HukukTicaret Hukuku

İşletme Adı ve Ticaret Unvanı Arasındaki Farklar

İşletme Adı Nedir?

“Ticaret unvanı nedir?” başlıklı yazımızda ticaret unvanı geniş bir şekilde açıklanmış, ticaret unvanı için özetle ticari işletmesine ilişkin iş ve işlemleri yaparken zorunlu olarak seçtiği ve kullandığı isim olduğunu belirtmiştik. Bu yazımızda ise öncelikle  işletme adının ne anlama geldiğini açıklayacağız daha sonra işletme adı ve ticaret unvanı arasındaki farklara değineceğiz.

İşletme adı da ticaret unvanı gibi işletmeyi tanıtmak ve benzer işletmelerden ayırt etmek için kullanılır. Ancak ikisi birbirinden farklı kavramlar olup, birbirleriyle sıklıkla karıştırılmaktadır.

İşletme adını kullanma mecburiyeti yoktur. İşletme adının nasıl oluşturulacağı işletme sahibine bırakılmakla beraber, seçilecek işletme adının aldatıcı nitelikte olmaması ve kamu düzenine aykırı düşmemesi gerekir. Kanunen işletme adı seçmek zorunlu değilse de, eğer bir tacir işletme adı seçmiş ve kullanıyorsa işletme adını ticaret siciline kaydettirilmesi gerekir.

Aynı zamanda tacir, ticaret unvanından farklı bir işletme adı kullanabilir ve bunu tabelasına yazabilir.

İşletme adı, ticaret sicilde tescil edilirse ancak Türk Ticaret Kanunu özel hükümleri ile korunabilir ve ticaret unvanında olduğu gibi tekel kullanma hakkı sağlayabilir. Ancak bu koruma marka koruması değildir. Sadece işletme isminin kullanımının korumasıdır. Bu koruma kapsamı çok sınırlıdır.

 

Ticaret Unvanı İle İşletme Adı Arasındaki Farklar

Genellikle karıştırılan ticaret unvanı ile işletme adının farklarına değinmekte fayda var. Öncelikle bu iki kavram için birer örnek verip farklarına öyle geçelim. Yeşil Vadi Otelcilik ve Turizm Ticaret Limited Şirketi bir ticaret unvanı iken, Yeşil Vadi Otel işletme adına örnek olarak verilebilir.

1) Ticaret unvanını seçmek ve kullanmak tacir bakımından zorunlu olduğu halde, işletme adı seçmek ve kullanmak zorunlu değildir. Aynı zamanda ticaret unvanının tescili zorunlu iken işletme adı için böyle bir zorunluluk yoktur. Ancak bir tacir işletme adı seçmiş ve kullanıyorsa bunu da tescil ettirmesi gerekir.

2) Tescil edilmiş işletme adları da unvanlar gibi tüm Türkiye’de özel olarak korunur. Bu kapsamda, ticaret unvanını korumaya yönelik dava ve talepler, işletme adının korunmasında da geçerlidir. Tescil edilmemiş işletme adları ise bu hükümlere göre değil, olsa olsa haksız rekabet davaları çerçevesinde bir korunmadan yararlanabilirler.

3) Ticaret unvanının aksine işletme adının ticari işletmeden ayrı olarak devredilmesi mümkündür. Ancak aksi öngörülmemişse bir işletmenin devri, işletme adının da devri sonucunu doğurur.

4) Ticaret unvanını sadece tacirler kullanabilir; buna karşılık işletme adını işletmelerini benzeri işletmelerden ayırt etmek isteyen esnaflar da kullanabilir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba bir sorum olacak. Diyelimki misal Ahmet lokantası var, ben bu dükkanı Ahmet lokantası adı altında ruhsatı ve vergi levhası ile işletmesini alıp dükkan ismine Mehmet restoran diye işletebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı