Bilişim HukukuHukuk

İçerik sağlayıcısı kimdir? Hukuken sorumlulukları nelerdir?

İçerik sağlayıcıları, yer sağlayıcıları ve erişim sağlayıcıları  terimleri çoğumuzun aşina olduğu ancak birbiriyle karıştırılan kavramlardır. 3 farklı yazı halinde bu kavramları açıklayıp ayrı ayrı hukuki sorumluluklarına bakmakta fayda görüyoruz.

İçerik sağlayıcı; internet ortamında kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişileri ifade etmektedir.

Yani buradan internet sitelerine yorum, yazı vb. yazan ya da resim, müzik vb. içerikler yükleyen kullanıcıları ya da bir internet sitesi, blog vb. şeklinde internette sayfa açan tüm gerçek ve tüzel kişiler anlaşılmaktadır. Örneğin bir haber sitesindeki haberlerin altına yorum yazan okuyucular ilgili yorumları açısından içerik sağlayıcıdır. Tabii içerikleri Facebook ve Twitter’da paylaşanlar da.

5651 sayılı Kanunda (ki buna biz internet kanunumuz diyoruz) “içerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur” denilmek suretiyle içerik sağlayıcıların, internet ortamında kullanıma sundukları, web sitelerine yükledikleri, sanal ortamda yer almasını sağladıkları her türlü içerikten sorumlu oldukları belirtilmektedir.

Yine Kanunda “içerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur.” hükmü yer almaktadır. Böylece içerik sağlayıcıların bağlantı verdiği ve ulaşmasını sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu olmayacakları kabul edilmiştir.

Örneğin bir web sitesi sahibinin sitesi üzerinden başka web sitelerine “link” ya da “banner” şeklinde bağlantı vermesi ve söz konusu bağlantıların içeriklerinde hukuka aykırılıkların bulunması halinde bundan sorumlu olmayacaktır. Ancak örneğin hukuka aykırılıklar bulunan bir içeriğe vermiş olduğu linki sunarken o bağlantıyı destekleyici, benimseyici ifadeler kullanması halinde sorumluluğu gündeme gelebilecektir.

 

Etiketler

Benzer Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı