Melek YatırımcılıkYatırımcılık

Melek Yatırım Ağı (BKY Ağı) Nedir?

Ülkemizde yer alan BKY Ağları (Melek Yatırım Ağları)

Ülkemiz mevzuatlarında Melek Yatırımcı tabiri yerine Bireysel Katılım Yatırımcısı (“BKY”) tabiri kullanılmaktadır. Bu yüzden yazılarımızda görmüş olduğunuz BKY kısaltmasının melek yatırımcılara işaret ettiğini yinelemek istedik.

Startup denildiğinde akıllara ilk gelen terimlerden biri olan melek yatırımcılara ulaşmak ve fikirlerine fon sağlamak çoğu girişimcinin hayalidir. Ancak melek yatırımcılarla görüşmeleri sağlayıp finansman sağlamak çok uzun bir süreç, ciddi bir emek ister ve çoğu girişimci melek yatırımcıları nerede bulacağını dahi bilememektedir. Bu sebeple ülkemizde melek yatırımın düzenlendiği Yönetmelikte yer alan BKY Ağlarına bakmakta fayda var.

Bireysel Katılım Yatırımcısı Ağları (BKY Ağı) bir başka deyişle Melek Yatırımcı Ağı, tüzel kişiliğe sahip olan ve melek yatırımcıların bir araya geldikleri oluşumlardır. BKY Ağları sürdürülebilir ekonomik kalkınma amacıyla seçilmiş girişimcilere ivme kazandırmak üzere startup ekosisteminde yer alan mentorlar ve yatırımcıları bünyesinde bulunduran ve girişimcilere maddi ve manevi destek sunan yapılardır.

BKY ağları tarafından girişimciye mentorluk ve iş geliştirme fırsatının yanı sıra, eğitim programları verebilmekte, danışmanlık yapılmakta, çeşitli yerel ve uluslararası networking olanakları sağlamakta ve finansmana erişim noktasında yardımcı olunmaktadır.

Mevzuat gereği ülkemizdeki her bir melek yatırımcının bir BKY ağına üye olması gerekmektedir. Hazine Müsteşarlığı melek yatırımcılar ile tüm irtibatı, melek yatırımcının üyesi olduğu BKY Ağı vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Bir yatırımcının birden fazla BKY ağına üye olması da mümkündür. Aynı zamanda melek yatırımcılar yatırımlarının devlet desteğinden yararlanabilmesi için müracaatlarını akredite olmuş ağlar üzerinden gerçekleştirirler.

Ülkemizde yer alan BKY Ağlarını sizler için aşağıdaki listede sizler için sıraladık. Eğer bir yatırımcı olarak melek yatırımcı olmayı düşünüyor veya bir girişimci olarak fikrinize bir melek yatırımcı arıyorsanız aşağıdaki listeden ağlara ulaşabilir ve daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Ülkemizde yer alan BKY Ağları (Melek Yatırım Ağları)

Alfabetik olarak sıraladığımız listede  bir düzeltme veya ekleme gerektiğini düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünyada ilk defa Perlit den çok yüksek ısı yalıtım değerine sahip duvar bloğu geliştirip teknik ölçümlerini belgelendirerek patent belgesinide aldık.paramız olmadığı için üretim tesisi kuramıyoruz. Yatırımcı ortak arıyoruz.20.000.000.- Tl lik bütçe gerekiyor.
    Saygılarımızla, Tagir subaşı 0542 42 42 858

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı