Mutfak

Vizyon ve Misyon Nedir?

Vizyon ve misyon kısa paragraflardan meydana gelir ve kurumların amaçlarını, bulunmakta oldukları yeri, yapmakta olduklarını içerir. Bu iki içerik, kurumların kendilerini anlatabilmeleri açısından önemlidir. Birçok insan tarafından iki terim sıklıkla karıştırılır. Gelin ikisinin anlamına beraber bakalım.

Vizyon, bahsedilen kurumun/firmanın/topluluğun gelecekteki hedefleri hakkında bilgi verir. “Amacımız nedir, nerelere gelmek istiyoruz?” gibi soruları yanıtlar.

Misyon ise, bahsedilen kurumun/firmanın/topluluğun kurulma amacı hakkında bilgi verir. “Neden bu şirketi kurduk? Kimlere hizmet ediyoruz? Faaliyetlerimiz nelerdir?” gibi soruları cevaplar.

Vizyon ve misyon, özellikle kurumsal kimliğin oluşturulması konusunda önemli yer tutar. Bu yüzden, bu iki terimin tanımının doğru yapılması oldukça önemlidir.

Bazı şirketlerin vizyon ve misyon tanımlamaları şu şekilde:

samsung - Vizyon ve Misyon Nedir?

Samsung :

Vizyon 2020

“Dünyaya İlham Ver, Geleceği Şekillendir.”

Vizyon 2020, yenilikçi teknoloji ve ürünler sayesinde zengin dijital deneyimlerle dolu daha iyi bir dünya yaratma konusundaki taahüdümüzün temelini oluşturuyor.

Vizyonun amacı, sevilen bir marka, yenilikçi bir şirket ve hayranlık duyulan bir firma olmaktır. Bunun için çabalarımızı yaratıcılığa ve inovasyona, ortaklarımızla paylaşılan değerlere ve harika insanlarımıza ithaf ediyoruz.

İnovasyon ve en uygun operasyon tutkusuyla dünyanın en iyi ürün ve hizmetlerini sunmaktayız.

Sağlık ve otomotiv elektroniği gibi yeni iş alanlarını keşfetmek ve inovasyon tarihi boyunca yolculuğumuza devam etmek için sabırsızlanıyoruz.

Samsung Electronics, yeni zorlukları ve fırsatları sevinçle karşılayacak.

Misyon

İnsanların yaşamlarını zenginleştiren ve yeni bir gelecek yaratarak sosyal refaha katkıda bulunan yenilikçi teknolojiler, ürünler ve tasarımlarıyla dünyaya ilham vermek.

 

Arçelik :

Arçelik demek, çevreci, yaratıcı ve yenilikçi olmak; insanların hayatında fark yaratmak demek. İlk çamaşır makinemizi ürettiğimiz 1959 yılından beri doğa dostu ürünler geliştiriyoruz. Sadece ürünlerimizde değil, üretim süreçlerimizden paketlemeye kadar her alanda çevreye olan etkimizi en aza indirmek üzere çalışıyoruz. Uluslararası kuruluşlardan aldığımız enerji ve tasarım ödülleriyle başarımızı aşkla sürdürüyoruz.

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonumuzla hem ürünlerimizde hem üretimimizde enerji ve doğal kaynakları verimli kullanıyor, geri dönüşüme büyük önem veriyoruz.

 

est 300x50 - Vizyon ve Misyon Nedir?Eyüp Sabri Tuncer :

Vizyon

Köklü geçmişimiz ve bununla beraber miras edindiğimiz güvenilirlik, sadakat, devamlılık ve saygınlığı bir dünya markası olarak sürdürmek.

Misyon

En değerli paydaşlarımızdan biri olan çalışanlarımız ile birlikte koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamak, kültürel değerler ve uluslararası kalite standartları çerçevesinde üretim yaparak Türk kozmetiğinin dünyadaki güvenilir ve seçkin elçisi olmak.

Etiketler

Benzer Makaleler

5 Yorum

 1. “ÇİFT” KELİME İLE; “HELAL OLSUN…”

  ULTRA FAYDALI BİR SİTE OLUŞTURMUŞSUNUZ…

  BİRBİRİNDEN DEĞERLİ BİRÇOK MAKALENİZİ NOT ALDIM…

  REKLAM OLSAYDI SİTENİZDE SİZE KATKI OLSUN DİYE TIKLAYACAKTIM AMA YOK…

  ŞAHSIM VE SİTENİZDEN YARARLANIP DA TEŞEKKÜR ETME İHTİYACI HİSSEDEN KIYMET BİLEN, VEFA SAHİBİ HERKES ADINA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…

 2. Gerçekten cok güzel yazılıp aydınlatılmış bende tek kelimeyle helal olsun demek istiyorum ve ayakda alkışlıyorum sizi

 3. Vizyon, kullanıcıya verilen bir sözdür. Bu anlamda Samsung’un vizyonu oldukça başarılı bir metin iken Arçelik ve Eyüp Sabri Tuncer’in metinleri ise oldukça kötü yazılmış. Özellikle Eyüp Sabri Tuncer’in metni vizyonun taşıdığı anlamla uzaktan yakından alakası yok. Arçelik’in metni ise biraz daha geliştirilmesi gerekiyor.

 4. Emeğinize sonsuz şükranlarımı sunarım.
  Paylaşılan örnekler içerisindeki Eyüp Sabri Tuncer’ in misyonundaki açıklama beni sinir etti. ‘Çalışanlarımız’
  ne kadar kötü betimlemedir bu. Takım arkadaşlarımız deseydi ne iyi olurdu. Personelleri köle olarak görüyor galiba beyefendi ..

 5. tebrikler çok faydalı olmuş işimde hayatımda kullanacağım bir kelime daha öğrendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı