Bilişim HukukuHukuk

Erişim sağlayıcısı nedir? Hukuken sorumluluğu nelerdir?

Erişim sağlayıcıları; kullanıcılarına internet ortamına erişim olanağı sağlayan gerçek veya tüzel kişileri ifade etmektedir. Farklı bir tanımla erişim sağlayıcıları, internet toplu kullanım sağlayıcılarına ve abone olan kullanıcılarına internet ortamına erişim olanağı sağlayan işletmeciler ile gerçek veya tüzel kişileri ifade eder. Örneğin; TTNet, Turkcell, vb. firmalar erişim sağlayıcıdır. Yurtdışında bu terim ISS /ISP (İnternet Servis Sağlayıcı / Internet Service Provider) olarak kullanılmaktadır.

5651 sayılı Kanuna (ki buna internet kanunumuz diyebiliriz) göre “Erişim sağlayıcı, kendisi aracılığıyla erişilen bilgilerin içeriklerinin hukuka aykırı olup olmadıklarını ve sorumluluğu gerektirip gerektirmediğini kontrol etmekle yükümlü değildir.” ancak herhangi bir kullanıcısının yayınladığı hukuka aykırı içerikten, bu Kanun hükümlerine uygun olarak haberdar edilmesi halinde erişimi engellemekle yükümlü tutulmuştur.

Aynı maddenin devamında yer sağlayıcılarında olduğu gibi erişim sağlayıcıları, sağladığı hizmetlere ilişkin, yönetmelikte belirtilen trafik bilgilerini altı aydan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla yükümlü tutulmuştur.

Son olarak erişim sağlayıcıları kanunen erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Kuruma teslim etmekle ve Kurum tarafından bildirilen tedbirleri almakla yükümlü tutulmuştur.

Kanuni yükümlülüklerini yerine getirmeyen erişim sağlayıcısına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı tarafından on bin Türk Lirasından elli bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı