GenelGirişimcilik

Güzel Bir Startup Fikri Nasıl Bulunur?

Her şeyin güzel bir fikirle başladığı bu startup dünyasına siz de katılmak istiyorsunuz ancak bu fikri nasıl bulacağınızı bilmiyorsunuz. Mark Zuckerberg nasıl Facebook’u, Garret Camp nasıl Uber’i bulduysa siz de parlak bir fikir bulmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda sizlere, kendinize özgü fikirler bulmanız ve çıkış noktanızı yakalayabilmeniz adına yapabileceklerinizi sunuyoruz.

İşletmeler sorunları çözerler

Öncelikle her güzel fikrin arkasında yatan temel olgunun, o fikrin sorun çözme yeteneği olduğunu unutmayalım. Bunun için de ortada çözümü gereken bir sorun olması gerekiyor. Bu sorun yalnızca çözülmesi gereken bir sorun değil, aynı zamanda sizin çözmek isteyeceğiniz bir sorun olmalı.

Sorun defteri tutun

Cebinizde taşıyacağınız bir mini defter ya da telefonunuzda oluşturacağınız bir belgeyi karşılaştığınız sorunları yazmak için kullanın. Bu sorunlar günlük hayatta karşınıza çıkan ve keşke bunun bir çözümü olsa dediğiniz şeyler olabilir. Örneğin; cam silmekten nefret ediyorum, soğuk havada arabamın ısınmasını beklemek hiç hoş değil, ya da keşke daha ucuza seyahat edebilsem gibi sorunlar olabilir. Bunlar dışında, işinizle ilgili karşılaştığınız sorunlar da defterinizde yerini alabilir. Bunları yazdıktan sonra fark edeceksiniz ki; bu konular üzerine geliştirilen bir çok şirket mevcut. Siz de bu şekilde kendi fikrinizi bulma yolunda ilerleyebilirsiniz.nasıl startup fikri 300x169 - Güzel Bir Startup Fikri Nasıl Bulunur?

Çözmek isteyeceğiniz sorunu bulun

Sorun defterinizdeki sorunlardan hangisini nasıl çözebilirsiniz bunu düşünün. Bunun yanında bunu gerçekten çözmeye istekli misiniz bu da iyi düşünün. Çünkü iş hayatı kolay değil. Özellikle startup dünyasında önünüze bir çok engel çıkabilir. Bu engelleri aşmak için gerçekten inandığınız bir fikriniz ve bunu devam ettirmeye yönelik azminiz sizin itici gücünüz olacak.

Öğren, daha fazla öğren, daha da çok öğren!

İnandığınız bir fikir buldunuz. Bununla ilgili ne varsa öğrenmeye çalışın. Bu konudaki tüm bilgilere aç olun. Bu hem o alanda araştırma yaparken bilgilenmenizi sağlayacak hem de size yeni ufuklar kazandıracaktır. Böylece iş fikrinizi daha da geliştirebilir ve şekillendirebilirsiniz.

Parlak fikirli haftalar dileriz…

Etiketler

Benzer Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı