Kültür Sanat ve Etkinlik

İstanbul Modern

Türkiye'nin İlk Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olma özelliğine sahip İstanbul Modern, farklı coğrafyalara ait sanat eserlerini İstanbul’da bir araya getirerek ziyaretçi ile buluşturuyor. Ülkemizin sanatsal birikimini küresel anlamda paylaşmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan İstanbul Modern, yediden yetmişe her kesimden ziyaretçiye hitap ediyor. Böylelikle, ziyaretçilerin modern ve çağdaş sanatla etkileşime girmesini teşvik ediyor ve ziyaretçilerde merak uyandırarak birlikte düşünülmesini sağlıyor.

istanbul Modern Sergi Alani 1 - İstanbul Modern

İstanbul Modern’in yeni binası, Pritzker ödüllü ünlü mimar Renzo Piano’nun kurucusu olduğu Renzo Piano Building Workshop (RPBW) tarafından tasarlandı. Dünyanın farklı şehirlerindeki kültür-sanat yapılarının mimarisinden sorumlu olan Renzo Piano’nun ülkemizdeki ilk tasarımı olma özelliğini de taşıyan bu bina, İstanbul’a nitelikli bir mekan kazandırma hedefiyle her türlü kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerinde olanak sağlamak amacıyla inşa edildi.

WhatsApp Image 2023 05 03 at 22.39.07 - İstanbul Modern

Müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu, ana sponsor Doğuş Grubu ve Bilgili Holding’in ortak katkılarıyla inşa edilen bu binanın cephesi Boğaz’ın ışık yansımalarından ilham alınarak tasarlandı ve üç boyutlu şekillendirilmiş alüminyum panellerle kaplandı. Bu tasarımı sayesinde günün her saatinde değişen güneş ışığı ve suyun yansımalarının etkisiyle ışık ve gölge oyunları yaratıyor.

istanbul modern in yeni muze binasi ziyarete acildi 613 - İstanbul Modern

Ziyaretçiye daha fazla alan yaratma amacıyla planlanan zemin katta kütüphane, danışma noktaları, eğitim atölyeleri, kafe ve mağaza bulunuyor. Birinci katında ise fotoğraf galerisi, kısa süreli sergi salonu, eğitim ve etkinlik odalarının yanı sıra Boğaz ve Tarihi Yarımada manzaralı terasa sahip bir restoran bulunuyor. Koleksiyon ve süreli sergi salonları ise müzenin ikinci katında bulunuyor. Ayrıca, binanın çatısını tamamen kaplayan yansıma havuzu ve üstüne yerleştirilen platform ile şehrin suya yansımasıyla ziyaretçilere farklı bir deniz manzarası deneyimi sunuyor.

NyNU7lzSOUy9m8r1ocsqWA - İstanbul Modern

The New York Times tarafından her yıl yayınlanan Dünyada Görülmesi Gereken 52 Yer Listesinde ‘Modern Türkiye’nin yüzüncü yılı için bir şehrin tarihi mimarisini yeniden canlandırmak’ isimli makalede İstanbul Modern’in yeni binası da yer alıyor. Daha ziyaretçiye kapılarını açmadan dünyanın cazibe merkezlerinden biri olarak gösterilen bu müzedeki güncel sergiler ve müze ziyaret saatleri hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, müzenin Perşembe günleri Türkiye’de ikamet eden ziyaretçiler için ücretsiz olduğunu da belirtmek isteriz.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı