Melek YatırımcılıkYatırımcılık

Melek Yatırımcı Kimdir? 

Startup denildiğinde aklımıza gelen ilk terimlerden biri olan melek yatırımcılar, henüz yolun başında olan girişimci işletmelere yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri ve gelişmeleri için sermaye(fon) sağlayan kişilerdir. Melek yatırımcılar yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren işletmelere, kuruluşlarının erken bir dönenimde yatırım yapan özel bir yatırımcı tipi olarak ifade edilmektedir. Sitemizde melek yatırımcılığın ne olduğu, startup şirketlerine nasıl yardımcı oldukları, hukuki mevzuat incelemesi, şirketlere ne kadar fon sağladıkları ve ne kadar ortak oldukları, hangi sektörlere yatırım yaptıkları, ülkemizdeki melek yatırımcılara ulaşmanın yolları, melek yatırımcıların nelere dikkat ettiği gibi soru işaretlerinin hepsine ilişkin yazılar paylaşılacaktır. Ama hepsinden önce genel olarak melek yatırımcıların kim olduğuna bakalım.

Yenilikçiliğin girişimciliğe dönüşmesinde önemli rol oynayan melek yatırımcılar, gelecek vaat ettiklerine inandıkları yenilikçi iş fikirlerine sadece sermaye sağlayarak değil, sahip oldukları sektörel ve mesleki tecrübelerini, iş bağlantılarını da girişimcilerle paylaşarak bir startup projesini hayata geçirmekte rol oynamaktadırlar. Finansman sağlamanın yanında girişimcilere sağlanan ve finansman kadar önemli olan bu mentorluk ve networking desteği ile girişimlerin başarı şansını arttırmayı amaçlamaktadırlar.

Dolayısıyla bir girişimci melek yatırımcısını seçerken sadece yatırımcının yapacağı yatırımı ve meblağa odaklanmamalı, yatırımcının aynı zamanda iş çevresine, bağlantılarına, tecrübesine ve bilgisine göre de tercih yapmalıdır.

Uluslararası literatürde angel investor, business angel gibi isimlerle adlandırılan ve dilimize doğrudan melek yatırımcı, iş meleği olarak çevrilen tabir ülkemiz mevzuatlarında ise Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) olarak yer almaktadır.

Türkiye’de melek yatırımcılık faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın öncülüğünde çıkarılan en temel mevzuat olan melek yatırımcılığa ilişkin yönetmeliğin orijinal adı da “Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında Yönetmelik” dir.

Yönetmelik kapsamında Bireysel Katılım Yatırımcısı; “kişisel varlıklarını ve/veya tecrübe ve birikimlerini başlangıç veya büyüme aşamasındaki şirketlere aktaran gerçek kişileri” ifade etmektedir. Yönetmelik tanımından hareketle burada dikkat çeken husus ülkemizde melek yatırımcıların sadece gerçek kişiler olabileceğidir.

Ülkemizde melek yatırımcı olabilmenin şartları için tıklayınız.

Ülkemizde melek yatırımcılığa ilişkin istatiksel veriler için tıklayınız.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı