Mutfak

Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Nesnelerin interneti olarak bilinen ve günümüzde hemen hemen her alanda karşılaşmaya başladığımız IoT kavramının ne olduğuna ilişkin olarak detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda da sizler için dünyadan ve Türkiye’den bazı IoT uygulamalarını derledik.

IOT Uygulama Alanları

  • Akıllı Ev
  • Sağlık uygulamaları
  • Akıllı hayvancılık uygulaması
  • Akıllı Çevre
  • Hasta Takip sistemi
  • Lojistik
  • Giyilebilir Uygulama
  • Araç Takip Sistemleri
  • Endüstriyel Uygulama

IOT2 - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Akıllı Priz

Dünyanın herhangi bir yerindeyken evde bulunan elektronik aygıtlarınızı akıllı telefonunuzla yönetmenizi sağlar. Evinizdeki normal prizlere takılan bu tasarıma herhangi elektronik aygıtın fişini takabiliyorsunuz ayrıca mini boyutta olduğu için prizde de fazla yer kaplamıyor. Prize takılan elektronik aletlerinizi ayarladığınız zaman aralıklarında gücünü açıp kapatabiliyorsunuz ya da aynı işlemi akıllı telefonunuzdan tek tuşa basarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tapo P100 akıllı priz, sesli komut özelliğine de sahip. Google Asistan ve Amazon Alexa destekli olan akıllı priz, ses ile de yönetilebiliyor. Örneğin; “bilgisayarı aç”, “ışığı kapat” gibi benzeri komutlarla cihazlar açılıp kapanabiliyor.

akillipriz - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Evcil Hayvan Besleyici

Akıllı besleyici, evcil hayvanlarınız için doğru mamayı seçmenize ve miktarını ayarlamanıza yardımcı oluyor. Evde olmadığınız zaman cep telefonunuzdan evcil hayvanlarınızın mamasını yiyip yiyemediğini kontrol edebiliyorsunuz aynı zamanda bu uygulama mama bittiğinde otomatik olarak tedarikçiyle iletişime geçip mama siparişi verebiliyor.

hayvanbesleyici - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve ÖrnekleriAkıllı Protez

AT&T telekomünikasyon şirketinin Hanger kliniği ile birlikte protez ihtiyacı olan insanlar için geliştirip tasarlamakta olduğu, ağ bağlantılı bacak protezi, kullanılmaya başladıktan sonra kişiye uygunluğunu ve oluşan sorunları kliniğe aktarabiliyor. Bununla birlikte, hasta doktorları da uzaktan hastaların günlük protez hareket verilerini mobil uygulamasıyla izleyebiliyor.

protez - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Akıllı Klima

Akıllı klimalar artık hayatımızın bir parçası. Ev dışındayken de kontrol edilebilen akıllı klimalar artık sesli komutlarla da çalışabiliyor.

Suning Küçük Biu klimasını diğer akıllı klimalardan ayıran özelliği sesli komutla çalışabiliyor olmasıdır. Suning Küçük Biu klimasının sesli komut almasını sağlamak için BiuOS sistemine bağlanılması durumunda klimayı açıp- kapatma, sıcaklık ayarları gibi durumlar sesli komutlarla yürütülebilir. Klima sahipleri genellikle geceleri klimayı kapatıp yatağa gittiğinde, sesli komut kapalıyken tüm ev otomatik olarak perdeleri kapatır, tavan lambası kapanır ve başucu lambasını açma gibi özellikleri bize sunar. Sesli komut kapandığında telefondaki uygulama sayesinde açıp kapatma sıcaklık ayarları, pervane yönü gibi ayarları buradan halledebilmeye olanak sağlar. Suning Xiao Biu kliması 60 saniyelik ısıtma ve 30 saniyelik soğutma fonksiyonlarına sahiptir.

klima - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Akıllı Trafik Işıkları ve Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler, Iot’yi trafik akışlarını hızlandırmak için trafik ışıklarını ayarlayarak trafik akışını hızlandırmada kullanıyor.Yol kenarlarında bulunan elektrik direklerindeki sensörlerden alınan veriler trafik kazası sıkışıklığını , iş çıkış saati trafiğini algılar böylece trafik ışıklarını ayarlamada bu verileri kullanır.Ambulans itfaiye ,polis gibi öncelikli araçlar direk olarak trafik kontrol sistemine bağlıdır. Eğer trafik ışıklarında arıza olursa, sistem, yardımcı şirketleri, sorunu çözmek için hızlı bir şekilde uyarır.

trafik - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Ev Asistanları

Akıllı ev asistanları da artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Akıllı ev asistanı Google Home; Google’ın şarap şişeleri ve mumlardan esinlenerek tasarladığı asistan hoparlör evinizdeki akıllı ev sistemlerini yönetebilme özelliğine sahip. Chromecast, Netflix, Spotify, akıllı termostat gibi uygulamalar bulunmakta. Bunların yanı sıra alarm ayarları, hava durumu, yol akışı gibi birçok bilgi verebiliyor. Google Home ses komutu ile çalışan evde oturduğunuz yerden “Ok Google, Netflix uygulamasından La Casa De Papel’i aç” komutunuzla chromecast yardımıyla televizyonunuza bağlanarak bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda , sesli komut yardımıyla akıllı ışıklarınızı kapatmanız , alarmlarınızı ayarlamanız mümkün. Google Home ile istediğiniz müziği açtırabilir istenilen ses ayarlarını yaptırabilirsiniz.

evasistanı - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Akıllı Bavullar

Sürekli seyahat eden kişiler için bavulları taşımak bazen çok zorlayıcı olabiliyor. Travelmate Robotics şirketi tarafından üretilen Travelmate akıllı bavul, cep telefonunuz sayesinde kalabalık ortamlar da dahil olmak üzere sizi takip edebiliyor, aranızdaki mesafe arttığında cep telefonunuza uyarı mesajı gönderebiliyor. Travelmate ile akıllı cihazlarınızı da şarj edebiliyorsunuz.

bavul - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Akıllı Mağazalar

Akıllı mağazalardaki ürünler RFID teknolojisi ile etiketlenerek, müşterilerin sepete koyduğu ürünleri, kontrol noktasında bir kez taranıyor ve varsayılan bir hesaptan veya telefon uygulamasından aldığı ürünleri sıra beklemeden ödeyebiliyor. Bu mağazalarda bulunan akıllı aynalar ise belirli giysi parçalarının müşteriler denemeden üstünde nasıl duracağını gösteriyor, RFID teknolojisi sayesinde müşterilerin ürünleri denerken oluşturduğu tepkilerini, en çok satın alınan ürünlerin veri kaydını yapmasını sağlıyor. Akıllı raflar ise, müşterilerin ürünleri alıp almadığını analiz ediyor böylece mağaza sahiplerini fiyatlandırma ve mağazacılıkta doğru kararlar vermesine olanak sağlıyor.

magaza - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Akıllı Kemer

Normal kemer görünümünde olan bu kemerlerin içinde sensörler bulunmakta. Bu sensörler sayesinde bel ölçüsü ölçülebiliyor, düşme durumunda ise etrafınızdaki kişilere uyarı yollanabiliyor. Kullanıcının fiziksel aktivitelerini de takip edebiliyor ve bilgilendirebiliyor. Gün içinde attığı adım sayısını, kaç saat boyunca oturduğunu, aldığı kiloları, yenilen yemeklerin ölçüsünü akıllı telefondaki uygulamayla verilerin raporlarını öğrenebiliyor.

kemer - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Kayak Gözlüğü

Kemik iletim dönüştürücü sayesinde ses titreşimleri, kulak zarına yakın kemiğe iletilmesiyle kulaklık takmış gibi seslerin duyulmasını sağlayan bu sistem, IceBRKR kayak gözlüğünde de kullanıldı. Gözlüğün özelliklerinde, müzik dinlerken veya motorcuların birbiriyle iletişimini sağlamaya yarayan Bluetooth 5.0 MESH interkom teknolojisi sayesinde yamaçlardaki arkadaşlarınızı ararken iyi bir ses kalitesi sunabiliyor. Cihazdaki kontrol anahtarları görünmeyen yerlerde bulunuyor ve eldivenlerinizi çıkarmadan direk olarak erişilebiliyor. Bu cihazda bulunan polarize mercek ve İridyum mercek kaplaması, parlamayı azaltmak ve kontrastı arttırmak için birlikte çalışıyor. Hava güneşli olduğunda veya karda bir yansıma olduğunda sürüş koşullarınızı kolaylaştırıyor.
kayakgozlugu - Dünyada IoT Uygulama Alanları ve Örnekleri

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı