GenelGirişimcilik

Girişimcilik İle İlgili Okunması Gereken 5 Kitap Önerisi

Bu içerikte tavsiye ettiğim kitapların tamamı kendi önerimdir. Listede girişimcilere, ilham almak isteyenlere ve başarının peşinden koşanlara rehberlik edebileceğini düşündüğüm kitaplara yer verdim. Listenin devamı sonraki yazılarda gelecek. İyi okumalar dilerim. 🙂

1. Çizginin Dışındakiler – Malcom Gladwell

outliers - Girişimcilik İle İlgili Okunması Gereken 5 Kitap Önerisi

Kitapta, başarılı olmak için gereken tek etkenin “çalışmak” olmadığından bahsediliyor. Yazar, bu fikrini istatistiklerle desteklemiş. Kitabın büyük bir kısmında, yazarın fikrini desteklemek için kullandığı örnekleri bulacaksınız. “Başarılı olmak için aslında hangi etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor, hiç düşünmediğiniz kriterler başarılı olup/olmamanız üzerinde nasıl rol oynuyor?” gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bu kitap, baş ucu kitaplarından olmalı diye düşünüyorum.

Kitap İçin Dikkat Edilmesi Gereken : İstatistikleri ya da örnekleri sevmiyorsanız bir noktadan sonra sıkabilir.

E-kitap olarak alınması tavsiye edilir mi? : Evet.

Çevirisi iyi mi? : Evet.

2. Ezberbozanlar – Peter Fisk

ezberbozanlar - Girişimcilik İle İlgili Okunması Gereken 5 Kitap Önerisi

Bu kitapta klişenin dışına nasıl çıkacağınızı ve nasıl “ezber bozabileceğinizi” göreceksiniz. Alışılmışın dışında örnekler, tavsiyeler, hayal gücünün kullanımının insanı nasıl yönlendirdiği gibi birçok konuda bilgi sahibi olurken; aynı zamanda da yeni terimler, örnekler, taktikler göreceksiniz. Dolu dolu bir kitap.

Kitap İçin Dikkat Edilmesi Gereken : İstatistikleri ya da örnekleri sevmiyorsanız bir noktadan sonra sıkabilir.

E-kitap olarak alınması tavsiye edilir mi? : Hayır. Kitabın fiyatından ve renkli – siyah karışık baskısından dolayı basılı halde almayı tercih etmeniz daha uygun olabilir.

Çevirisi iyi mi? : Evet.

3. Rakamlara Takılma – Margaret Heffernan 

rakamlara takılma - Girişimcilik İle İlgili Okunması Gereken 5 Kitap Önerisi

Kitap çalışma hayatında verim elde etmekten bahsederek başlıyor. Bolca gözlem, örnek ve tavsiye içeriyor. Uzun olmadığı için kısa zamanda okuyabilirsiniz. Dikkat etmediğiniz ya da küçümsediğiniz bazı değişikliklerin aslında nasıl değişiklikler yaratabildiğini göreceksiniz.

Kitap İçin Dikkat Edilmesi Gereken : Yok.

E-kitap olarak alınması tavsiye edilir mi? : Hayır. Ciltli ve renkli baskı oluşu, basılı olarak alınmasını daha mantıklı kılıyor.

Çevirisi iyi mi? : Evet.

4. Savaş Sanatı – Sun Tzu

savaş sanatı - Girişimcilik İle İlgili Okunması Gereken 5 Kitap Önerisi

Klasik bir eser olan bu kitap, MÖ 500’lerde yaşamış bir komutan olan Sun Tzu’nun sözlerinden derlenmiştir. Yönetim, askeri, strateji gibi konularda yoğunlaşan kitap içeriği kısa olması bakımından çabucak okunabilir.

Kitap İçin Dikkat Edilmesi Gereken : Alıntıları okumayı sevmiyorsanız kitap sizi sıkabilir. Tamamen sözlerden derlenmiş bir kitap çünkü.

E-kitap olarak alınması tavsiye edilir mi? : Evet.

Çevirisi iyi mi? : Fotoğraftaki çeviri İş Bankası’na ait. Bu çeviriye güvenebilirsiniz. Başka yayınevinden alacak olursanız çeviriyi kontrol ettikten sonra alın, güvenilir bir yerde basıldığından emin olun. Her yayınevi iyi çeviriler yapmayabiliyor.

5. İcatlarım – Tesla

tesla icatlarım - Girişimcilik İle İlgili Okunması Gereken 5 Kitap Önerisi

Bu kitapta bir bilim insanının geçirdiği tüm süreçlere şahit olacaksınız. Haksızlıklar, yalanlar, umudunu kaybeden bir adam, icatların ortaya çıkışı.. Tüm bu süreçler hakkında bilgi edineceksiniz. Kitap kısa ve sade bir içeriğe sahip.

Kitap İçin Dikkat Edilmesi Gereken : Elektrik başta olmak üzere mühendislikle ilgili sevmediğiniz alanlar varsa, sizi sıkabilir.

E-kitap olarak alınması tavsiye edilir mi? : Evet.

Çevirisi iyi mi? : Evet.

 

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı