Girişimcilik

Tek Düşünebildiğiniz ve Hedefiniz Para Kazanmaksa Ne Olur?

Ekibimizin aldığı bir sürü soru var fakat bu sorulardan biri var ki çok sık karşımıza çıkıyor ve hiç iyi bir işaret değil:

Ne zaman para kazanmaya başlarım? Ne zaman zengin olurum?

Bu soruyu genellikle finansal açıdan zor durumda olanlar soruyor ve tek hedefleri ve düşündükleri olabildiğince hızlı bir şekilde para kazanmak. Nasıl bir iş kurulacağıyla ilgili ya da diğer insanlara nasıl yardım edebilecekleriyle ilgili olarak ise daha az kafa yoruyorlar.

Para kazanmak için hevesli olmak tabii ki yanlış değil ancak rahatlıkla söyleyebiliriz ki, belli bir sürede belli bir miktar para kazanma baskısı bir şirket kurarken işinize yarayacak bir mentalite değil.

Başarılı İşler Bolluktan Doğar

Para, başkalarının hayatında bolluk yaratmanın yan ürünüdür. Şirketiniz insanlar için değer ürettiğinde, daha çok müşteri ve dolayısıyla daha çok parayla ödüllendirilirsiniz.

Eğer ne kadar paranız “olmadığı” üzerine bir zihniyetle çalışırsanız, bunu başkaları için bolluğa dönüştürmek çok zor olacaktır.

Dolayısıyla, iş geliştirme uzmanları veya mentörler; birisi onlardan danışmanlık istediğinde sordukları ilk konu para olunca, bir şirketin başarılı olması için gerekli düşünce yapısında olmadıklarını belirtiyorlar. Bu insanlara ilk önerileri ise bir işe girmeleri oluyor. Aslında bu soruyla gelen kişilerin yapmaları gereken ilk şey kendilerini ekonomik sıkıntıdan kurtarmak, böylece kendi işlerini kurduklarında başkalarına hizmet etmeyi öncelikleri haline getirebileceklerini söylüyorlar.

11111 1 - Tek Düşünebildiğiniz ve Hedefiniz Para Kazanmaksa Ne Olur?

Verecek Çok Şeyiniz Varsa 

Mentörler konuştukları kişinin doğru olduğunu kişinin başkaları için verecek, yaratacak, yapacak, paylaşacak şeyleri olduğunu hissettiklerinde anlıyorlar.

Aklınız başkalarına yardımcı olabilecek blog yazıları, podcastler, video, kitap ve ders fikirleriyle doluysa, doğru yerdesiniz demektir.

Karşınızdaki tek zorluk, bütün fikirlerinizin başkalarına faydalı olabilmesi (ve bu sırada para kazanabilmeniz) için doğru şekilde organize olmak, stratejiler üretmek ve önceliklerinizi belirlemek.

En üst seviyede başkaları için faydalı olma istekleri üzerine çalışan insanlar genelde para hakkında konuşmaz bile. Fikirleri ve sundukları çözümlerle insanlara ulaşabildiklerinde paranın da geleceğini bilirler.

Bir değer yaratmak ve diğer insanlara faydalı olma amacı bu insanların önceliğidir; para ise bu amacı besleyen bir yakıttır.

Peki Sizin Amacınız Ne?

Eğer size işiniz için motivasyonunuzu sorsaydık, ne derdiniz?

Para hakkında mı konuşurdunuz? Büyüme? Müşteriler?…

Ya da bize amacınızdan mı bahsederdiniz?

Kendi deneyimlerimizden anladığımız kadarıyla kendini para ve kişisel çıkarlara kaptırmak çok kolay, hele ki finansal olarak güvende hissetmiyorsan.

Bir saniye durun ve şirketiniz hakkında düşünün, odak noktanızı yeniden belirleyin. Rakamları, kar hesaplarını ve potansiyel müşterilerinizi düşünmektense amacınıza ve şirketinizin temsil etmesini istediğiniz şeye odaklanın.

Böyle düşünmenin ruhu beslediğine inanıyoruz, aynı zamanda işiniz için de büyük bir değişim getireceğini düşünüyoruz. Çünkü daha büyük düşünebilmenizi, konuşabilmenizi ve planlayabilmenizi sağlıyor.

Yaptığınız şeyin insanlık için bir önemi olduğunu gördüğünüzde, onu faturaları ödemenin bir yolu olarak görmeyi bırakıyorsunuz ve daha büyük adımlar atmak için hevesleniyorsunuz.

Şirketiniz sıkıcı ve önemsiz gibi görünen bir ürün veya servis sunsa bile, başka insanlara bir şey sattığını düşündüğünüzde, içten içe insanları bir şekilde etkilemenin sizi heyecanlandırdığına eminiz.

Eğer bu heyecanı bulmakta zorlanıyorsanız, belki de bazı şeyleri değiştirmenizin zamanı gelmiş olabilir, farklı bir şey satabilir veya tamamen farklı bir iş kurabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı