranışlarımız ve sonuçlarının sorumluluğunu almaktan kaçındığımızda başvurduğumuz yöntemdir.Başkalarını suçlamak yerine, aynaya bakmayı deneyin.

Suçlama yapıcı değildir ve sonunda size yararı dokunmayacaktır. Başkalarını suçlamak için kullanacağınız enerji ve stresi saklayın ve onları önünüzdeki problemlere bir çözüm ararken kullanın.

 

4. Çevrenizdeki Kötümser Havadan Kaçının

Kötümserlik, en az grip kadar bulaşıcıdır. İnsanlar olarak sosyal varlıklarız ve kaçınılmaz olarak en yakınımızdakilerin alışkanlık ve değerlerini benimseriz. Kendinizi pozitif, yüksek motivasyonlu, ilham ve destek verici insanlarla çevrelerseniz sizin de bu özellikleri edinmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Tabii ki çevrenizdekilerin negatif duygularını tamamen yok saymak imkansız. Hepimiz kötü bir gün yaşayabiliriz, önemli olan kronik kötümserlerle olabildiğince az zaman geçirmek.

5. Başarısızlık Korkunuzu Yenin

Sürekli başarısızlıktan korkmak hem mutsuzluğunuzu arttıracak, hem de hayatınızla ilgili kısa vadeli vizyonda tıkalı kalmanıza sebep olacaktır.

Sürekli kaçan fırsatların ardından hayıflanarak zaman ve enerji kaybetmeyin. Her zaman başka bir şans daha ayağınıza gelecektir. Köşede sizi bekleyen başka bir fırsat her zaman vardır.

6. Başkalarını Etkilemek için Yaşamayın

Olmadığınız biri gibi davranmak için enerji harcamayı bırakın. Başkalarına kendinizi sevdirmeye mi çalışıyorsunuz? Asıl önemli olan kendinizi olduğunuz gibi sevebilmek.

Maskeleri bir kenara bırakın ve sadece kendiniz olun. Bu sayede hem tonla enerji tasarrufu yapacaksınız, hem de insanların “-mış gibi yapanlar”dan çok gerçekliği tercih ettiğini göreceksiniz.

mutluluk 300x206 - Mutlu Bir Girişimci Olmak İçin Vazgeçmeniz Gereken 7 Alışkanlık

7. Mükemmeliyetçilikten Vazgeçin

Özensiz bir iş yapmak veya hatalar yapmak istemiyorsun, ama hatalar kaçınılmazdır. 7/24 kusursuz olmayı beklememelisiniz, bu gerçekçi değildir. Kendilerinden mükemmeliyet bekleyenler mutluluklarının önünde büyük bir engel oluşturmaktadırlar.

 

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı