Girişimcilik

Fırsat Eşitsizliğine Meydan Okuyan Joon ile Tanışmak İster Misiniz?

Joon Nedir?

Joon, bir tasarımcı ve bir işletmecinin fırsat eşitsizliğine karşı güçlerini birleştirmesi ile doğdu. Bir süredir Ankara’da tasarım odaklı düşünce ve insan odaklı tasarım pratiklerini kullanarak farklı disiplinlerden insanları bir araya getiren, onları hiç konuşmadıkları konular üzerinde düşünmelerini, fikir üretmelerini ve hatta aksiyon almalarını sağlayan çalıştaylar ve buluşmalar düzenliyorduk. Bu çabalarımızı bir sonraki seviyeye taşımanın yollarını ararken, uluslararası bir sosyal girişimcilik yarışması olan, Hult Prize, kolları sıvamamıza önayak oldu. Mültecilerin Potansiyelini Uyandırmak temalı, açık bir çözüm çağrısı olan bu yarışmaya hazırlanırken farkında olduğumuz çok önemli bir şey vardı: İnsanların öz saygısının kendi kendilerine ayakta kalmaktan geldiği. Mülteciler için bunun yollarını ararken, insanların yaratıcı üretime ne kadar açık olduklarını fark ettik ve çözüm yolumuz yüzyıllardır devam eden el sanatlarını yepyeni yorumlarla ve yeni ellerle buluşturmak oldu.

Ekip2 min - Fırsat Eşitsizliğine Meydan Okuyan Joon ile Tanışmak İster Misiniz?Joon, modern zanaat üretimi ile dezavantajlı grupların üretim kapasitesini geliştiren bir tasarım ve adil satış platformu ve bir sosyal girişimdir.  Hedefimiz, kendi dışında gelişen sebeplerden ötürü geçimini sağlayamayan ve toplumsal yaşama katılamayan, temel üretim becerisine sahip; kadın, engelli, göçmen vb. bireylerin ve grupların topluma sosyal ve ekonomik katılımlarını kolaylaştırmak.

Joon’un Amacı

Tasarımı sosyal etkiye yönlendirme odağında, geleneksel el sanatları üretimini modern tasarımlar ile yorumluyor ve bu süreçte hem sivil toplum kuruluşları hem de teknoloji firmaları ile stratejik işbirlikleri içinde çalışıyoruz. Şu ana kadar olan süreçte mülteciler ve kadın kooperatifleri ile gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarımıza, daha fazla insanın sesi olarak devam etmeyi hedefliyoruz.

Zeytindalı Kadın Kooperatifi dikiş min - Fırsat Eşitsizliğine Meydan Okuyan Joon ile Tanışmak İster Misiniz?Dezavantajlı grupların karşılaştığı fırsat eşitsizliği, ekonomik ve sosyal olarak güçlenebilmelerinin önünde engel oluşturuyor. Mülteci bir zanaatkar işine Türkiye’de devam edemezken, bütün günlerini okulda geçiren Serebral Palsili çocukların anneleri iş yaşamına dahil olamıyorlar. Bu koşullarda zanaat üretimi etkili bir çıkış yolu olabiliyor, nitekim el sanatları sadece Hindistan örneğinde 34 milyon kişinin çalıştığı, gelişmekte olan ülkelerde 2. en büyük işveren olarak gösteriliyor (AAE, 2014). Ancak her geçen gün açılan kooperatif ve atölyelerin, birbirinin benzeri ürünler ve sınırlı kanallar nedeniyle, birbiri ardına kapandığını görüyoruz. Bakır hamam tasının artık günlük hayatımızda yeri yok ise, zanaat üretimine de yeni bir açıdan bakmamız gerekiyor. Joon olarak, hayata tutunmaya çalışan bu üretim alanlarına platform temelli bir tasarım ve satış desteği sağlıyoruz. Bu sayede, sadece mikro-yatırımlar yaparak, modern zanaat üretimi ile halihazırdaki üretim alanlarının kapasitesini geliştiriyoruz. Bu sayede faydalanıcılarımıza kendi gelirlerini kazanma şansı oluştururken, onların hikayelerini hiç tanışmadıkları insanlara taşıyoruz.

Ebru gri laptop çantası min - Fırsat Eşitsizliğine Meydan Okuyan Joon ile Tanışmak İster Misiniz?

Joon’un Farkı

Bizi farklı bir tasarım firması yapansa, birlikte çalıştığımız bu grupların üretim potansiyel ve kısıtlarını anlayarak onların üretimlerine ve potansiyel pazarlara en uygun tasarımları geliştiriyor olmamız. Bu ürünlerin tasarımlarında en çok dikkat ettiğimiz şey ise, ürünlerin üreticilerin hikayelerini anlatması ve tasarımların günlük hayatın içinde kullanılanılabilecek ürünlere dönüşmesi.  Ancak biz sadece üreticiyi değil, alanı da dönüştürmenin, sistem niteliğinde kalıcı etkiler yaratacağına inanan bir ekibiz. Bu nedenle alanda çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamak da işimizin bir parçası. Öte yandan geliştirdiğimiz sosyal tasarım yöntemleri  ile verdiğimiz eğitimlerle çeşitli kurumların kendi stratejilerini belirlemelerine yeni bir bakış açısı kazandırmış oluyoruz.

Joon ile birlikte bugün pek çok birey ve kurum, sadece bir ürün değil, bir ürünle başlayan, yaşamı değiştiren yolculuğun bir parçası oluyorlar. Sahip oldukları ürünlerle, adil bir üretimin yanında dururken,  tasarımla katma değeri yüksek ürünleri günlük hayatlarının bir parçası haline getirebiliyorlar. Bizim için en önemli olan kısmı ise, faydalanıcılarımızın , bu yolla geçim kaynağı yaratarak, hayatlarındaki fırsatları pekiştirecek bir sonraki aşamaya geçmeleri.

Sesini Çıkar koleksiyonu için Yeşilöz Mah Ziyareti min - Fırsat Eşitsizliğine Meydan Okuyan Joon ile Tanışmak İster Misiniz?

Yakın gelecekteki en büyük hayalimiz, yarattığımız sosyal faydanın ve iş modelimizdeki potansiyelin, farklı coğrafyalarda uygulanabilir bir yapıya dönüştürmek. Bunu sağlamak adına, faydalanıcılarımızla birlikte, üretim , tasarım ve satış süreçlerine kadar tüm çalışmalarımızı yöntemleştiriyor ve açık kaynaklı olacak bir çevrimiçi platorma hazırlıyoruz. İçinde tasarımcıların, zanaatkarların ve üreticilerin de yer alacağı bu platform sayesinde, farklı toplulukların bulundukları bölgelerde kendi Joon’larını kurabilecekleri alt yapıyı oluşturuyoruz.

Daha detaylı bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı