GenelGirişimcilik

Takıtak İle Tanışın

Türkiye'nin İlk Online Takı Gönderme Platformu

Pandemi ile birlikte hızlı bir teknolojik adaptasyon süreci yaşadık. Tech-celeration olarak tabir edilen teknolojik hızlanma 2020’de video konferanslardan online alışverişe, evden çalışmadan uzaktan eğitime kadar birçok teknolojik yeniliğin benimsenmesini hızlandırdı. Bu durumun kalıcı mı olacağını yoksa eskiye mi dönüleceğine dair farklı yorumlar var. Bunu ancak önümüzdeki dönemde hayat normale dönmeye başladıkça anlayabileceğiz.

Bugün size bahsedeceğimiz Fintech start-up da, pandemi ile birlikte ortaya çıkan yeni normalin getirdiği sorunlara çözüm üreten inovatif bir platform, TAKITAK.

photo 2021 05 11 19.48.01 - Takıtak İle Tanışın

Peki Nedir Takıtak?

Türkiye’nin ilk online altın gönderme platformu TAKITAK, düğün, nişan, kına, sünnet, altın günü gibi etkinliklerinizin takı gönderme sürecini dijitale taşıyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

TAKITAK, kullanıcılara 3 adımda davet oluşturma ve 2 adımda takı yollama deneyimi sunuyor. Tek yapılması gereken davet sahibinin uygulamayı indirip, müşterisi olduğu kendi bankasındaki vadesiz altın hesabı IBAN’ını girerek TAKITAK uygulaması üzerinden davetini oluşturması ve sevdikleri ile oluşan davet karekodu ve linkini paylaşmasıdır. Davetliler ise, davetin linki aracılığı ile uygulama üzerinden davete erişip, ister gram, çeyrek, yarım, tam altın seçimi yapabileceği gibi isterse de dilediği özel tutarda takısını kendi kredi kartı ve diğer alternatif ödeme yöntemleri aracılığı ile satın alarak hediyelerini iletmiş oluyorlar. Bu aşamada davet sahibine güzel dileklerinizi iletebileceğiniz bir not da yazabiliyorsunuz. Davet sahibi de tüm notları etkinlik sonunda toplu olarak alabiliyor. Takılan takıları ise kendi banka altın hesabında gram cinsinden biriktirebilmiş oluyor. Bu yönüyle bir birikim cüzdanı olmasıyla birlikte kasa kiralama sıkıntısı ve sahte altın gibi yaşanabilecek sorunların önüne geçmiş oluyor.

photo 2021 05 11 19.47.50 - Takıtak İle Tanışın

Takıtak’ın Sağladığı Kolaylıklar

Pandemi nedeniyle düğünlerin dahi Zoom gibi platformlar üzerinden yapılan online düğün, online nikah olarak gerçekleştirildiği günlerden geçiyoruz. Bu yönüyle TAKITAK davet sahibine ve davetlilerine takılarını, temas etmeden online olarak gönderebilecekleri bir çözüm sunmuş oluyor. Böylece kalabalık etkinlikler konusunda hassasiyet göstermemiz gereken bu dönemde kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilmiş oluyorsunuz.
Bu tarz bir uygulamanın pandemi nedeniyle hızlanarak hayatımıza girdiği bir gerçek. Ancak pandemi olmasaydı da zamanın gereklilikleri böyle bir uygulamayı her türlü mecbur kılacaktı. Takı merasimlerinin uzunluğu, kasa sorunu, sahte altın sorunu, hediyelerin kimden geldiğini takip etmenin zorluğu gibi sebeplerle artık hantallaşmış bir alışkanlıklar kümesini çevrimiçine yani pratikliğe taşıması çok memnun edici.

Öte yandan altın günlerini de online platforma taşımasıyla dijitalleşen dünyayı takip eden vizyoner bir uygulama olarak da dikkatimizi çekiyor TAKITAK. Bu yönüyle dünyada yükselişte olan mobil ödeme sistemleri ve e-cüzdanları yakalamış ülkemizin gözde uygulamalarından olmaya aday gözüküyor.

photo 2021 05 11 19.48.04 - Takıtak İle Tanışın

Takıtak’a Güvenebilir Miyim?

6493’e tabi ödeme kuruluşu lisanslı ödeme aracı ve TCMB onaylı iş modeline sahip TAKITAK, 2020 Şubat ayında piyasaya çıkmış, gerekli test ve deneyimlerin akabinde Kasım ayı sonu itibari ile de gerçek davetlere hizmet vermeye başlamış ve bugüne kadar 30’un üzerinde davet ve 500 kullanıcı sayısına ulaşmış.

Daha detaylı bilgi için www.takitak.org web sitesininiz ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı