HukukKişisel Veriler Hukuku

Veri Sorumlusu Kimdir?

Bu yazımızı okumaya başlamadan önce konuyla ilgili “Kişisel Veri Nedir?” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Kişisel veriler ile ilgili diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

vericeza0 - Veri Sorumlusu Kimdir?

Veri sorumlusu, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda (“Kanun”) “kişisel verilerin işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel kişi” olarak tanımlanmıştır. Bu tanımdan hareketle, veri sorumlusunun elde edilen kişisel verinin “hangi amaçla” ve “ne şekilde” işleneceğine karar verecek olan gerçek veya tüzel kişi olduğunu söylemek mümkündür.

Tüzel kişiler, (dernekler, şirketler, kurumlar, vakıflar) elde edilen verinin işlenmesi faaliyeti dolayısıyla doğrudan veri sorumlusu olurlar. Şirket içi birimler, şirketten bağımsız bir yapı söz konusu olmadığından ayrıca veri sorumlusu sıfatına sahip olamazlar. Ancak bir şirketler grubu söz konusu olduğunda, grup firmalardan her biri ayrı veri işleme faaliyetinden sorumlu olabilir ve veri sorumlusu sıfatına sahip olabilecektir.

Veri sorumlusunun kişisel verilerin korunması hukuku bakımından merkezi bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü veri sorumlusunun en temel yükümlülüğü kişisel verilerin korunması hukuku kurallarına uygun hareket etmektir. Bu yönü ile veri sorumlusu hem kişisel verisi elde edilerek işlenen ilgili kişinin, hem de Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun doğrudan muhatabıdır.

verisorumlusu2 - Veri Sorumlusu Kimdir?

Aynı zamanda Kanun kapsamında kişisel verilerin korunmasına ilişkin olarak öngörülen aydınlatma yükümlülüğü, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler gibi son derece önemli yükümlülüklerin asli muhatabı veri sorumlusudur. Bu nedenle, veri sorumlusu olmak, birçok yükümlülüğü de beraberinde getirmektedir.

Veri sorumlusunun tüm yükümlülüklerine göz atmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Veri sorumlusunun hem işleme faaliyetini Kanun’a uygun olarak gerçekleştirmesi hem de işleme faaliyetini temel bazı prensiplere uygun olarak gerçekleştirmesi gerekecektir. Aksi halde gerçekleştirilen veri işleme faaliyeti hukuka aykırı hale gelecek ve veri sorumlusunun sorumluluğu gündeme gelecektir.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için tarafımızla sitemizdeki iletişim sayfasından ve info@startupnedir.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı