MutfakYazılım Testi

Yazılım Test Felaketleri

Dünya'dan örnekler

Test süreçlerine gereken önemin verilememesi, dünyada maddi ve manevi birçok kayba sebep olmuştur. Yaşanan acı deneyimler sonrasında, dünya devi birçok firma ve ülke test süreçlerine verilen önemi ciddi derecede arttırmıştır. İşte  dünyada yaşanan ibretlik test felaketlerinden sadece birkaç tanesi;

  • 1991 yılında Amerika’nın Suudi Arabistan’a yerleştirdiği Patriot füzelerinin yazılımında çıkan bir hatadan dolayı, Irak’tan gelen Scud füzesini ıskalaması sonucu 28 Amerikan askeri yaşamını yitirmiş, 100 asker yaralanmıştır. (https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot)
  • Haziran 1996 yılında, 7 milyar Dolara üretilen Arienne 5 füzesinin patlaması sonucu 500 milyon dolarlık zarar oluşmuştur. 2 hafta içinde oluşturulan kaza raporunda ise, hatanın yazılım modülünde oluşan bir Exception yüzünden olduğu açıklandı. (http://www-users.math.umn.edu/~arnold/disasters/ariane5rep.html)
  • 2010 yılında TOYOTA, Prius araçlarının kontrolcüsünde ortaya çıkan bir hatadan dolayı beklenmedik bir şekilde motorun durmasıyla ilgili olarak Japonya’da 436.000 aracını piyasadan çekti.( http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8505402.stm)
  • Intel; Pentium çiplerinde belirli bir aralıkta oluşan floating-point bölme hatasından  dolayı şikayet eden tüm müşterilerin çiplerini değiştirmiştir. Maliyeti ise 475 milyon dolardır. (http://www.willamette.edu/~mjaneba/pentprob.html)
  • Multidata Systems International tarafından geliştirilen radyoterapi cihazinda oluşan bir hatadan ötürü 8 kişi yaşamını yitirmiş, 20 kişi ağır yaralanmıştır.

Peki bunun sizinle olan bağlantısı ne?

Bir startup firması olarak müşteri memnuniyeti sizin için çok ciddi önem taşımaktadır. Müşteriler sizden memnun kalmalılar ki, sürekli müşteri haline gelebilsinler. Ürettiğiniz üründeki, eksik testlerden dolayı oluşabilecek bir maliyetten ötürü büyük bir prestij kaybı yaşama ihtimaliniz, dahası müşteriyi kaybetme riskiniz olduğunu unutmayın!

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı