GenelGirişimcilik

Tercüme ve Startup

Startup için Tercüme Gerekli mi?

Tercüme her geçen gün globalleşen dünyada oldukça önemli bir yere sahiptir. Yurt dışı ile iletişimde bulunacak tüm Startuplarda ya da büyümek isteyen bütün Startuplar için tercüme oldukça önemli bir araç olacaktır.

Startup alanında hukuki tercüme ve internet sitesi tercümesi yaygın olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

yeminli ceviri - Tercüme ve Startup

Web Sitesi Tercümesi

Startup alanında internet sitesi; ses duyurmak, bilinirliği arttırmak ve iletişim sağlamak için büyük önem taşımaktadır. Bir Startup kurulurken ilk adımlardan biri internet sitesi kurulumu ve yazılımı olmak zorundadır. Startup’ın daha geniş kitlelere duyurulması için farklı dillerde internet siteleri gerekmektedir ve bu alanda tercüme hizmetleri, daha doğrusu internet sitesi çevirisi hizmetleri devreye girmektedir.

İnternet sitesinin farklı dillere tercüme edilmesi daha geniş bir hitap alanı oluşturmaktadır. Hedef kitlenin diline tercüme edilen internet siteleri ile iletişim ve ulaşılabilirlik artacaktır. Hedef kitle ya da hedef kitlenin dili belirlenmemiş ise veya nereden başlanacağı bilinemiyorsa İngilizce internet sitesi tercümesi gerçekleştirmek mükemmel bir adım olacaktır.

İnternet sitesi tercümesi, web sitesinin içerdiği kelimelerin ve cümlelerin çevirisinin yapılıp web sitesinin yazılımında doğru yerlere yerleştirilerek ilgili web sitesinin çevirilisinin yapılmasıdır. Web sitesi tercümesi sadece metinlerin çevirisinden ibaret değildir çünkü internet sitesi tercümesi yazılım ve kodlama ile de doğrudan alakalıdır. Web sitesi tercümesi gerçekleştiren tercümanın yazılım alanında da yetkin olmak gerekmektedir. Tercüme edilen metinlerin yazılımda doğru bir şekilde yerlerine yerleştirilmesi oldukça önem taşımaktadır. İnternet sitesi tercümesi gerçekleştirilirken lokalizasyon hizmetine de ihtiyaç duyulabilmektedir. Lokalizasyon ile internet siteleri ve internet sitesindeki içerikler hedef kitle ile daha sağlıklı bir iletişim sağlanmaktadır.

dilekcecevirisi - Tercüme ve Startup

Hukuki Tercüme

Startup kurarken başka bir önem taşıyan alan da hukuk alanıdır. Hakların korunması ve hukuki açıkların olmaması için Startup kurarken bir avukat ile görüşmek ve bilgi almak yardımcı olacaktır. Peki ya yurtdışında Startup kurarken?

Ülkeler arasındaki sınırların hafiflemesi ile farklı ülkelerde kurulan şirketlerin sayısı artmaktadır. Bazen ekonomik bir bakış açısıyla, bazen de reklamcılık ve hedef kitleye daha yakın olma stratejisi ile farklı ülkelerde şirketler kurulmaktadır. Farklı ülkelerde hukuki hakların korunması için hukuki tercümeye başvurmak önem taşımaktadır. Sözleşmelerin tercüme edilmesi, şirket kurarken gerekli olan belgelerin tercüme edilmesi ve benzeri nedenler ile hukuki tercüme alanına başvurulmaktadır.

Hukuki tercüme, uzmanlık gerektiren bir tercüme alanıdır. Hukuki dil günlük dilden oldukça farklı olması sebebi ile ve pek çok hukuki terim içermesi nedeniyle hukuki tercüme alanı özel ve farklı bir tercüme alanı durumundadır. Hukuki alanda uzman olan tercümanın sadece hukuki dile hakim olması yeterli olmayacaktır. Tercüman aynı zamanda hedef ülkelerin yasaları ile de bilgi sahibi olmak zorundadır.

Tercüme her alanda fayda sağlayacağı gibi Startup kuruluşlarında da yardımcı olacaktır. Profesyonel tercümanlar ile çalışmak için Çevirimvar online tercüme bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı